Συλλογος PWMN - Episode I

Γενικές Ανακοινώσεις του PWMN
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by sf1n4k1 »

Για εμένα δε χρειάζονται και πολλά στο δίκτυο εκτός απο μια θέση στην Αρόη..εξού και σηζητησα για σύλλογο η νομικό πρόσωπο..δυστηχώς η ευτηχώς η ανατολή με δύση σύντομα δε θα ενώνονται χωρίς την Αρόη μιας και εκεί το backbone δε στηρίζεται σε ιδιόκτητες ταράτσες.

Απο εκεί κ πέρα το νομικό πρόσωπο ανοίγει φτερά και για uni ή δημοτικά κτήρια ή ή και καλό θα ήταν να υπάρχει.

M4rk είναι σεβαστό αυτό που λες..μη νομίζεις, ακόμα και για όσους τα έδωσαν τα 50Ε δεν είναι οτι τους περισσέυουν :-) και αυτό το λέω για όλους. Είναι δύσκολοι καιροί και αυτός είναι ακόμα ένας λόγος που όλο και περισσότερος κόσμος στρέφεται στο wireless και όχι σ έναν πάροχο dsl.

Γενικά τώρα έχω την άποψη οτι επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι (και θα δυσκολέψουν κ άλλο) όλο και περισσότερος κόσμος θα μπαίνει στο δίκτυο μας (όπως ήδη γίνεται) μιας και όλο και περισσότερος κόσμος δε θα έχει 20-40Ε το μήνα για υπηρεσίες ευρηζωνικότητας (πχ εγώ θα έπρεπε να έχω 2 συνδέσεις dsl, με το wireless έχω μια που την μοιράζω σε 2 σημεία). Εκεί είναι που με πιάνει απογοήτευση για τη χαμηλή συμμετοχή..μακάρι να έβγαιναν όλοι όπως εσύ και να έλεγαν παιδιά διαθέτω 20Ε 10Ε κάτι..και να μαζευόμασταν 50 που υπάρχουν στο δίκτυο και παραυπάρχουν.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by mp »

yian wrote:@ mp : το παλιό pwn το βλέπω στο post toy ianou.
Έχει πάρει χαμπάρι ότι και δίκτυο υπάρχει και μια χαρά τρέχει?
Και ότι παλιότερα έπρεπε να σηκωθούν από τη καρέκλα να στήσουν κάνα link και όχι να φαντασιώνονται συλλόγους?

Επίσης, στη κουβέντα για το σύλλογο ήμουν αρνητικός γιατί ποτέ δεν πίστεψα ότι θα βρεθούν 21 άτομα να δώσουν 50 ευρώ.
Και 10ευρώ να πάει το limit, πάλι δεν θα βρεθούν 21 άτομα αλλά πολύ πιο εύκολα θα βρεθούν οι 15.

Άρα:
επειδή κάποιοι γουστάρουν να τρέξουν 2-3 πράγματα τώρα που το δίκτυο παίζει όπως πρέπει, αυτό που μπορώ να κάνω εγώ είναι να τους πω ότι είμαι μέσα για τη δημιουργία μη κερδοσκοπικής οργάνωσης/εταιρίας για να πετύχουν πιο εύκολα το σκοπό τους.
Αν δε μαζεύονται 15 άτομα για 10 ευρώ, τότε δεν υπάρχει λόγος για να γίνει σύλλογος. Ο σύλλογος έχει έξοδα, έχει συνδρομές, έχει εγγραφές. Σύλλογος χωρίς μέλη δεν έχει νόημα.

Όποιος βλέπει pwn στη δήλωση του ianos, απλώς δεν έχει ξεκολλήσει από το παρελθόν. Ο ianos εξέφρασε λάθος την ουσία: ότι δηλαδή δεν υπάρχουν χρήστες/άτομα που να θέλουν κάτι ποιο ουσιαστικό για το δίκτυο. Δε μπορώ να δεκτώ τη λογική πως έχω δώσει 300-400 ευρώ να στήσω ένα κόμβο (για τους AP holders μιλάω τώρα) αλλά δε δίνω 50 ευρώ για να γίνει ο σύλλογος. Και δε δέχομαι τη λογική πως έχω δώσει 100 ευρώ για να έχω εξοπλισμό client αλλά δεν υπόσχομαι πως θα γίνω μέλος του συλλόγου με μία συνδρομή που δε θα ξεπερνά τα 20-30 ευρώ το χρόνο.

