intel vs amd

Συζήτηση γύρω από θέματα υλικού
Post Reply

Θα καταφέρει η AMD να ανταγωνιστεί την intel στο άμεσο μέλλον;

Ναι
8
57%
Οχι
6
43%
 
Total votes: 14

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

intel vs amd

Post by korkakak »

Μετά από τις τελευταίες εξελίξεις στον χώρο τον επεξεργαστών ,τον τελευταίο χρόνο τουλάχιστον, η AMD φαίνεται να έχει χάσει το παιχνίδι. Η intel πλέον ξεστοκάρει οτι έχει μείνει στις αποθήκες από c2d μέχρι να εμφανίσει νέα μοντέλα επεξεργαστών, ενώ η AMD προσπαθεί μετά βίας να ακολουθήσει τις εξελίξεις...

Μήπως επιστρέφουμε για άλλη μια φορά σε ένα μονοπώλιο;
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: intel vs amd

Post by panoulix »

To Poll αυτό ανήκει στην κλασική κατηγορία Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός, BMW vs Mercedes, Samsung vs LG, TYAN vs Supermicro, ATI vs nVidia κλπ... Είναι λίγο άκυρο κι ανούσιο μια και αποδεδειγμένα τέτοιου είδους polls ανα τον κόσμο δεν οδηγούν πουθενά, παρά μόνο σε μακροσκελείς κι ανούσιες συζητήσεις.

Κάθε εταιρία έχει τα καλά και τα κακά της μοντέλα, τις άσχημες και τις καλές της στιγμές.

Για το συγκεκριμένο θέμα το σίγουρο είναι ένα: Τιμή προς απόδοση = AMD.
Ήμουν, είμαι και θα είμαι φανατικός AMDάκιας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα Intel δεν είναι αστέρια. Και προτιμώ να μεταβώ στην πλατφόρμα του Socket F, παρά του LGA771, γιατί οι τιμές είναι εκθετικά μεγαλύτερες και δεν αξίζουν τη διαφορά των παραπάνω επιδόσεων που προσφέρουν...

PS: Δεν πήγα για το Skulltrail, αγόρασα σήμερα Opteron Socket F πριν από 4 ώρες και μνήμες... Μόνο board λείπει αλλά είναι θέμα ωρών κι αυτό ;) oeo!
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: intel vs amd

Post by korkakak »

panoulix wrote:To Poll αυτό ανήκει στην κλασική κατηγορία Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός, BMW vs Mercedes, Samsung vs LG, TYAN vs Supermicro, ATI vs nVidia κλπ... Είναι λίγο άκυρο κι ανούσιο μια και αποδεδειγμένα τέτοιου είδους polls ανα τον κόσμο δεν οδηγούν πουθενά, παρά μόνο σε μακροσκελείς κι ανούσιες συζητήσεις.


:lol: Μην μου πείς οτι η συγκριση AMD vs Intel είναι σαν Mercedes vs BMW... Τα πραγματα έχουν πάρει την κατεύθυνσή τους εδώ και καιρό. Η AMD φθίνει χωρίς να βγάλει ένα ανταγωνιστή στον c2d (άρα μειώνεται η κερδοφορία -> άρα δεν μπορεί να κάνει αρκετό rnd για να αναπτυχθεί περαιτέρω -> άρα λογικά θα μείνει ουραγός). Άρα η συγκρισή είναι μάλλον άκυρη καθώς δεν υπάρχει καμία αντιστοιχία
panoulix wrote:Κάθε εταιρία έχει τα καλά και τα κακά της μοντέλα, τις άσχημες και τις καλές της στιγμές.
Προφανώς. Και αυτή η περίοδος είναι η ασχημότερη στην ιστορία της. Ακόμα και τότε που πούλαγε τον k6-2 κράταγε το low-end κομμάτι της αγοράς. Τώρα ούτε αυτό.
panoulix wrote:Για το συγκεκριμένο θέμα το σίγουρο είναι ένα: Τιμή προς απόδοση = AMD.
Ήμουν, είμαι και θα είμαι φανατικός AMDάκιας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα Intel δεν είναι αστέρια. Και προτιμώ να μεταβώ στην πλατφόρμα του Socket F, παρά του LGA771, γιατί οι τιμές είναι εκθετικά μεγαλύτερες και δεν αξίζουν τη διαφορά των παραπάνω επιδόσεων που προσφέρουν...
Οι τιμές δεν έχουν ουσιαστική διαφορά, ουτε στο highend ούτε στο mid ούτε στο lowend κομμάτι της αγοράς με την διαφορά πως οι intel έιναι ταχύτεροι στα ιδια "κυβικά" (sic τιμή) και έχουν χαμηλότερη κατανάλωση έχοντας ευρύτερο Instruction Set και πολλαπλάσια μεγέθη cache που τους κάνουν να πετάνε σε απαιτητικές εφαρμογές (βλέπε video streaming,video transcoding etc).

