Mikrotik WARS

Συζήτηση γύρω από θέματα λογισμικού
mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Α, και το microtik δεν είναι OS. Ένα linux distro είναι ουσιαστικά με ένα proprietary configurator. Και μάλιστα καταπατεί όσο δε παίρνει το GPL. Για την ακρίβεια, κάποιος πρέπει να τους κόψει το κώλο που δε δίνουν τις αλλαγές που έχουν κάνει στον kernel.

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

mp wrote:Α, και το microtik δεν είναι OS. Ένα linux distro είναι ουσιαστικά με ένα proprietary configurator. Και μάλιστα καταπατεί όσο δε παίρνει το GPL. Για την ακρίβεια, κάποιος πρέπει να τους κόψει το κώλο που δε δίνουν τις αλλαγές που έχουν κάνει στον kernel.
Οντος είχα και εγώ αυτην την απορία, αφου φορτώνει linux kernel πως γίνετε να είναι εμπορικό? Ισως να δουλεύει όπως κάποιες διανομές linux που πληρώνεις γιατι έχουν μεσα εμπορικο λογισμικό, και το πληρώνεις πακέτο.
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

undertaker wrote:
mp wrote:Α, και το microtik δεν είναι OS. Ένα linux distro είναι ουσιαστικά με ένα proprietary configurator. Και μάλιστα καταπατεί όσο δε παίρνει το GPL. Για την ακρίβεια, κάποιος πρέπει να τους κόψει το κώλο που δε δίνουν τις αλλαγές που έχουν κάνει στον kernel.
Οντος είχα και εγώ αυτην την απορία, αφου φορτώνει linux kernel πως γίνετε να είναι εμπορικό? Ισως να δουλεύει όπως κάποιες διανομές linux που πληρώνεις γιατι έχουν μεσα εμπορικο λογισμικό, και το πληρώνεις πακέτο.
Δεν υπάρχει πρόβλημα να βγάζεις χρήματα από GPL software. Δε σε εμποδίζει το license να κάνεις κάτι τέτοιο. Το πρόβλημα ξεκινά από τη στιγμή που αρνείσαι να δώσεις (ξεκάθαρα ή με προφάσεις) τις αλλαγές που έχεις κάνει στο GPL κώδικα τον οποίο πουλάς. Το microtik εκτός από αλλαγές στον kernel που έχει κάνει για να δουλεύει καλά με τα routerboard (είναι γνωστό πόσο έχουν παιδευτεί στο AWMN να βάλουν vanilla 2.6 σε routerboards) σίγουρα έχει κάνει και πολλές άλλες, αλλά δεν έχει δώσει καμμία από τις νέες αλλαγές. Η τελευταία φορά που έδωσε κώδικα ήταν όταν βασιζόταν ακόμα σε kernel 2.4. Επίσης, αν ζητήσεις τον κώδικα, σου ζητάνε 150$ για να σου το δώσουν (media costs λένε !!!! ήμαρτον!!!) και είμαι σίγουρος πως ακόμα κι αν τα πληρώσεις, δε πρόκειται να πάρεις τις δικές τους αλλαγές. Παίζει να σου στείλουν ένα cd με τα vanilla sources. Εκτός από τον kernel σίγουρα έχουν αλλάξει και βασικά utililities (tc, iptables, iproute) για να επικοινωνούν με τον configurator τους. Είναι προφανές πως αν έδιναν τις αλλαγές που έχουν κάνει σε GPL κώδικα, δε θα αργούσε να βγει ένα winbox like interface για debian based πχ, οπότε και το business model τους θα κατέρεε.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

mp wrote:Επίσης, αν ζητήσεις τον κώδικα, σου ζητάνε 150$ για να σου το δώσουν (media costs λένε !!!! ήμαρτον!!!) και είμαι σίγουρος πως ακόμα κι αν τα πληρώσεις, δε πρόκειται να πάρεις τις δικές τους αλλαγές.
Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως σου στέλνουν τα sources χαραγμένα σε πλάκες; Ή σε περγαμηνές; Θα εξηγούσε ενδεχομένως τα "media costs". ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!!!!!!!!

