Προσβαση στο internet?

Ένα forum για τους νέους χρήστες
jim.christou
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Thu Oct 30, 2008 2:56 am
PWMN Wind Node ID: 386

Προσβαση στο internet?

Post by jim.christou »

Αν καποιος δεν εχει dsl και συνδεθει στο δικτιο εχει προσβαση στο internet? απ'ευθειας η πρεπει να κανω κατι? η πρεπει να συνδεθω με καποιον συγκεκριμενο??

Παρακαλο βοηθηστε με DCR-Lakkopetra(#386)
Dimitris Christou

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προσβαση στο internet?

Post by sf1n4k1 »

Αν συνδεθεί κάποιος στο δίκτυο..δε σημαίνει οτι έχει αυτόματα και internet. Έχει απλά πρόσβαση στις υπηρεσίες του δικτύου (υπάρχει section) και έχει και τη δυνατότητα απο κάποιον χρήστη του δικτύου που μοιράζει internet απ την dsl του μέσω proxy ή κάτι άλλο να πάρει και internet σε συνομιλία με τον ίδιο..το pwmn σαν pwmn..δεν μοιράζει internet ούτε είναι internet provider.

jim.christou
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Thu Oct 30, 2008 2:56 am
PWMN Wind Node ID: 386

Re: Προσβαση στο internet?

Post by jim.christou »

Το γνωριζω οτι το pwmn δεν μιραζει ιντερνετ αλλα μπορει καποιοσ να με βοηθησει στο να βρω καποιον που να δινει internet γτ για τις αλλες υπηρεσιες το εχω ψαξει και με ενδιαφερουν απλα ελεγα αν μπορουσα να εχω και αυτο απο εκει θα ηταν το τελειο

Οποιος μπορει να με βοηθησει ας μου πει

Ευχαριστω πολυ!
Dimitris Christou

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προσβαση στο internet?

Post by sf1n4k1 »

Αν συνδεθείς στο δίκτυο κ αρχίσεις να έχεις επαφή με χρήστες στο irc απο εδώ απο εκεί..θα δεις οτι μοιράζουν κάποιοι internet..επίσης υπάρχουν και proxy που φαίνονται και στις υπηρεσίες..ανοιχτοί για όλους απο χρήστες.

Τώρα, πριν συνδεθείς να σου πει κάποιος ναι θα σου δίνω εγώ net το βρίσκω λίγο δύσκολο..καθώς δεν είναι αυτοσκοπός των χρηστών του pwmn το internet ούτε θα "υπογράψει" κανείς συμβόλαιο οτι θα σου δίνει net. Δεν είναι απρόσκοπτη καμία υπηρεσία του wifi..όλα στηρίζονται στην εθελοντική υποστήριξη του κάθε χρήστη..

Απο εκεί και πέρα δεν έχω καταλάβει τι ψάχνεις..να σε βοηθήσει κάποιος να βρεις κάποιον που να δίνει net..?

Ας πούμε οτι σε βοηθάω εγώ να βρεις εμένα και να σου δίνω νετ..είναι λόγος αυτός να μπεις στο pwmn?Κ αν σε κοροιδεύω και δε σου δώσω ή αν ενας ενδιάμεσος κόμβος κλείσει δια παντός και δεν έχουμε επαφή Θα τα βάψεις μαύρα? Είναι λίγο λάθος η διαπίστευση που ζητάς σε κάτι για το οποίο δηλώνεις οτι ξέρεις οτι δεν είναι αυτοσκοπός του εθελοντικού δικτύου μας. Είναι σα να μας λες να σε πείσουμε ή να σου δώσουμε μια σιγουριά για να μπεις στο δίκτυο..δεν είναι αυτός ο σκοπός μας.

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Re: Προσβαση στο internet?

Post by ianos »

sf1n4k1 wrote:Αν συνδεθείς στο δίκτυο κ αρχίσεις να έχεις επαφή με χρήστες στο irc απο εδώ απο εκεί..θα δεις οτι μοιράζουν κάποιοι internet..επίσης υπάρχουν και proxy που φαίνονται και στις υπηρεσίες..ανοιχτοί για όλους απο χρήστες.