Προσωπικά μου φαίνεται οτι η AMD το έχει χάσει το παιχνίδι από καιρό (από τότε που εξαγόρασε την ΑΤΙ συγκεκριμένα), και αυτό φαίνεται σε κάθε οικονομικό απολογισμό της.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: intel vs amd

Post by panoulix »

korkakak wrote: Οι τιμές δεν έχουν ουσιαστική διαφορά, ουτε στο highend ούτε στο mid ούτε στο lowend κομμάτι της αγοράς με την διαφορά πως οι intel έιναι ταχύτεροι στα ιδια "κυβικά" (sic τιμή) και έχουν χαμηλότερη κατανάλωση έχοντας ευρύτερο Instruction Set και πολλαπλάσια μεγέθη cache που τους κάνουν να πετάνε σε απαιτητικές εφαρμογές (βλέπε video streaming,video transcoding etc).
Πέρνα μια βόλτα από το σπίτι σε 2 εβδομάδες και μου ξαναδιατυπώνεις την άποψή σου. Επίσης ρώτα και το Zerone που σίγουρα έχει να σου πεί κάποια πράγματα παραπάνω στον τομέα του Video, μπροστά ήτανε... :)
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: intel vs amd

Post by Itmy »

1 φορά πήρα intel και αν ξαναπάρω να μου κοπεί το χέρι. Τόσο unstable σύστημα είχα χρόνια να δω. Ο core2 σε συνδυασμό με το τρισάθλιο intel 965 κολάει μια φορά την εβδομάδα χωρίς καν o/c και δεν πιάνει ούτε το reset - θέλει το power για να ξεκολίσει...

Από πλευράς αρχιτεκτονικής ο AMD δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τους intel. Η μόνη διαφορά τους είναι στο fabrication το οποίο όσο περνάει ο καιρός θα σταματήσει να παίζει σημαντικό ρόλο και επιτέλους θα έχουμε υγιή ανταγωνισμό στο χώρο τον επεξεργαστών.

AMD ftw έστω και αν την αγοράσει καμιά IBM, Toshiba ή οποιαδήποτε άλλη...
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: intel vs amd

Post by sf1n4k1 »

Ποιος σας είπε οτι ένας επεξεργαστής μόνο κάνει το σύστημα stable ή unstable?Itmy να κράζεις τον εαυτό σου κ όχι την intel επειδή προτίμησες φτηνιάρικο για την εποχή/cpu chipset με αποτέλεσμα να ήσουν unstable ή να διάβαζες την πρόταση της intel τουλάχιστον για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Θα δεχόμουν να έλεγες να μου κοπεί το χέρι αν ξαναπάρω intel γιατί όολο το πακέτο για να βγει σωστό θέλει λεφτά..αλλά αυτό που λες δε το δέχομαι..

Απο εκεί κ πέρα ότι και να λέμε η intel είναι μπροστά στα γκάζια εδώ και καιρό..με κατάλληλα chipset (p35 και άνω) σκοτώνει και σε σταθερότητα και σε ταχύτητα, απλά η AMD κρατιέται γιατί μπορεί να βγάλει πολύ stable/game machine και ένα ξεφτυλισμένα τελείως φτηνό μηχανάκι..η αγορά της ATI την κρέμασε..και θα την κρεμάσει κ άλλο κατ εμέ. Απλά δε θα την αφήσει κανείς να σβήσει γιατί δεν συμφαίρει καμία intel να την κυνηγάνε για μονοπώλειο κτλ..άρα κάπου θα κάνει πίσω (βλέπε dell..).

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Re: intel vs amd

Post by Hwoarang »

Ας ελπίσουμε ότι η νέα σειρά phenom θα ξαναβάλει την Intel στο παιχνίδι
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: intel vs amd

Post by sf1n4k1 »

Hwoarang wrote:Ας ελπίσουμε ότι η νέα σειρά phenom θα ξαναβάλει την Intel στο παιχνίδι
Την AMD εννοείς?Μπα χάλια οι phenom μπροστά σ αυτά που τάζανε..τουλάχιστον τα πρώτα revision δεν είδα κάτι συναρπαστικό..:P

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: intel vs amd

Post by Itmy »

