Show me the Desktop

Συζήτηση γύρω από θέματα λογισμικού
User avatar
FireGate_13
386
Posts: 155
Joined: Thu Mar 08, 2007 3:36 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Patra
Contact:

Post by FireGate_13 »

Από το περιοδικό Linux Format,"Check this guide before you buy anything"
Don't you just hate all those people whose first Linux distro was Ubuntu? They say, "What do you mean Linux is hard? it worked first time for me!". Well, all right, perhaps "hate" is too strong a word, but the rest of us have all been in the situation when we've plugged some fancy new hardware into linux, full of anticipation, only to get... nothing. Not even a beep. At least Windows 98 crashing when you plug something in shows that something has happened..
Tα συμπεράσματα δικά σας.
FireGate_13 Was Here!
BeWare!!!

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Ρε ήρεμα.
Λοιπόν το βιντεάκι που έλεγα από YouTube για Vista vs XP και στην γωνία το MacOS, από τον Chris Pirillo (αν δεν τον ξέρετε απλά πατήστε Chris στο google) http://www.youtube.com/watch?v=HELrxLdP85c
Για Windows users στον ΙΕ http://10.140.3.66/site/mediaserver/VistaXPOSX.htm (θα χρειαστεί ένα ΑctiveX install - παίζει και σε firefox (plugin κι εκεί)

:) :)

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Δυστηχώς μερικοί "linuxades" δε θα το καταλάβουν ποτέ αυτό Iron..είναι σα τα ναρκωτικά το linux, έχεις την ψευδαίσθηση οτι είσαι στην αντίπερα όχθη και όλα έιναι μέλι γάλα..μέχρι που μια μέρα απο μια λάθος δόση (πχ αλαγή vga η κλείσιμο ρέυματος) πέφτεις νεκρός και γυρνάς σε πρόγραμμα απεξάρτησης (windows και Windows drivers)..μη σου πω τα χεις σε dual boot...
Χαχα, linux = ναρκωτικά; Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Το linux σε αναγκάζει να μάθεις πέντε πράγματα για τους Η/Υ και τα λειτουργικά. Αν θες να είσαι lemming, μένεις στα windows και στην πεπατημένη.

Αν δεν ασχολείσαι με τη μπάλα, και απλώς θες όταν γίνονται κουβέντες για μπάλα να συμμετέχεις κι εσύ λίγο, λες πως είσαι Ολυμπιακός. Είναι η εύκολη επιλογή, 10 χρόνια πρωταθλήματα. Έτσι κι όσοι δε τους νοιάζει να μάθουν 10 πράγματα παραπάνω με τον Η/Υ τους, βάζουν windows. Δε τα βάζουν επειδή είναι καλύτερα, δε τα βάζουν επειδή με αυτά θα κάνουν τη δουλειά τους. Όχι, τα βάζουν γιατί είναι η επιλογή των πολλών.

Ποτέ δεν επέλεγα ότι και η μάζα. Όταν όλοι είχαν dos + windows, είχα os/2. Μετά γύρισα στο linux. Είμαι ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ

mp

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

FireGate_13 wrote:Από το περιοδικό Linux Format,"Check this guide before you buy anything"
Don't you just hate all those people whose first Linux distro was Ubuntu? They say, "What do you mean Linux is hard? it worked first time for me!". Well, all right, perhaps "hate" is too strong a word, but the rest of us have all been in the situation when we've plugged some fancy new hardware into linux, full of anticipation, only to get... nothing. Not even a beep. At least Windows 98 crashing when you plug something in shows that something has happened..
Tα συμπεράσματα δικά σας.
Linux format; Είμαι περίεργος ποιος θα αγόραζε ένα τέτοιο περιοδικό.

Οι λινουξάδες διαβάζουν μόνο εγχειρίδια του o' reilly, άντε και κανένα Dr. Dobbs.

mp

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

εγω ψιλοδιαβαζω phrack πιανεται?