Τώρα, πριν συνδεθείς να σου πει κάποιος ναι θα σου δίνω εγώ net το βρίσκω λίγο δύσκολο..καθώς δεν είναι αυτοσκοπός των χρηστών του pwmn το internet ούτε θα "υπογράψει" κανείς συμβόλαιο οτι θα σου δίνει net. Δεν είναι απρόσκοπτη καμία υπηρεσία του wifi..όλα στηρίζονται στην εθελοντική υποστήριξη του κάθε χρήστη..

Απο εκεί και πέρα δεν έχω καταλάβει τι ψάχνεις..να σε βοηθήσει κάποιος να βρεις κάποιον που να δίνει net..?

Ας πούμε οτι σε βοηθάω εγώ να βρεις εμένα και να σου δίνω νετ..είναι λόγος αυτός να μπεις στο pwmn?Κ αν σε κοροιδεύω και δε σου δώσω ή αν ενας ενδιάμεσος κόμβος κλείσει δια παντός και δεν έχουμε επαφή Θα τα βάψεις μαύρα? Είναι λίγο λάθος η διαπίστευση που ζητάς σε κάτι για το οποίο δηλώνεις οτι ξέρεις οτι δεν είναι αυτοσκοπός του εθελοντικού δικτύου μας. Είναι σα να μας λες να σε πείσουμε ή να σου δώσουμε μια σιγουριά για να μπεις στο δίκτυο..δεν είναι αυτός ο σκοπός μας.
+1000000000000000

Ianos
We are the Borg

Resistance is futile

jim.christou
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Thu Oct 30, 2008 2:56 am
PWMN Wind Node ID: 386

Re: Προσβαση στο internet?

Post by jim.christou »

Δεν εχεις καταλαβει το θεμα μου δεν ειναι να μ δωσει καποιος internet αλλα να μπορεσω να συνδεθω στο pwmn λογο των υπηρεσιων του αλλα με χαμηλο οσο το δυνατον κοστος λογο οτι εκει ειναι το εξοχικο μου και δεν παω και παρα πολυ συχνα οποτε δεν θελω να ξοδεψω πολυ χρημα σε αυτο θελω ομως να συνδεθω.

Οπως προειπα ομως ειναι εξοχικο και δεν παω συχνα οποτε δεν μπορω να εχω μια dsl εκει να καθετε οποτε τον λιγο καιρο που παω αν μπορει καποιος να μ δινει προσβαση ειναι τελειο.

Τωρα με καταλαβαινεις?
Dimitris Christou

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προσβαση στο internet?

Post by sf1n4k1 »

Τώρα με μπέρδεψες..πριν έψαχνες κάποιον να σου δώσει νετ..τώρα μου λες δε θες να χαλάσεις πολλά χρήματα. Δεν έχω καταλάβει..

Θες στο εξοχικό σου όποτε πας να έχεις δίκτυο και internet..χωρίς όμως να έχεις μια dsl να την πληρώνεις για τις λίγες φορές που θα πάς εκεί..οκ δεκτό και κατανοητό.

Η λύση του pwmn δε σου κάνει. Θα σου πρότεινα κάποιο 3G vodaphone/cosmote/wind σε χαμηλό πάγιο και με όσο μικρότερη δέσμευση μπορείς (6μηνη πχ ώστε αν πηγαίνεις μόνο καλοκαίρι..μόνο τότε να το χρησιμοποιείς/πληρώνεις).

Κέρδος?Ιντερνετ τσακ μπαμ.

