Πως σας φαίντεαι το νέο forum - default skin?

Χώρος ελεύθερης συζήτησης
Post Reply

Πως σας φαίντεαι το νέο forum skin?

Πολύ Καλό
7
47%
Καλό
2
13%
Μέτριο
2
13%
Θα μπορούσε καλύτερο (πώς;)
2
13%
Δεν το αντέχω (τι θα θέλατε να αλλάξει;)
2
13%
 
Total votes: 15

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Πως σας φαίντεαι το νέο forum - default skin?

Post by korkakak »

ερωτηματολόγιο: Πως σας φαίντεαι το νέο forum - default skin?

Υλοποιώντας το moto "Μιλάτε σας ακούμε", ρωτάμε:
Τι θα θέλατε να αλλάξει;
Προτείνετε νέες ιδέες :)
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: Πως σας φαίντεαι το νέο forum skin?

Post by panoulix »

Ένα που μου έρχεται τώρα στο μυαλό... Τα skins με τα λουλουδάκια και τα σπιτάκια στο head title θα μπορούσαν να είναι με κεραίες, δορυφορικά πιάτα, cartoons με links και WiFi κλπ...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

...το τελευταίο είμαι σίγουρος ότι θα αρέσει στον Itmy και θα πει "οοοο γαμααάτοοοο" :lol: :lol:
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: Πως σας φαίντεαι το νέο forum skin?

Post by korkakak »

Ναι σαφώς μια εικαστική βελτίωση θα μπορούσε να υπάρχει - αν και το εικαστικό του forum είναι αρκετά προσεγμένο - (δείτε και >>> εδώ <<<), και ο καθένας μπορεί να δώσει ένα (ή και περισσότερα) image(s) κομμένο στις σωστές διαστάσεις για εμφάνιση στην κορυφή της σελίδας , αρκεί να αποτελεί εικαστική βελτίωση και όχι υποβάθμιση.

Προφανώς όμως οι εικόνες που δίνεις δεν είναι προς άμεση χρήση και είναι αρκετά "δυσμορφες" οπότε αποκλείεται η άμεση χρήση τους σαν top page banners.

Εδώ είμαστε και περιμένουμε νέα banners (για να μην μένουμε μόνο στο μπλα μπλά ) :-)

ΥΓ είμαι σίγουρος οτι τα μόνα νέα banner θα έρθουν από τον hybrid :-/
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: Πως σας φαίντεαι το νέο forum skin?

Post by Itmy »

..το τελευταίο είμαι σίγουρος ότι θα αρέσει στον Itmy και θα πει "οοοο γαμααάτοοοο" :lol: :lol:
Αυτό ακριβώς είπα!!!
Death to all Fanatics

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Πως σας φαίντεαι το νέο forum skin?

Post by mp »

Είδα με ενδιαφέρον τις νέες αναβαθμισμένες υπηρεσίες της ομάδας του pwmn.net. Θα ήθελα να κάνω μερικές - καλοπροαίρετες- παρατηρήσεις:

Υπάρχει μία αισθητική "ασυνέχεια". Το κάθε κομμάτι των υπηρεσιών - δηλαδή portal/wiki/forum/wind - έχει και άλλο οπτικό θέμα. Αυτό είναι κάτι που ενοχλεί στο μάτι. Είναι τυπικό αποτέλεσμα της δημιουργίας τέτοιων υπηρεσιών αποκλειστικά από κομπιουτεράδες και η απουσία καλλιτεχνικής ομάδας είναι προφανής.

Ειδικά για το θέμα του skin του φόρουμ, προσωπικά αυτή η συνεχής αλλαγή των logos με κουράζει. θα προτιμούσα κάτι σταθερό και μόνιμο.

