Σύγκριση Feeder για πιάτα (knorr VS nvak)

Αναφορά στα τελειότερα και φτηνότερα εργα μας, φτιαγμένα με φαντασία και μεράκι
User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Σύγκριση Feeder για πιάτα (knorr VS nvak)

Post by Itmy »

Στα 802.11a links συνήθως χρησιμοποιούμε πιάτα. Τί feeder όμως θα βάλουμε? Εδώ συγκρίνουμε 2 από τις καλύτερες home made λύσεις.
1. Το knorrocantenno που χρησιμοποιούμε συχνά στο pwmn (Κόστος 1.5euro knorr + 2.5euro Ntype connector)
VS
2. To nvak που μας δάνεισε ο grigoris . (Κόστος 10 euro)

Image

Image

Τα αποτελέσματα φαίνονται παρακάτω:


Ξεκινάμε με το nvak feeder από το wana-awmn
Image
signal -71, snr 19

Και το ηρωικό knorr:
Έπαιζε μεταξύ: signal -69, snr 21 και signal -73, snr 17
Image

Image

Με μια έκλαμψη !!!
Image
signal -63, snr 27 :shock: :shock:

ΥΓ: Το nvak ήταν σταθερό και αν κρίνω απο την φωτό του στο πιάτο, είναι πιο μπροστά από ότι είναι το knorr. Έπρεπε να τσεκάρουμε μπρος πίσω το nvak.


--EDIT: Μετά από σωστές μετρήσεις είδαμε ότι το nvak δίνει 3db καλύτερο σήμα από το knorr.
Last edited by Itmy on Wed Sep 26, 2007 3:57 pm, edited 7 times in total.
Death to all Fanatics

User avatar
tweety
486
Posts: 275
Joined: Sat Mar 10, 2007 2:33 am
PWMN Wind Node ID: 101

Post by tweety »

Με την συγκεκριμένη θέση του χλίδα στο πιάτο (όχι πίσω πίσω δλδ), το knor είναι σαφώς καλύτερο ειδικά αν συνυπολογίσουμε το CCQ = BER (Bit Error Ratio) που είναι χειρότερο (μικρότερο) κατά 10% από το αντίστοιχο του χλίδα (κοινώς το χλίδα χάνει περισσότερα πακέτα και χρειάζονται αντίστοιχα retransmits). Απλά πρέπει να δοκιμαστεί και στην πίσω θέση το χλίδα.

ΥΓ: Itmy's knorrofeeder RULEZ 8)

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

Ontos yparxei diafora.. O apenanti den exei mtik? giati de vlepoume Tx?
Itmy, sto afino oso 8eleis to feeder an exeis ti dynatotita na dokimaseis kai me orizontia polosi. Den pisteuo oti 8a yparxei diafora, alla gia na einai pliris i dokimi. Episis, me tin emoni sto pwmn gia katakoryfi polosi KAI sta BB links se syndyasmo me tin euria xrisi panels sigoura arxizei slowly-slowly na gemizei ligo 8oryvo i orizontia.. :?

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Ακόμα δεν την έχουμε γεμίσει την κατακόρυφη :wink: Όταν αρχίζει να μην παίζει τίποτα σε κατακόρυφη θα αρχίσουμε να βάζουμε και οριζόντια :D
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Αρκετά links παίζουν και σε οριζόντια..ειδικά σε ταράτσες που έχουν πάνω απο 3 BB links. Knor rulez Itmy RuleZ

User avatar
yian
386
Posts: 231
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:36 pm
PWMN Wind Node ID: 99

Post by yian »

Από προσωπική εμπειρία έχοντας δουλέψει και τα 2 feeder...

Το feeder nvak μου έδωσε +10 dbi στο link μου με κούκο σε σχέση με το knor feeder .
Επίσης πρέπει να τοποθετηθεί πιο πίσω στο μπράτσο γιατί το πιάτο φωτίζει max κοντά στο σημείο που τερματίζει το lnb στη sattv.
To κόστος του είναι ~20e .

To knor feeder καλό είναι ( και κυρίως φθηνό! ) αλλά ίσως θέλει επιπλέον μετρήσεις στα άκρα της μπάντας γιατί σαν ιδιοκατασκευή υποθέτω είναι μετρημένο με βάση το μεσαίο κανάλι.