Η λύση του pwmn σου κάνει..αν έχεις όρεξη να χαλάσεις αρχικά κάποια χρήματα για σωστό εξοπλισμό αφού πρώτα ψιλοσιγουρευτείς οτι μπορείς να συνδεθείς και αφού σιγουρευτείς ότι θέλεις ν ασχοληθείς με το άθλημα. Ασχολούμαι με το άθλημα σημαίνει σωστή μελέτη, σωστές δοκιμές, επαφή με τους διαχειριστές των κόμβων που δείχνει η wind μας ότι έχεις οπτική επαφή, ερωτήσεις για το τι θα μπορούσε να σε καλύψει απο εξοπλισμό ή αν θα μπορούσε κάποιος να σου δανείσει εξοπλισμό για δοκιμή, αγορά εξοπλισμού, εγκατάσταση εξοπλισμού, επαφή με το wireless και το τελευταίο απ όλα ποιος θα σου δώσει internet.

Κέρδος?Χρήματα δαπάνης μόνο αρχικού εξοπλισμού και τίποτα άλλο, ενασχόληση με την δικτύωση και εκμάθηση κάποιων βασικών στοιχείων πάνω στα δίκτυα, προσφορά και συμμετοχή σε κάτι που απ τη βάση του είναι εθελοντικό, δυνατότητα διαμοιρασμού του δικτύου μας στην περιοχή σου (για τους γείτονες σου πχ) εφόσον σκεφτείς να στήσεις κόμβο με AP.

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: Προσβαση στο internet?

Post by grigoris »

@jim.christou: μενεις μονιμα στην πατρα? εχεις dsl στο σπιτι σου στην πατρα?

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Προσβαση στο internet?

Post by mp »

ianos wrote:
sf1n4k1 wrote:Ας πούμε οτι σε βοηθάω εγώ να βρεις εμένα και να σου δίνω νετ..είναι λόγος αυτός να μπεις στο pwmn?Κ αν σε κοροιδεύω και δε σου δώσω ή αν ενας ενδιάμεσος κόμβος κλείσει δια παντός και δεν έχουμε επαφή Θα τα βάψεις μαύρα? Είναι λίγο λάθος η διαπίστευση που ζητάς σε κάτι για το οποίο δηλώνεις οτι ξέρεις οτι δεν είναι αυτοσκοπός του εθελοντικού δικτύου μας. Είναι σα να μας λες να σε πείσουμε ή να σου δώσουμε μια σιγουριά για να μπεις στο δίκτυο..δεν είναι αυτός ο σκοπός μας.
+1000000000000000

Ianos
Τι παίχτηκε τώρα πάλι; (tm)

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προσβαση στο internet?

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:
ianos wrote:
sf1n4k1 wrote:Ας πούμε οτι σε βοηθάω εγώ να βρεις εμένα και να σου δίνω νετ..είναι λόγος αυτός να μπεις στο pwmn?Κ αν σε κοροιδεύω και δε σου δώσω ή αν ενας ενδιάμεσος κόμβος κλείσει δια παντός και δεν έχουμε επαφή Θα τα βάψεις μαύρα? Είναι λίγο λάθος η διαπίστευση που ζητάς σε κάτι για το οποίο δηλώνεις οτι ξέρεις οτι δεν είναι αυτοσκοπός του εθελοντικού δικτύου μας. Είναι σα να μας λες να σε πείσουμε ή να σου δώσουμε μια σιγουριά για να μπεις στο δίκτυο..δεν είναι αυτός ο σκοπός μας.
+1000000000000000

Ianos
Τι παίχτηκε τώρα πάλι; (tm)
Και εγώ έχασα τη μπάλα οφείλω να ομολογήσω..

jim.christou
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Thu Oct 30, 2008 2:56 am
PWMN Wind Node ID: 386

Re: Προσβαση στο internet?

Post by jim.christou »

@sf1n4k1

Thanks for the help.
Λοιπον εγω μενω μονιμα Αθηνα και εχω εξοχικο Λακκοπετρα (ελπιζω να ξερετε που ειναι, αν οχι δειτε WiND) με το αθλημα εχω ορεξη να ασχολιθω να προσφερω οσο γινετε περισσοτερο και τωρα ειμαι σε διαδικασια συνδεσησ με AWMN στο σπιτι μ στην Αθηνα.