To chip P965 υποτίθεται ότι ήταν το καλό την εποχή που πήρα το pc. Μπορούσε να δουλέψει σε πολύ μεγαλύτερες συχνότητες απο τα άλλα. Η μητρική που πήρα επίσης ήταν διαλεγμένο μοντέλο που άντεχε o/c μέχρι πολύ μεγάλες συχνότητες. Και όλα αυτά δεν ήταν φτηνά. Και παρόλα αυτά το σύστημα είναι εντελώς ασταθές ακόμα και χωρίς καθόλου o/c και με τις μνήμες να δουλεύουν στη μισή συχνότητα από ότι μπορούν. Γενικά το σύστημα είναι σάπιο. Τώρα πλέον ίσως τα πράγματα να είναι καλύτερα με τους intel εξάλλου έχουν βγεί πολλά chipsets σε πολλές υλοποιήσεις. Όμως θα εξακολουθώ να μην εμπιστεύομαι την intel διότι πήρα ένα σύστημα το οποίο υποτίθεται ότι θα δούλευε stable με πολύ o/c (και όντως δουλεύει για μερικές μέρες) και στην πραγματικότητα δεν είναι stable για μεγάλο χρονικό διάστημα ούτε στα defaults.
1000 φορές να έχω ένα πιο αργό σύστημα και να είναι rock solid παρά να θυσιάσω τη σταθερότητα για την ταχύτητα.
Εξάλλου όπως πάνε τα πράγματα όλα στις gpus θα τρέχουν σε λίγο καιρό και το cpu θα παίζει δευτερεύοντα ρόλο.
Death to all Fanatics

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: intel vs amd

Post by korkakak »

Μια διευκρίνιση. Όταν λες "με τις μνήμες να δουλεύουν στη μισή συχνότητα από ότι μπορούν" τι ακριβώς εννοείς;

Ότι έχεις μνήμες DDR2 στα 800πχ και παίζουν στα 400; Ή οτι δεν φτάνεις το record στο hwbot.org? Γενικά πάντως αυτό που λές για τις μνήμες δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα καθότι απαιτείται μνήμη με αντοχές για να κάνεις o/c. Τώρα για τα υπόλοιπα για system instability εγω προσωπικά σε δυο μηχανήματα που δούλεψα για καμία βδομάδα (ένας P-D9xx με το 965 και ένα c2d-E7κάτι με το X35) κανένα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα όπως το περιγράφεις για instability κτλ. Αντιθέτως και ειδικά σε linux env ο core2 έδινε ρέστα στα openssl benches, καμία σχέση με τον ταπεινό opteronako μου :-(...
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: intel vs amd

Post by Itmy »

Εννοώ ότι οι μνήμες είναι 800ρες (μπορούν να δουλέψουν στα 900) και τις τρέχω στα 533. Επίσης έχω βάλει πρόσθετο ανεμιστήρα στο 965 και ο επεξεργαστής τρέχει στα default. Παρόλα αυτά το σύστημα κρεμάει σίγουρα μία-δύο φορές το μήνα και για να επανέλθει δε φτάνει το reset. Δε νομίζω αυτό είναι φυσιολογική συμπεριφορά για ένα pc το οποίο 99% του χρόνου είναι idle, λειτουργεί σε θερμοκρασίες δωματίου και σε περιβάλλον χωρίς υγρασία. Να το βράσω όταν αναγκάζομαι ένα pc που το πήρα για να δουλεύει στα 2.8+Ghz να το τρέχω σε default 1.8Ghz για να μπορεί να βγάλει την εβδομάδα χωρίς reboot. 1000φορές να έπαιρνα έναν AMD X2 4400 ή κάτι αντίστοιχο, και ίδιες επειδόσεις θα είχα και θα ήταν rock solid και δε θα έδινα και τόσα χρήματα.
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: intel vs amd

Post by sf1n4k1 »

Συμφωνώ σε όλα εκτός απο το κομμάτι του oc που αναφέρεις και ξαναναφέρεις..πήρες cpu 1.8Ghz και θα το δουλεύεις 1.8Ghz δεν σου εγγυήθηκε καμία intel οτι θα παίζεις stable στα 2.8. Για τις μνήμες στα 533 νομίζω το πρόβλημα σου είναι το chipset..ενώ σίγουρα ένας AMD θα ήταν και φτηνότερος τότε και πιο σταθερός αν και πιστεύω οτι απλά είσαι γκαντέμης..κ κάτι είναι ημι-σαπιο στο σύστημα σου. Πέτα το linuxaki σου βάλε windows και όλα θα πάνε καλά στα κρεμάσματά σου..

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: intel vs amd

Post by Itmy »

Θα ήθελα να τον δουλεύω στα 2.8 αλλά ούτε στο 1.8 δεν παίζει καλά αυτό είναι το πρόβλημά μου.
Death to all Fanatics

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: intel vs amd

Post by panoulix »

kork wrote:ένας P-D9xx με το 965 και ένα c2d-E7κάτι με το X35
Μάλλον P35 ή X38 εννοείς.

sfinoboto wrote:Θα δεχόμουν να έλεγες να μου κοπεί το χέρι αν ξαναπάρω intel γιατί όολο το πακέτο για να βγει σωστό θέλει λεφτά..αλλά αυτό που λες δε το δέχομαι..