Λες πως είσαι "μέσα" στη δημιουργία εταιρείας. Πως είσαι μέσα δηλαδή; Τι ρόλο θα έχεις; Ή μήπως απλώς δίνεις την ηθική έγκριση για κάτι τέτοιο; Και γιατί δεν είσαι "μέσα" στο σύλλογο; Μη μπεις ιδρυτικό μέλος, ή μπες χωρίς χρήματα. Θα τα δώσουμε άλλοι τα χρήματα. Θα έδινες ίμως 30 ευρώ συνδρομή το χρόνο για το σύλλογο; Διαφορετικά, είμαστε απλώς "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε".

@grigoris, M4rk και λοιπούς: Δεν κατηγορώ κανένα απλό client για τη μη συμμετοχή στο σύλλογο ως ιδρυτικά μέλη. Έχω όμως ένσταση αν δε βλέπω καν διάθεση για συμμετοχή ως μέλη. Και φυσικά έχω ένσταση έντονη για όλους τους AP holders που έχουν δώσει λεφτά για εξοπλισμό, αλλά για το σύλλογο δεν έχουν. Και τα ονόματα, για όσους ακόμα κάνουν τους κουφούς, τα ανέφερα παραπάνω.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by sf1n4k1 »

mp μπορούν όσοι έχουν δώσει 300-400-3000Ε να αντέξουν οικονομικά και το βάρος εξόδων του συλλόγου ή της δημιουργίας του?Εγώ προσωπικά δε μπορώ. Και δε θ απαιτήσω και απο κανέναν AP holder να μπορέσει. Υπάρχουν AP holders που δεν έδωσαν φράγκο για τον κόμβο τους και που τον έβαλαν κάποιοι άλλοι για να εξυπηρετηθεί το δίκτυο. Σωστή τακτική αλλά παραμένει το θέμα των εξόδων.

15 και 20 άτομα να δώσουν 10Ε σίγουρα μαζεύονται..τι να κάνουμε όμως τα 200Ε?Ούτε χαρτιά δε φτιάχνουμε.

Οι 7x50 δεν είναι 7 αλλά 12 ξαναλέω και επιμένω..υπάρχουν άτομα που απλά δεν έχουν προλάβει να δώσουν χρήματα..πως προχωράμε μ αυτές τις εξελίξεις?Προχωράμε σε μη κερδοσκοπική εταιρία και ζητάμε για αρχικό κεφάλαιο έστω και 10Ε εκτός απο τους 12 που θα βάλουν 50?Ότι μπορεί ο καθένας τέλος πάντων?

Τα ονόματα που ανέφερες δε πρόκειται ν ασχοληθούν με το θέμα mp..δε το πιστεύω δλδ..και φταίνε τα παλιά γι αυτό.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by sf1n4k1 »

Λοιπόν επειδή το κουράσαμε το θέμα εδώ..και επειδή οι 7+ ψηνόμαστε για να γίνει κάτι πραγματικά..μιλώντας με mp στο τηλέφωνο μου είπε να προχωρήσουμε το θέμα με όσα λεφτά έχουμε..και ας βάλουμε και 10 να υπογράψουν σαν υδριτικά χωρίς να δώσουν χρήματα. Συμφωνώ με την ιδέα αυτή (παρόλο που απογοητεύομαι για άλλη μια φορά απ τον κόσμο του δικτύου, είναι ντροπή κόσμος που χαίρεται το δίκτυο και τις υπηρεσίες του για χρόνια να μη μπορεί να δώσει κάτι ώστε ν αποκτήσει αυτό το δίκτυο μέλλον με περισσότερη αξιοπιστία)..τα λεφτά του δικηγόρου ήδη τα έχουμε μαζέψει..οπότε προχωράμε σ αυτό το style και οι υπόλοιποι γίνονται μέλη κτλ αν θελήσουν. Πάμε να βάλουμε μπρος για μια θέση στην Αρόη και μια θέση στο uni..Πάμε για άλλη μια φορά να παλέψουμε 10 για όφελος των 100..