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Διάβαζα παρόμοιο thread προχτές στο awmn..και εκεί καταλήγουν.."απατεώνες" χωρίς βέβαια να έχει δώσει κανείς τα 150Ε για να δεί τι περιέχει και τι δε περιέχει το CD που σου αποστέλλουν..καλό θα ήταν να δούμε και αυτό με τα μάτια μας πριν αρχίσουμε τους χαρακτηρισμούς.

Ο καθένας πουλάει την δουλειά του όσο θέλει..είναι στην κρίση του καθενός αν θα την αγοράσει η όχι.

Ως ώρας πάντος το mikrotik έχει δώσει πνοή στον κόσμο που θέλει απλά και εύκολα να σηκώσει έναν κόμβο με routing και με clicks, χωρίς να χρειάζεται linux guru δίπλα του για support ή άπειρο χρόνο σε how-tos.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Ο καθένας πουλάει την δουλειά του όσο θέλει..είναι στην κρίση του καθενός αν θα την αγοράσει η όχι.
Τη δουλειά του, ναι ... Ο linux kernel δεν είναι δουλειά της mikrotik. Είναι του Linus Torvalds και δεκάδων άλλων προγραμματιστών, και καλύπτεται από το GPL. Δε θα δώσω 150$ για να πάρω τα sources. Υποχρεούνται να τα δώσουν. Οποιος χρησιμοποιεί GPL κώδικα και σέβεται το GPL, δημοσιεύει τις αλλαγές του (βλέπε linksys και τα wrt54xxx).
sf1n4k1 wrote:Ως ώρας πάντος το mikrotik έχει δώσει πνοή στον κόσμο που θέλει απλά και εύκολα να σηκώσει έναν κόμβο με routing και με clicks, χωρίς να χρειάζεται linux guru δίπλα του για support ή άπειρο χρόνο σε how-tos.
Δε διαφωνώ για τη χρησιμότητά του. Μακάρι να υπήρχε ένας εύκολος configurator για linux based routers. Δυστυχώς δεν υπάρχει (κάτι webmin κτλ είναι πολύ "λίγα").

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

to na sugkrineis to webmin me to mikrotik einai san na sugkrineis apo apoyh dunatothtwn ton elbetiko sougia se sxesh me to spa8i tou ninja ws pros thn idiothta 8anathforo. 8a doume ti 8a kanei to openwrt twra me to webif2

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Tο webmin καλό είναι αλλά πολύ δύσχρηστο σε σχέση με το winbox. Άσε που έυκολα σε καταλήγει σε kernel panic με την 1η μ@λ@κία η λόγω κακού χειρισμού, αμάθειας κτλ. Αν μιλάμε για ταράτσες σίγουρα δε θέλουμε kernel panics και προβλήματα εκει πάνω. Το mikrotik επίσης οτι και να πάθει..σε 2 mins το χεις έτοιμο μ ένα backup αν έχεις και όλες τις ρυθμίσεις.

Τώρα για το θέμα GPL κτλ. Δώσε τα 150Ε και αν δε σε καλύψει σε αυτά που θα περιέχει το CD προχώρα σε μύνηση. Btw γιατί δεν έχει γίνει ήδη κάτι τέτοιο αν είναι παράνομο το mikrotik?

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Τώρα για το θέμα GPL κτλ. Δώσε τα 150Ε και αν δε σε καλύψει σε αυτά που θα περιέχει το CD προχώρα σε μύνηση. Btw γιατί δεν έχει γίνει ήδη κάτι τέτοιο αν είναι παράνομο το mikrotik?
Σιγά μη πάω και στον Άρειο Πάγο. Προτιμώ απλώς να τους κράζω.