Απο εκεί κ πέρα ότι και να λέμε η intel είναι μπροστά στα γκάζια εδώ και καιρό..με κατάλληλα chipset (p35 και άνω) σκοτώνει και σε σταθερότητα και σε ταχύτητα, απλά η AMD κρατιέται γιατί μπορεί να βγάλει πολύ stable/game machine και ένα ξεφτυλισμένα τελείως φτηνό μηχανάκι..η αγορά της ATI την κρέμασε..και θα την κρεμάσει κ άλλο κατ εμέ.
Συμφωνώ. Η Intel αποδεδειγμένα έχει τρελά γκάζια αν συνδιαστεί με ακριβό κι ενδεδειγμένο hardware. Δοκιμασμένο κι αποδεδειγμένο.

Όσον αφορά τον τομέα των High End solutions που κινούμαι κι έχω και τη σχετική αντίστοιχη εμπειρία, με πολύ λιγότερα λεφτά στήνεις ένα σταθερό και τάχιστο σύστημα και μάλιστα με απόδοση 10% λιγότερη σε τιμή 50% φτηνότερη από τα αντίστοιχα Intel setups. Νομίζω τα νούμερα μετράνε από μόνα τους, απλά do the maths...

Σχετικά με τον Phenom τώρα, τα B1 & B2 steppings όπως και στους Opteron Barcelona πάσχουν από αρκετά errata τα οποία αργά μεν, βελτιώνονται στο B3 stepping. Αυτή τη στιγμή η Ελληνική αγορά είναι γεμάτη B2 steppings και δε θα βγούνε B3 προς πώληση, αν δε ξεσκαρταριστούν όλα τα προηγούμενα (ο νόμος του Marketing).

Στα uniprocessing συστήματα ο συνδιασμός Q6600/Q6700 μαζί με μια μητρική Intel, DFI Lanparty ή Asus Maximus, σκοτώνει και αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά και τις επιδόσεις του.

Στα Dual/Quad Processing, ο συνδιασμός Opteron Socket F μαζί με μητρικές TYAN or Supoermicro, απλά σκοτώνει δεδομένου του ότι δεν απέχει σχεδόν καθόλου από τον αντίστοιχο Xeon και δεδομένου ότι ο Xeon θέλει 2x την τιμή του αντίστοιχου AMD Server/Workstation να στηθεί.

Όσον αφορά την ATI και την αγορά της, θα μπορούσε να αναπτυχθεί μια σωστή κι οργανωμένη συνεργασία και αν βλεπουμε την ATI να κατασκευάζει chipsets για οδήγηση επεξεργαστών AMD και σε server platforms. Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο δε συμβαίνει και τα ινία ακόμα κρατεί μετά λύπης μου η nVidia η οποία κατασκευάζει server chipsets για την ΑMD όπως το nForce Professional (2050/2200/3050/3600/MCP55)...

Στο δια ταύτα επιμένω πως και οι δυο εταιρίες έχουν να προσφέρουν ποιότητα και σταθερότητα. Η ουσία όμως του πράγματος είναι να είναι κάποιος αντικειμενικός και σαφής ως προς το τί θέλει και τί προσφέρει για να το αποκτήσει. Δε γίνεται να έχουμε το Super Duper Gamaoua SLI/Crossfire μηχάνημα που να έχει ABS/EBD/DVD/piroski με 300 ευρώ, είναι προφανέστατο αυτό. Για αυτό μή δυσφημούμε καμία εταιρία αν δε τα δοκιμάσουμε οι ίδιοι και δε τα δούμε με τα μάτια μας και κάνοντας σωστές επιλογές των υπόλοιπων μερών που θα ταιριάξουν με τον Intel/AMD επεξεργαστή μας.
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: intel vs amd

Post by panoulix »

Itmy wrote:Θα ήθελα να τον δουλεύω στα 2.8 αλλά ούτε στο 1.8 δεν παίζει καλά αυτό είναι το πρόβλημά μου.
Θα ήθελα να μου δώσεις τον 5ψήφιο stepping code της CPU σου (SLxxx), καθώς και τη μάρκα/μοντέλο/Hardware Rev/BIOS rev της μητρικής σου, όπως και μάρκα/μοντέλο/wattage του PSU σου και θα σου απαντήσω συντόμως για το τι φταίει και το σύστημά σου είναι ντεκαβλέ.
Your mind is twisted. How can I resist it?

Post Reply