Εμενα με ενδιαφερει αυτη η λυση:
Η λύση του pwmn σου κάνει..αν έχεις όρεξη να χαλάσεις αρχικά κάποια χρήματα για σωστό εξοπλισμό αφού πρώτα ψιλοσιγουρευτείς οτι μπορείς να συνδεθείς και αφού σιγουρευτείς ότι θέλεις ν ασχοληθείς με το άθλημα. Ασχολούμαι με το άθλημα σημαίνει σωστή μελέτη, σωστές δοκιμές, επαφή με τους διαχειριστές των κόμβων που δείχνει η wind μας ότι έχεις οπτική επαφή, ερωτήσεις για το τι θα μπορούσε να σε καλύψει απο εξοπλισμό ή αν θα μπορούσε κάποιος να σου δανείσει εξοπλισμό για δοκιμή, αγορά εξοπλισμού, εγκατάσταση εξοπλισμού, επαφή με το wireless και το τελευταίο απ όλα ποιος θα σου δώσει internet.

Κέρδος?Χρήματα δαπάνης μόνο αρχικού εξοπλισμού και τίποτα άλλο, ενασχόληση με την δικτύωση και εκμάθηση κάποιων βασικών στοιχείων πάνω στα δίκτυα, προσφορά και συμμετοχή σε κάτι που απ τη βάση του είναι εθελοντικό, δυνατότητα διαμοιρασμού του δικτύου μας στην περιοχή σου (για τους γείτονες σου πχ) εφόσον σκεφτείς να στήσεις κόμβο με AP.
Οποτε ενα ενδεικτικο κοστος ειναι γυρω στα 300 ευροπαικα? η κανω λαθος? Κατατοπιστε με παρακαλω...

Αρα μετα απο αυτον χριαζομαι λοιπον βοηθεια αρχικα αν μπορει καποιος να δουμε αν εχω ελπιδες να συνδεθω, υπαρχει καποιος που μπορει να ερθει να το δοκιμασουμε αν μπορω να συνδεθω? Δηλαδη εχει καποιος την ευγενη καλοσυνη να ερθει με δικο του εξοπλησμο (γιατι εγω δεν εχω) να scanαρουμε?


Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας
Dimitris Christou

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προσβαση στο internet?

Post by sf1n4k1 »

Το κόστος είναι εκεί που είπες για κόμβο..στα μισά και πιο κάτω για client..(εγω θα προτιμούσα κόμβο ώστε να δώσεις και σε κανέναν άλλον στην περιοχή αν χρειαστεί δίκτυο και να έχεις και πιο "grigori" διασύνδεση με τον κορμό του δικτύου μας). Απο εκεί και πέρα ο πιο πιθανός κόμβος σύνδεσης..(που το wind δείχνει οπτική) και ο πιο αξιόπιστος είναι αυτός του wildbird..καθώς ο grigoris και πιάτο θα μπορεί να μας βάλει (βάζει 8-10 πιάτα σε 6μετρο ιστό αν χρειαστεί) είναι μυημένος στο άθλημα, άμεσος, ευγενής και ικανός. (γτπκ).

Για scanarisma μπορώ να σε προμηθεύσω εγώ με εξοπλισμό..(όλο και κατι σάπιο έχω στη διαθεσή μου σε 802.11b για αρχή να δεις τι ακούς). Να έρθω λακόπετρα λίγο δύσκολο καθώς δουλειά-σπίτι-δουλειά αλλά το βλέπουμε κ αυτό.

Άρα, scanareis βλέπεις ενθαρυντικά η όχι αποτελέσματα κ αναλόγως προχωράς σε αγορές που και πάλι θα μας συμβουλευτείς πριν τις κάνεις.

Μετά μπορεί αν ανοίξει το vpn να έχεις ακόμα και σύνδεση μέχρι το σπίτι σου στην Αθήνα αν συνδεθείς και με awmn..μέχρι πρόσφατα είχαμε επαφή και με Αθήνα :-)

jim.christou
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Thu Oct 30, 2008 2:56 am
PWMN Wind Node ID: 386

Re: Προσβαση στο internet?