Για κοντινά links (< 1km) δεν το συζητώ ότι το Knor συμφέρει .
Επίσης είναι μια ιδιοκατασκευή μέλους του δικτύου μας που δεν έχω δει αλλού, οπότε αξίζει πολλά congarts anyway :wink:

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Θα δοκιμάσω να το βάλω πιο πίσω (Τώρα που το βλέπω όντως είναι πολύ μπροστά)
Death to all Fanatics

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

Itmy wrote:Θα δοκιμάσω να το βάλω πιο πίσω (Τώρα που το βλέπω όντως είναι πολύ μπροστά)
auto ksexasa na sto po.. 8elei teeeerma piso! ekei peftei peripou stin estia tis paravolis.

btw,den einai nvak feeder, alla ypo8eto pos exei idia apodosi ka8os exei sxedon idia geometria.

nvak
Posts: 1
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:04 pm

Post by nvak »

grigoris wrote:
Itmy wrote:Θα δοκιμάσω να το βάλω πιο πίσω (Τώρα που το βλέπω όντως είναι πολύ μπροστά)
auto ksexasa na sto po.. 8elei teeeerma piso! ekei peftei peripou stin estia tis paravolis.

btw,den einai nvak feeder, alla ypo8eto pos exei idia apodosi ka8os exei sxedon idia geometria.
Πράγματι θέλει τέρμα πίσω.
Η κορυφή του κώνου της χοάνης πρέπει να συμπίπτει με το εστιακό σημείο του πιάτου.

Αυτό που δοκιμάζετε είναι απο τα δικά μου feeder.

Κανονικά το δικό μου με το κουτάκι της knorr πρέπει να έχει 2,5 με 3,0 db διαφορά.
Τόσα db δίνει παραπάνω η χοάνη στα offset πιάτα.

Μιάς και σας βλέπω με όρεξη για κατασκευή, σας πληροφορώ ότι μπορείτε να μου ζητήσετε υλικά του δικού μου feeder.
Όλα τα υλικά έτοιμα κοστίζουν 10€. Μόνο η χοάνη έχει 3€.
Η κατασκευή είναι πανεύκολη.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Όντως έχει 3db διαφορά αν το βάλεις τέρμα πίσω :D . Ακριβώς 3db διαφορά ! Το μέτρησα αλλά ξέχασα να το ποστάρω :wink: . Κάνω EDIT το αρχικό post. Thnx για την παρατήρηση nvak.
Death to all Fanatics

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Post by grigoris »

to feeder exei ftiaxtei panomoiotypo se mixanourgeio.. dld einai nvak feeder stin ousia! kai auto dioti eixa ksemeinei.. isos an exei kapoios allos na kanoume mia dokimi kai me auto na epivevaiosoume poso kalo einai to imitation!!

sakic
Motorola 6502
Posts: 76
Joined: Wed Sep 19, 2012 4:28 pm
PWMN Wind Node ID: 258

Re: Σύγκριση Feeder για πιάτα (knorr VS nvak)

Post by sakic »

Καλημερα ξεθαβω το θεμα :D
Να ρωτησω αν τελικα εχεται μετρησει ποιο ειναι το συνολικο κερδος απο αυτα τα feeder και οχι η διαφορα μεταξυ τους?

Ρωτω γιατι προσφατα κατασκευασα και τοποθετησα σε 80αρι κατοπτρο μια biquard για 2,4 με κερδος γυρω στα 25db

Ο σχεδιαστης της http://www.trevormarshall.com/biquad.htm βεβαια υπολογιζει κερδος 27-30 db αλλα πιθανες απωλειες στη δικια μου κατασκευη δικαιολογουνται λογω προχειροτητας στην κατασκευη.

Ρωτω λοιπον αν εχετε μετρησει το συνολικο κερδος απο την knorantenna ωστε αν ειναι μεγαλυτερο να μην ανεβασω το κατοπτρο στα κεραμυδια αλλα να το κανω αυτο μετα την κατασκευη - τοποθετηση μιας knorantenna.

Αν σας ενδιαφερει και η biquard στο κατοπτρο να ανεβασω φωτο μετα τη σταθεροποιηση του στην ταρατσα...

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Re: Σύγκριση Feeder για πιάτα (knorr VS nvak)

Post by Itmy »

Το knorr παίζει μόνο στα 5.5Ghz και είναι τουλάχιστον 3db χειρότερο απο τα κανονικά feeder. Είναι λύση ανάγκης.
Αφού θες κάτι στα 2.4Ghz το knorr δε σου κάνει.
Death to all Fanatics

tsatasos
Intel 80286
Posts: 128
Joined: Mon Oct 18, 2010 3:56 pm
PWMN Wind Node ID: 724
Location: Άνω Γλυφάδα - Μεσολόγγι

Re: Σύγκριση Feeder για πιάτα (knorr VS nvak)

Post by tsatasos »

Το nvak feeder νομίζω το έχουν μετρήσει τα παιδιά από το awmn και με 80αρι βγάζει 32dBi.

sakic
Motorola 6502
Posts: 76
Joined: Wed Sep 19, 2012 4:28 pm
PWMN Wind Node ID: 258

Re: Σύγκριση Feeder για πιάτα (knorr VS nvak)

Post by sakic »

tsatasos wrote:Το nvak feeder νομίζω το έχουν μετρήσει τα παιδιά από το awmn και με 80αρι βγάζει 32dBi.
τοτε ειναι λιγο καλυτερο απο τη biquad

Post Reply