Στην ερώτησή σου τώρα ... because nobody cares!!! Το mikrotik μόνο στην Ελλάδα είναι γνωστό, εξ' αιτίας της "εμπορίας" του εντός AWMN από τους γνωστούς/άγνωστους. Όταν χρήστες σαν τον acinonyx το "έσπαζαν" για να του βάλουν bgp και τον κράζανε αυτοί που τα κονομάνε με τις άδειες του mikrotik, τι περιμένεις; Να ασχοληθούν με το GPL;

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

korkakak wrote:to na sugkrineis to webmin me to mikrotik einai san na sugkrineis apo apoyh dunatothtwn ton elbetiko sougia se sxesh me to spa8i tou ninja ws pros thn idiothta 8anathforo.
LOL!!!! :-)
korkakak wrote:8a doume ti 8a kanei to openwrt twra me to webif2
Χμμμ, δεν έχω δει κάτι, λέει τίποτα; Και το wifiadmin των παιδιών του PWN (indio, thimios) θα μπορούσε να είναι μία βάση για να γίνει κάτι, αλλά απ' όσο ξέρω δε το έχει συνεχίσει κανείς το project τους.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:
sf1n4k1 wrote:Τώρα για το θέμα GPL κτλ. Δώσε τα 150Ε και αν δε σε καλύψει σε αυτά που θα περιέχει το CD προχώρα σε μύνηση. Btw γιατί δεν έχει γίνει ήδη κάτι τέτοιο αν είναι παράνομο το mikrotik?
Σιγά μη πάω και στον Άρειο Πάγο. Προτιμώ απλώς να τους κράζω.

Στην ερώτησή σου τώρα ... because nobody cares!!! Το mikrotik μόνο στην Ελλάδα είναι γνωστό, εξ' αιτίας της "εμπορίας" του εντός AWMN από τους γνωστούς/άγνωστους. Όταν χρήστες σαν τον acinonyx το "έσπαζαν" για να του βάλουν bgp και τον κράζανε αυτοί που τα κονομάνε με τις άδειες του mikrotik, τι περιμένεις; Να ασχοληθούν με το GPL;
Το οτι προτιμάς να τους κράζεις απ το να μάθεις την πραγματική αλήθεια αν υπάρχει, μου δείχνει φανατισμό.

Δε νομίζω μόνο στην Ελλάδα να είναι γνωστό το mikrotik, μήπως είναι και τα routerboard γνωστά στην Ελλάδα μόνο?

Γιατί να μη τα κονομάνε κάποιοι απ τις άδειες του mikrotik το οποίο προσφέρει στον user του ευκολία, χρόνο και να τα κονομάνε άλλοι για support στο linux και μάλιστα πολύ πιο χοντρές κονόμες?Υπάρχουν πολλές εταιρίες και εδώ στην Πάτρα που έχουν σκάσει και σκάνε χρήμα για support η στήσιμο ακόμα και WiFi ιστοριών με linux. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς?Μηπως ο φανατισμός είναι και θέμα συμφέροντος τελικά?

Φιλικά πάντα ;-)

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Το οτι προτιμάς να τους κράζεις απ το να μάθεις την πραγματική αλήθεια αν υπάρχει, μου δείχνει φανατισμό.
Την ξέρω την αλήθεια, μερικά πράγματα είναι προφανή. Δε θα δώσω 150$ για να το επιβεβαιώσω. Λένε πως η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται τίμια. Και το να χρεώνεις 150$ media costs για να σέβεσαι το GPL, αν μη τι άλλο δε σε κάνει να δείχνεις "τίμιος". Τώρα αν είσαι ...
sf1n4k1 wrote:Δε νομίζω μόνο στην Ελλάδα να είναι γνωστό το mikrotik, μήπως είναι και τα routerboard γνωστά στην Ελλάδα μόνο?
Ανασκευάζω, δεν είναι ΤΟΣΟ γνωστά όσο στην Ελλάδα. Προφανώς και δεν είναι τελείως άγνωστα.
sf1n4k1 wrote:Γιατί να μη τα κονομάνε κάποιοι απ τις άδειες του mikrotik το οποίο προσφέρει στον user του ευκολία, χρόνο και να τα κονομάνε άλλοι για support στο linux και μάλιστα πολύ πιο χοντρές κονόμες?Υπάρχουν πολλές εταιρίες και εδώ στην Πάτρα που έχουν σκάσει και σκάνε χρήμα για support η στήσιμο ακόμα και WiFi ιστοριών με linux. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς?Μηπως ο φανατισμός είναι και θέμα συμφέροντος τελικά?