Μαζί με under/korki/neoplan γινόμαστε 10..υπογράφει και 1 φιλικό πρόσωπο απ τον καθένα και έτοιμος ο σύλλογος αυτή τη βδομάδα..simple?Όλοι agreed?

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by mp »

Συμφωνώ με το Θανάση. Να προχωρήσουμε, έστω και οι 7, 8 ή 10. Στην τελική το πολύ πολύ να χάσουμε 50-100 ευρώ ο καθένας, αν δεν γίνει κάτι. Αλλά αν γίνει, το κέρδος θα είναι πολλαπλάσιο.

Θα διαφωνήσω λίγο με αυτό που είπες Θανάση, με το "να παλέψουμε 10 για όφελος των 100". Γνώμη μου είναι τα οφέλη του συλλόγου να τα "γεύονται" τα μέλη του συλλόγου κατά πρώτον, και στη συνέχεια και οι υπόλοιποι. Αυτό θα είναι και ένα κίνητρο για τη συμμετοχή στο σύλλογο.

Πάμε μπροστά ...

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by sf1n4k1 »

Νταξ είμαστε τέλος προχωράμε asap

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by grigoris »

Τηλεφωνικα που ενημερωσα sostim (απουσιαζει καποιους μηνες απο πατρα για επαγγελματικους λογους) ηταν πολυ θετικος και κατα πασα πιθανοτητα την επομενη εβδομαδα που θα ερθει πατρα θα ειναι μεσα για τον συλλογο.

Αλλα μιλαμε για συλλογο ή για μη κερδοσκοπικη εταιρεια σε αυτη τη φαση?
Για μενα η διαφορα εγκειται κυριως στο κυρος που εχει το καθενα..

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by sf1n4k1 »

Μιλάμε για σύλλογο..και παίρνουμε μια παράταση..τελικά οι 10 ίσως να γίνουν 15..ίσως και να μη χρειαστεί να βάλουν υπογραφή/χρήματα άσχετοι ή οι μισοί..ίσως να ξεκινήσουμε και μ ένα αποθεματικό για πιθανό κόμβο κάπου αν χρειαστεί.

Ήδη άλλα 5 άτομα μ έχουν ενημερώσει για το ενδιαφέρον τους να συμμετάσχουν.

Θα παρακαλέσω για την υπομονή όλων μέχρι 25 του μηνός. Αν και σίγουρα όλοι θέλουμε να προχωρήσουν οι διαδικασίες απόκτησης θέσης σε uni και Αρόη (και πιο ανυπόμονα εγώ), ίσως τελικά ν αξίζει η αναμονή.

Μπορούμε να πάρουμε μια γνώμη απ το δικηγόρο στο πως συλέγονται οι υπογραφές έτσι ώστε αν κάποιος λείπει όταν καταθέσουμε τα χαρτιά (itmy,sostim px) να έχουμε έτοιμη την υπογραφή τους όπως χρειάζεται.

Ελπίζω να συμφωνούν οι ήδη συμμετέχοντες στην προσπάθεια, με τα παραπάνω.

Ps..έχω αρχίσει να βλέπω κόσμο που δε περίμενα ποτέ να συμμετάσχει, να μας παρακολουθεί, να θέλει να βοηθήσει σιωπηλά, να μην απολαμβάνει το δίκτυο ..memphis is one of them. Ελπίζω ν ακολουθήσουν κ άλλοι. Είναι ειλικρινά κάτι πολύ ευχάριστο για εμένα μετά απο τις τελευταίες απογοητέυσεις στο θέμα απο ανθρώπους που περίμενα να δράσουν πιο ώριμα.

Ps2..μπορούμε να δώσουμε και μια προκαταβολή στον δικηγόρο ώστε να βάλουμε το νερό στο αυλάκι και να δωθεί στην δημοσιότητα ένα "ελεγμένο απο δικηγόρο" καταστατικό "μας". Τι λέτε?

User avatar
yian
386
Posts: 231
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:36 pm
PWMN Wind Node ID: 99

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by yian »

Έχετε την υπογραφή μου και κάποια απο τα ευρώ μου για το σύλλογο.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by korkakak »

yian wrote:back on topic.