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Μια γιατι το λετε αυτο ρε παιδιααααααααααααααααααααααα

ΤΟ linux format γαμει. χαχαχαχαχαχ

Ελεος οι τυποι ειναι αθλιοι . ΤΟ ξέρετε οτι το Linux format ( στο site του ) τρεχει πάνω σε windows IIS

Oι τυποι ειναι ακυροι. Μια μεταφραση κανουν στο αγγλικο Linux Format

Αλλα τι ξερω και εγω. Ενα bot ειμαι . Σιγουρα καποιος αλλος θα ξέρει καλυτερα
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp wrote: Ποτέ δεν επέλεγα ότι και η μάζα. Όταν όλοι είχαν dos + windows, είχα os/2. Μετά γύρισα στο linux. Είμαι ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ

mp
XAAXAXXAAXXAXA

Είμαι σίγουρος..ποτέ η μάζα δε θα επέλεγε οτι και εσύ...όταν όλοι κάνουν την δουλειά τους απλά, σ εσένα αρέσει να παιδέυεσαι απο αντίδραση...Εκεί φαίνονται και τα ναρκωτικά και ο μαζοχισμός που γράφω παραπάνω..

Άλλο επιλέγω για να κάνω τη δουλειά μου έυκολα, γρήγορα και ψύχραιμα.."εκεί μετράει η επιλογή της μάζας και η κορυφή της M$ χρόνια τώρα".. κ άλλο επιλέγω απο αντίδραση για να είμαι διαφορετικός..με οποιοδήποτε κόστος..εκεί είπαμε είναι ναρκωτικό, μαζοχισμός και πολλές φορές κομπλεξισμός/φανατισμός του να μη βλέπεις την πραγματικότητα..

Παλιό παράδειγμα εσύ...νέο παράδειγμα ο Μάρκος...ο οποίος κολάει ιούς απο proxy που χρησιμοποιούν οι άλλοι στα windows...και απ την άλλη είναι linux programs developer προσφέροντας στην κοινότητα..Πόσο γέλιο έχω ρίξει..όχι προτιμώ win95 απ το να γίνω έτσι..τουλάχιστον τα βασικά θα τα μάθω..

Όσο για το τι διαβάζουν οι linuxades, καλύτερα να μας πουν αυτοί που το χρησιμοποιούν γνωρίζοντας τον λόγο και όχι απο αντίδραση η κομπλεξισμό..με κρυμμένα παντού τα windows..

Φοράω windows γιατί επιλέγω βάση λογικής, χρόνου και όχι βάση αντίδρασης..

Δεν ασχολούμαι με τη μπάλα αλλά είμαι Παναθηναικός αν σου λέει κάτι..ακριβώς γιατί με χαλάει ο φανατισμός των οπαδών του οΣφΠ..πολλοί δεν ξέρουν καν γιατί φανατίζονται δυστηχώς..αλλά απ ότι βλέπουμε αυτό δεν υπάρχει μόνο στις ομάδες..

;-)

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Εχω πει τουλαχιστον 10 φορες οτι δεν ξέρω να ρυθμιζω δικτυα, static routes κτλ στις διανομές που τρέχω γι αυτο και έβαλα windows πάνω. Ειναι τοσο δύσκολο να το κατανοήσεις αυτο? Και στα windows με πήρε 1 μηνα να νιώσω τελικα πως πρέπει να γινουν τα πράγματα. Λες και τα λέω κινέζικα
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ναι ξέχασα να σ ενημερώσω οτι δε θα μάθεις και ποτέ σύμφωνα μ αυτά που λες..και εγώ είχα debian για πάνω απο χρόνο στην ταράτσα..quagga zebra /etc/network και ένα κάρο άλλες παπάτζες που εμαθα μηχανικά να πειράζω και ποτέ δεν έμαθατον ουσιαστικό τρόπο λειτουργίας και την λογική μέχρι που ασχολήθηκα με κάτι που είναι γι αυτή τη δουλειά..mikrotik..