Υπάρχει ένα πρόβλημα με την υπερβολική χρήση της αγγλικής γλώσσας. Όλοι οι σύνδεσμοι (links) είναι στα Αγγλικά (βλέπε στο φόρουμ: portal/wiki/user blogs/board index/Search/Members - αλλά και στη βασική σελίδα: Home, News, Blog, Links, Contact Us κτλ). Καλό θα ήταν όλα αυτά να ήταν στα ελληνικά.

Πολλές σελίδες δε κάνουν τίποτα απολύτως (disclaimer, FAQs, Contact us και άλλες) και τελικά δίνουν μία άσχημη εικόνα σε όσους βλέπουν το portal, μια εικόνα ερασιτεχνισμού. Είναι προτιμότερο να μην έχεις content από το να έχεις το dummy content του joomla. Καλό είναι να φύγουν όσα τμήματα δεν έχουν ουσιαστικό περιεχόμενο και να επανέλθουν όταν θα έχουν κάτι να πουν.

Συνολικά είναι μία καλή προσπάθεια της ομάδας του pwmn.net που θέλει αρκετή δουλειά ακόμα.

mp

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Re: Πως σας φαίντεαι το νέο forum skin?

Post by panoulix »

korkakak wrote:Ναι σαφώς μια εικαστική βελτίωση θα μπορούσε να υπάρχει - αν και το εικαστικό του forum είναι αρκετά προσεγμένο - (δείτε και >>> εδώ <<<), και ο καθένας μπορεί να δώσει ένα (ή και περισσότερα) image(s) κομμένο στις σωστές διαστάσεις για εμφάνιση στην κορυφή της σελίδας , αρκεί να αποτελεί εικαστική βελτίωση και όχι υποβάθμιση.

Προφανώς όμως οι εικόνες που δίνεις δεν είναι προς άμεση χρήση και είναι αρκετά "δυσμορφες" οπότε αποκλείεται η άμεση χρήση τους σαν top page banners.

Εδώ είμαστε και περιμένουμε νέα banners (για να μην μένουμε μόνο στο μπλα μπλά ) :-)

ΥΓ είμαι σίγουρος οτι τα μόνα νέα banner θα έρθουν από τον hybrid :-/
Μπορεί να αλλαχτεί το scaling και η σκίαση εύκολα αν αυτό απαιτηθεί, ο selink π.χ. από τους Panaxa Brow νομίζω ότι τα πάιζει στα δάχτυλα αυτά αν δεν απατώμαι...

Πέρα από το εικαστικό, ό,τι μου έρθει και όποτε μου έρθει στο μυαλό (λειτουργικό, εικαστικό, ποιοτικό κλπ), θα το προτείνω, οπότε μην ανησυχείς. :)
Your mind is twisted. How can I resist it?

virlas
Intel 8088
Posts: 41
Joined: Sat Mar 10, 2007 8:05 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: Πως σας φαίντεαι το νέο forum - default skin?

Post by virlas »

Τα σχόλια του mp για την αισθητική του forum με βρίσκουν σύμφωνο.Είναι αρκετά κακόγουστο και ερασιτεχνικό.Προσπαθήστε περισσότερο παιδιά για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα!!!


:roll:
Μας κόψανε και το τζατζήκι και δεν μας έμεινε ούτε τζιτζίκι

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: Πως σας φαίντεαι το νέο forum - default skin?

Post by korkakak »

Η ερασιτεχνική προσπάθεια συνεχίζετε με εμφανισιακές αλλαγές και στο portal.

Enjoy :-)

PS. hybrid ftw :!:
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Re: Πως σας φαίντεαι το νέο forum - default skin?

Post by cornilios »

virla μαλλον θες μια κοκκινη καρτα και εξω για 1 εβδομαδα.
εγω ειμαι υπερ ο virlas να φαει σουτ. :P
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Πως σας φαίντεαι το νέο forum - default skin?

Post by sf1n4k1 »

Η ομάδα πάει σφαίρα λέμε..είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα έχουμε ότι πιο όμορφο υπήρχε ποτέ στα ασύρματα της Πάτρας σε site:-)

Post Reply