Post by jim.christou »

Για το τελευταιο εχω κατι ερωτησεις..

ανεφερεις μερικα ονοματα οπως grigoris και wirdbild σε ποιον απο τους δυο ειναι καλυτερα να συνδεθω? και κανω λαθος που στο wind βλεπω οτι ο wildbird εχει 0 links? ενω ο grigoris 5... η μηπως ειναι ο ιδιος και το wildbird ειναι ανενεργος?
Σε ποιον απο τους δυο λες εσυ να συνδεθω??

και κατι ακομα δλδ εσυ για παραδειγμα τωρα δεν μπορεις να δεις Αθηνα?? αν εχεισ καποιον γνωστο??

αν τελικα αποφασισω να ξεκηνισω ως client και στιν συνεχια να το αλλαξω σε ΒΒ τι διαφορα θα εχω απο θεμα χρηματων?

δηλαδη πρεπει να αλλαξω εξοπλισμο η μπορω σε αυτον που θα εχω να συνεχισω το "χτισιμο"( θελω να πω δεν θα μου βγει στην ακρη ο παλιος)?

και μια ακομα ερωτηση παιζει να υπαρχει μεταχειρισμενος εξοπλισμος να παρω δηλαδη αν καποιοσ απο εσας ειχε καποιον παλιο εξοπλισμο που να δουλευει φυσικα αλλα τον εχει βγαλει λογο "αναβαθμισης", και να τον παρω εγω (με την αντιστοιχη ανταμοιβη βεβαια)?

Ξερω οτι ρωταω πολλα αλλα το θεμα μου ειναι οτι λογο του οτι οταν κατεβαινω εξοχικο εκτος καλοκαιριου ερχομαι για μια δυο μερες καταλαβαινετε οτι πρεπει να μην σπαταλισω πολλα.

Τεσπα σας κουρασα αυτα προς το παρων.
Ευχαριστω για ην προσοχη σας (Ψωνίζομαι!!!)
Dimitris Christou

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Προσβαση στο internet?

Post by sf1n4k1 »

1) grigoris=wildbird
2) Όχι απο τότε που έκλεισε η altec δεν έχουμε ping με awmn.
3) Η διαφορά χρημάτων απο κόμβο σε client είναι τα μισά και κάτω..μπορείς να χτίσεις τον client σε κόμβο αρκεί αν έχεις αγοράσει routerboard να έχεις πάρει κάτι καλό απ την αρχή ακόμα και σαν client που θα είσαι..ώστε να χτίζεται και σαν κόμβος μετά..ή να έχεις πάρει ένα panel σε 802.11b ώστε να το βάλεις για AP μετά που τα bb σου θα είναι 802.11a. Θέλει λίγο μελέτη..αλλά πάντα να ξεκινάς απ τη βάση..η βάση τώρα είναι το scan και να πιάνεις κάποιον κόμβο.
4) Για μεταχειρισμένο εξοπλισμό ότι παίζει στις αγγελίες..

jim.christou
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Thu Oct 30, 2008 2:56 am
PWMN Wind Node ID: 386

Re: Προσβαση στο internet?

Post by jim.christou »

Ωραια ευχαριστω πολυ για ολα οποτε να δο ποτε θα με βγαλει το προγραμμα μου να κατεβω πατρα να το δουμε.

Απλα να συνεννοηθουμε να γινουν ολα μια φορα που θα κατεβω γιατι ειναι και καποια χιλιομετρα αποσταση.

Εσυ ειπες εχεισ εξοπλισμο να μου δανισεις ετσι?

οποτε ξαναμιλαμε παλι αργοτερα να κανονισουμε.

Θες να μου δωσεις το κινητο σου σε pm να σε παρω οταν μπορεσω η να σου στειλω απο εδω???
Dimitris Christou

Post Reply