Ξεκίνα λοιπόν απ το να νιώσεις στα win και να μη κολάς απο τον ccproxy ιούς..και άσε τους σχολιασμούς για τους web servers ενός μεταφραστικού τμήματος..

Το "δε ξέρω να ρυθμίζω δίκτυα και γι αυτό έβαλα windows και πάλι μου πήρε χρόνο" δε μου λέει απολύτως τίποτα πέρα απ αυτά για τα οποία θα συνεχίσω να σε κράζω..

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Aν θυμάσαι στα windows εσυ με βοήθησες. Ουτε εκει ήξερα. Οπότε αν είχα εναν να μου δειξει πως βαζω static routes σε Arch τοτε θα το χα βάλει. Δεν βλέπω διαφορα μεταξυ των δυο. Και στα δυο ήθελα βοήθεια για ένα θέμα που είμαι άσχετος
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Τώρα η τον χαζό μου κάνεις η είσαι..το θέμα μας και θέμα σου είναι το κατα πόσο πιο έυκολο ήταν τι και κατα πόσο πιο έυκολα μπήκες στην λογική του...για πες μας λοιπόν μιας και ξέρεις, πόση ώρα σου πήρε να setareis το linuxaki σου στο δίκτυο και πόση το windows pc με έναν να σου λέει έστω..για πιο βρήκες πιο έυκολα απάντηση..?

Αφού δε βλέπεις διαφορά μεταξύ των 2 γιατί επιμένεις οτι έβαλες windows στην ταράτσα και σου πήρε και 1 μήνα να την σετάρεις και δεν έβαζες linux με το αντίστοιχο timing?

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Μα κανενας δεν ήξερε arch για να με βοηθήσει . O trv/mp γνωρίζουν Debian και επειδη έχω δει το debian , αυτα τα δυο δεν ρυθμίζονται με ίδιο τρόπο. Αρα no help αρα πάμε σε windows.

To λινουξακι που γνωρίζω το εβαλα με 2 εντολες. Επειδη ακριβως το γνωριζω και ξερω πως να του περασω τα routes. Το arch δεν το ήξερα και ηθελα help. ΠΟυ ειναι το περίεργο σε αυτα που λέω δεν σε καταλαβαινω. Ειναι προφανες οτι όταν δεν γνωρίζεις κάτι ( είτε windows είτε linux ) θες βοήθεια

Θα μου πεις "ΓΙατι δεν έβαζες το λινουξάκι που γνωριζεις". Ε γιατι το συγκεκριμένο θέλει 2-3 μέρες να κάνει compile για να μπει. Δεν γινοταν να το κάνω αυτο στο taratsato. Θα μου πεις γιατι δεν έβαλες Debian να σε βοηθήσουν οι άλλοι που ξέρουν. Σου απαντάω, βλακεία μου.

Windows εβαλα γιατι θα ειχα support απο τον οποιοδήποτε. Στα δίκτυα ειμαι άσχετος αρα ηθελα το full support που θα μπορούσα να έχω. Ειναι δεδομενο οτι για το Linux θα ειχα περιορισμένο support. Μα εγω το δηλώνω "Δεν ξέρω δίκτυα" ανεξάρτητα πλατφόρμας = Need maximum help

Για τα άλλα ομως που γνωρίζω , το linux μου κάνει την δουλεια μου μια χαρα. Ειναι προσωπικές οι ανάγκες και αναγκες εργασίας. πχ. multithreading+real time applications ( που ειναι η διπλωματική μου ) σε windows δεν γινεται παει και τελείωσε. Ο καθενας δουλεύει το OS του σύμφωνα με τις ανάγκες του...