Γιατί είπα όχι στο σύλλογο :
Γιατί ποιός από τους παλιούς του pwn θα δεχόταν προεδριλίκι από sf1n4k1, itmy, tweety ή korki ? Και το αντίστροφο φυσικά.
Γιατί όπως αποδείχτηκε η κόντρα (ή η αδιαφορία του ενός προς τις θέσεις του άλλου) καλά κρατάει και θα κρατάει .

Γιατί είπα ναι σε πιο ευέλικτη μορφή οργάνωσης (aka μη κερδοσκοπική εταίρια / whatever):
Γιατί ταιριάζει περισσότερο στον ομαδικό χαρακτήρα 5-10-100 ατόμων που ασχολούνται με το χόμπυ τους.
Αυτά ως γενική αίσθηση.

p.s.1 Μπορεί να λεω ασυναρτησίες γιατί ξεκάθαρη εικόνα του τι είναι σύλλογος και τι είναι μη κερδοσκοπική εταίρια / whatever, ποτέ δεν απέκτησα.

p.s.2 Χρήστες υπάρχουν στο δίκτυο και μάλλον τρέχει καλύτερα από ποτέ.
Το dota dota και η χαλαρώτητα σε forum/irc μπορεί επίσης να σημαίνει ότι :
-υπάρχει σεβαστό uptime και εναλλακτικές διαδρομές.
-δεν υπάρχουν τα προβλήματα του παρελθόντος με τα bb.
-ότι ο κόσμος είναι πιο χαλαρός και παίζει κάνα game.
-ότι έχουν στηθεί αρκετές υπηρεσίες και απλά τώρα κάποιοι απολαμβάνουν τη λειτουργικότητα του δικτύου.
Επι τροχάδειν, θα συμφωνήσω με τα περισσότερα με το yian, εκτός από το σημείο για την εταιρία το οποίο δεν μπορώ να κρίνω τι μας προσφέρει οπότε το αφήνω εκτός.
Για τα χρήματα και την συνδρομή(2 άτομα 100Ε) όχι μόνο το αμέλησα αλλά το είχα ξεχάσει και τελείως. Θα επανορθώσω λίαν συντόμως (ελπίζω).
Τέλος δεν έχω τον απαραίτητο ελεύθερο χρόνο να μπω σε οποιαδήποτε διελκυστίδα υπο την ονομασία {οποιοδήποτε τίτλος του ΔΣ του PWMN} .
Κατά τα άλλα ελπίζω για το καλύτερο για το χόμπυ μας και την νέα μορφή(?) που αυτό θα πάρει.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by sf1n4k1 »

8 τα άτομα :-) 400 τα Ευρώ :-)

Ήδη κάνουμε χαρτιά όποτε θέλουμε

Με πρόχειρους υπολογισμούς θα φτάσουμε τους 15-16 άνετα.

Neoplan just joined us..

Ps Korki.."Διελκυστίνδα" με ν .. άνοιξες που άνοιξες το ρημάδι το λεξικό..κάνε μια σωστή αντιγραφή.."τροχάδην" απο πότε δηλαδή τρέχεις και σκόρπισαν τα Ελληνικά σου?

User avatar
sostim
IBM 701
Posts: 14
Joined: Thu Mar 22, 2007 9:16 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Πάτρα, πριν το Χάραμα

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by sostim »