Φιλικά πάντα ;-)
Δεν είπα εγώ να μη τα κονομάνε. Εξηγώ γιατί δεν αντιδρά κανείς για τα GPL violations. Αν δε το έχεις καταλάβει, ουσιαστικά μιλάμε για ΚΛΕΜΕΝΗ πνευματική ιδιοκτησία. Οπότε το να βγάζεις λεφτά από κλοπιμαία δεν είναι και το πιο έντιμο, έτσι δεν είναι;
Αντιθέτως τώρα, αυτοί που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους ως linux administrators, δε κλέβουν κανέναν. Οπότε δεν είναι θέμα φανατισμού ούτε θέμα συμφέροντος. Είναι θέμα δικαιοσύνης.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Παράδειγμα του παραπάνω

..όταν ένα netcafe με 2 γραμμές ήθελε να ρουτάρει απλά την 8080 να πηγαίνει στη μία την 21 επίσης και όλες τις άλλες στην άλλη γραμμή (games) κτλ. Κάποιοι ζητούσαν απο 500 έως 1500Ε για ένα routeropc..με linux..που στο 1ο πρόβλημα ο ιδιοκτήτης του netcafe θα έπρεπε να τους ξανακαλέσει...

Μήπως εκεί πέφτει ο φανατισμός τελικά και η γκρίνια με το mikrotik?

Μήπως πια με μια άδεια 40Ε ένα σάπιο pc χωρίς καν δίσκο το κάνει με 2 clicks ο ίδιος που έχει το netcafe?

Μήπως το επαναφέρει σε 2 λεπτά ότι και να πάθει ακόμα και με άλλο pc?

Αυτή είναι η απάντηση μου στο "who cares"..για να πέφτει τόση αντίδραση με το mikrotik και στο awmn αλλά και γενικά και χωρίς κάποιος να το ψάχνει νομικά κράζοντάς το αν είναι η όχι παράνομο..ναι κάποιος cares..αλλά μάλλον για τα συμφέροντά του..:-)

Τα περι ιδεολογίας, GPL είναι ίσως απλά νούφαρα..αυτό λέω εγώ μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Εφ όσον είναι κλεμένη πνευματική ιδιοκτησία..γιατί δεν αντιδρά κανείς και το κράζουν μόνο?Γιατί δεν κλείνουν την mikrotik για πλάκα με μια μύνηση?

Υ.Γ θα μπορούσε το topic να γίνει split σε Mikrotik μιας και το θέμα του thread είναι άλλο απ αυτό που έχουμε καταληξει να συζητάμε..και το mikrotik είναι linux distro και όχι OS.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

http://gpl-violations.org/

Υπάρχουν 100δες τέτοιες περιπτώσεις. Η mikrotik δεν είναι η πρώτη ούτε η τελευταία. Προτιμούν να κυνηγάνε κάποιους "μεγάλους", ώστε να συμμορφώνονται από φόβο και οι μικροί. Ξέρεις, οι δικηγόροι κοστίζουν, δεν είναι τσάμπα.

Για το παράδειγμά σου ... έχω στήσει linux router που χειρίζεται 3 dsl διάφανα, με classfull traffic shaping, με layer7 filtering, με ανακατανομή των rules αν πέφτει μία ή περισσότερες dsl, με, με, με ... και πήρα ένα αρκετά σεβαστό ποσό (σίγουρα όχι όσο κάνει ένα mikrotik license, αλλά λιγότερα από όσα θα έπαιρνε κάποιος με cisco λύση). Αν μπορεί κάποιος να τα κάνει τα παραπάνω με το mikrotik, ας τα κάνει ... αλλά αμφιβάλλω. Οι υπηρεσίες υψηλής τεχνολογίας φυσικά και πρέπει να χρεώνονται. Ένα cisco που δε κάνει ούτε τα μισά από τα παραπάνω κοστίζει από μόνο του μερικές χιλιάδες ευρώ.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Χμμμ, κοιτώντας το rank μου ... ο motorola 6502 ποιο ισχυρός από intel 8086;

Post Reply