Δεν καταλαβαίνω τι απο όλα σε παραξενεύει τόοοοοοοοοοσο
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Όπως είναι και προφανές απ αυτά που λες..αυτό που έχω γράψει πολλά threads πριν..
sf1n4k1 wrote: Έχουμε πολλά κορίτσια linuxades πια..που απλά κάθε μέρα που περνάει πρίζουν πιο πολύ το αγόρι,φίλο,συγγενή τους ρωτώντας πως εκείνο πως το άλλο..Τέλος ένα θετικό που επειδή μεγαλώνει η παρέα τήνει να γίνει αρνητικό..ο ένας έχει το ένα distro ο άλλος το άλλο..μέχρι και εκεί τσακώνοντε οι linuxades και πολλές μα πάρα πολλές φορές δε μπορεί να βοηθήσει ούτε ο ένας τον άλλον..
Άρα σε πιο θέμα προσπαθείς να πείσεις εμένα τον fire η τον iron για το linux?Ότι είναι απλό έυκολο..μέχρι και οι κοπέλες το χρησιμοποιούν και μετά..δεν ήξερα δεν ήξερε δεν ξέραμε και δεν μπορούσαμε να βάλουμε linux άρα βάλαμε windows..κτλ κτλ...που κολάς λοιπόν στο όλο thread να αντιδράς για κάτι που εσύ ο ίδιος αποδυκνείεται να λες οτι δεν βρίσκεις άκρη ούτε με κάποιον που υποτιθέμενα ξέρει..για κάτι εντελώς απλό όπως το να σετάρεις μια ip, φαντάσου να μπλέξεις και με κανα hardware που δεν υποστηρίζεται...και γιατί προσπαθείς να μας πείσεις οτι έχουμε άδικο να το κράζουμε?

Τι λέμε εδώ και πόσα posts τώρα?Και τι αποδυκνείεται..οτι δεν κάνει για έναν απλο χρήστη...εκτός κ αν έχει χρόνο για πέταμα..και εσύ με τον mp προσπαθείτε να μας πείσετε οτι δεν πετάτε χρόνο..και είναι όλα όμορφα και ωραία στο τρισάθλιο linux..οκ μας πείσατε..

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Οι διπλες ΙP και τα static routes δεν αφορουν απλους χρήστες αλλα εξειδικευμενες περιπτώσεις. Το να βάλεις ενα linux PC σε ένα LAN δίκτυο ειναι απλουστατο σαν τα windows. Το να μετατρεψεις linux/windows σε ρουτερ-pc ειναι το δυκολο για μενα

Δεν μιλησα για δυσκολια δικτυωσης του σε τοπικο επιπεδο αλλα σε πολυ-δυκτυακο. Και πάντα σε μένα αναφέρομαι. Σιγουρα για τον mp/trv είναι παιχνίδι πια όπως και για σενα τα windows. Ο απλος χρηστης ομως δεν ειναι αυτος που κάνει το pc του ρουτερ
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Σιγά το router ρε Μάρκο..ένα subnet παίρνεις και το μοιράζεις στο LAN σου..άντε πέρασες και διπλές ips για την dsl σου (unsecure αυτό θα σου πει ο mp)..δηλαδή εγώ που τρέχω και ospf είμαι guru user όχι απλός?

Δηλαδή ο gypas o ravel o elefarlahst o panoulix ο nystazww o bill κ ένα κάρο ακόμα users είναι gurudia?To έκαναν σε δευτερόλεπτα χωρίς να ξέρουν αυτό που εσύ κάνεις θέμα..και σίγουρα δε τους πήρε 1 μήνα..και είναι όλοι καρααπλοί έως άσχετοι με το θέμα δίκτυο users..μη τρελένεσαι..

Είναι απλά τα πράγματα..είχαν windows..και πιο απλά ακόμα τα πράγματα..έχεις windows..ΧΑΧΑΧΑ

Σε λίγο θα μας πεις ότι μόνο αν παίζουμε πασιέτζα θα είμαστε απλοί χρήστες..η οτι μόνο οι guru κάνουν και install προγράμματα..

Post Reply