Mikrotik WARS

Συζήτηση γύρω από θέματα λογισμικού
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Αυτό λέω μήπως cisco και linux λύση χάνουν έδαφος σε δουλείες που πια το mikrotik λύνει τα χέρια μας έυκολα και φτηνά..και εξού αυτός ο θόρυβος?Μήπως το πρόβλημα δεν είναι οτι κάποιοι κονομάνε απ τις άδειες του mikrotik ή το GPL ή ή, αλλά οτι κάποιοι χάνουν χρήμα απο συσκευές cisco που θα πουλούσαν η linux support?

Οι δικηγόροι κοστίζουν αλλά τα ασφαλιστικά μέτρα αποδίδουν χρήματα και αποζημιώσεις;-)Επίσης σε τέτοια υπάρχουν και δικηγόροι που δουλέυουν με ποσοστά επί της αποζημίωσης. Δεν είναι επιχείρημα αυτό.

Ποιοί είναι οι μεγάλοι που κυνηγάνε και πόσο μικρή δείχνει η mikrotik μπροστά τους ώστε να συμμορφωθεί αν θέλει συμμόρφωση?..ΑΝ γιατί αποδεδειγμένα δε το ξέρουμε..

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Χμμμ, κοιτώντας το rank μου ... ο motorola 6502 ποιο ισχυρός από intel 8086;
Μετά τα 100 posts πάς πάλι σε Avacus :wink:
Death to all Fanatics

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Ποιοί είναι οι μεγάλοι που κυνηγάνε και πόσο μικρή δείχνει η mikrotik μπροστά τους ώστε να συμμορφωθεί αν θέλει συμμόρφωση?..ΑΝ γιατί αποδεδειγμένα δε το ξέρουμε..
Στο gpl-violations.org θα δεις για παράδειγμα ότι πρόσφατα κινήθηκαν νομικά (και κερδίσανε) κατά της dlink http://www.gpl-violations.org/news/2006 ... kfurt.html

User avatar
ZerOne
Intel 8088
Posts: 47
Joined: Fri Mar 09, 2007 1:17 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by ZerOne »

Πράγματι η Dlink χρησημοποιούσε GPL κώδικα και μάλιστα τον κρυπτογραφούσε.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Μακάρι να ανοιχτεί λοιπόν αν είναι καθαρά εκεί το prob του mikrotik και να δούμε και άλλα παρόμοια Linux distros για τέτοιες δουλειές δωρεάν :-)

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

Διαβάζω με πολύ ενδιάφέρων τα post για το microtik και τα GPL violations. Πάντως είναι αρκετά δύσκολο να μιλάμε στα σίγουρα για κάτι τέτοιο οσο αναφορά το mircotik. Αν για παράδειγμα αποφασίσω να βγάλω εγώ κάτι παρόμοιο, πάρω τα vanilla sources του kernel και φτιάξω τα υπόλοιπα κομάτια software(για routing etc) σαν modules, δεν είμαι υποχρεωμένος να δώσω τα sources για αυτά.

Το mircotik πάντος έχει λύση τα χέρια σε πολλους, είναι πολύ καλο να βλέπουμε startup εταιρίες να βγάζουνε κατι φτηνό και λειτουργικό.

ps Εχουν γραφτεί πολλά και χρησιμα πράγματα αλλα λιγο εκτος θέματος και όπως πρότεινε ο sf1n4k1s θα γίνουνε split, νομίζω οτι το mircotik αξίζει το δικό του thread.
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

undertaker wrote:Διαβάζω με πολύ ενδιάφέρων τα post για το microtik και τα GPL violations. Πάντως είναι αρκετά δύσκολο να μιλάμε στα σίγουρα για κάτι τέτοιο οσο αναφορά το mircotik. Αν για παράδειγμα αποφασίσω να βγάλω εγώ κάτι παρόμοιο, πάρω τα vanilla sources του kernel και φτιάξω τα υπόλοιπα κομάτια software(για routing etc) σαν modules, δεν είμαι υποχρεωμένος να δώσω τα sources για αυτά.
Κάνεις λάθος, ο kernel έχει GPL και όχι LGPL license, άρα πρέπει όλες οι αλλαγές να δωθούν. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις σε GPL license ένα API επικοινωνίας του kernel με κάτι δικό σου, το οποίο αυτό το κάτι θα είναι binary (βλέπε madwifi, nvidia κτλ). Η mikrotik δεν έχει κάνει ούτε καν αυτό. Το μόνο κώδικα που έχει δώσει δημόσια είναι για linux kernel 2.4, ενώ χρησιμοποιεί η ίδια πλέον 2.6.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Splitted by Korki / Mikrotik talk
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

Post Reply