Μετά από απουσία αρκετών μηνών από τα τεκταινόμενα του δικτύου και 2-3 μηνών γενικότερης απουσίας μου από την Πάτρα, ήρθε προχθές ένα τηλεφώνημα του Γρηγόρη να με επαναφέρει. "Φτιάχνουμε σύλλογο" μου λέει. "Είσαι μέσα;".
Η πρώτη μου απορία ήταν: πως αφού το θέμα είχε ξεκινήσει περίπου το Μάιο, μετά από τόσους μήνες δεν έχει γίνει ακόμη τίποτα; Μπήκα λοιπόν ύστερα από παααααάρα πολύ καιρό στο forum (βλ. 1η εικόνα) να ενημερωθώ. ΟΚ λίγο το καλοκαίρι, λίγο η εξεταστική και το θέμα έμεινε πίσω. Αλλά που είναι ο κόσμος που θα κάνει το σύλλογο; 207 μέλη εγγεγραμμένα στο forum, περίπου 25 καθημερινά στο irc (εντάξει εκεί υπάρχουν και κάποιες διπλοεγγραφές), 30 τουλάχιστον άτομα με ενεργό συμμετοχή στο forum (βλ. 2η εικόνα) και νέα μέλη στο δίκτυο (ευκαιρία να τους καλοσωρίσω). Και παρ' όλα αυτά μόνο 8-10, άντε 12, συμμετοχές;;;; :( :( :( Μήπως κάτι δεν πάει καλά;;;;;;
Τα χρήματα δεν νομίζω να είναι ο λόγος. Αλλά και αν είναι, θα χαρώ πολύ να δω μηνύματα από χρήστες του δικτύου ότι τους ενδιαφέρει η ιδέα, θα θέλανε να συμμετάσχουν, αλλά δεν μπορούν να συνεισφέρουν οικονομικά,είτε στην παρούσα φάση,είτε γενικότερα.
Και για να μην το ξεχάσω! Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ, ναι είμαι θετικός στην ιδέα του συλλόγου, εταιρείας, κοινοπραξίας, ένωσης ή οποιουδήποτε άλλου μέσου μπορεί να συμβάλλει στην ανάπτυξη, εξάπλωση και βελτίωση του δικτύου.
Μιας και θα είμαι Πάτρα από σήμερα μέχρι και Δευτέρα βράδυ, μήπως να συναντηθούμε να τα πούμε και από κοντά; Προσωπικά δεν μπορώ την Κυριακή, οπότε τι λέτε για Σάββατο ή Δευτέρα; (Άντε ψηθείτε, όπως λέει και ένας γνωστός :wink: )

sostim
Attachments
forum login.JPG
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...
(24.08 KiB) Downloaded 1 time
Δυστυχώς λίγες οι τοποθετήσεις στο συγκεκριμένο θέμα από τους top 30 συγγραφείς του forum, αλλά και αξιολόγους χρήστες που βρίσκονται πιο χαμηλά στη λίστα... Άσχετο: sf1n όταν φτάσεις τα 5000 posts τι κατηγορία θα είσαι;
Δυστυχώς λίγες οι τοποθετήσεις στο συγκεκριμένο θέμα από τους top 30 συγγραφείς του forum, αλλά και αξιολόγους χρήστες που βρίσκονται πιο χαμηλά στη λίστα... Άσχετο: sf1n όταν φτάσεις τα 5000 posts τι κατηγορία θα είσαι;

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by sf1n4k1 »

Μέσα για συνάντηση..και άυριο αν θέλετε να πιούμε κανα καφέ..και Δευτέρα..Πείτε ώρα/ημερομηνία/τόπο και i am in.

Δημήτρη welcome back its good to have you back: Για να γράψω άλλα περίπου 3300 posts πρέπει στατιστικά να περάσουν περίπου 2.5 χρόνια, αν και με τα τελευταία γεγονότα με τον mp (ούτε μια μήνυση..κάτι φέτος)..έχω χάσει το ρυθμό μου.. :-(

User avatar
neoplan
Pentium IV
Posts: 1058
Joined: Mon Oct 08, 2007 10:55 pm
PWMN Wind Node ID: 188

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by neoplan »

καλό θα ήταν μια συνάντηση. Αύριο ή Κυριακή. Αν και προτιμώ Κυριακή.
Να το κανονίσουμε όμως απο σήμερα.
Να πούμε για Κυριακή στο δασύλιο? Κατα το απογευματάκι...
Old Services by neoplan: http://proxy.pwmn || http://services.pwmn || http://clips.pwmn
http://movies.pwmn || http://dude.pwmn || http://hotspot.pwmn
other services: fakebook.pwmn, dc.pwmn, irc.pwmn, ntp.pwmn

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: Συλλογος PWMN - Episode I

Post by grigoris »

ελα.. αυριο απογευμα δασυλιο

@sostim: τι επαθε ο router σου?

Post Reply