802.11n minipci

Συζήτηση γύρω από θέματα υλικού
mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

802.11n minipci

Post by mp »

http://sparklan.com/product_details.php?prod_id=174

Οι madwifi δε την υποστηρίζουν ακόμα. Ενδεχομένως με τον windows driver + ndiswrapper σε adhoc mode να μπορεί να παίξει. Για microtik δε ξέρω.

Πάμε για 300mbit backbone;

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Πόσο να σκοτώνει την μπάντα άραγε?

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Θα τρωει δεκα-δεκα τα καναλια :wink:
Death to all Fanatics

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: 802.11n minipci

Post by trv »

mp wrote:Πάμε για 300mbit backbone;
Αν οργανωθουμε και παρουμε καμια χορηγια οπως λεγαμε, παμε...

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Το έψαξα λίγο ...

Απ' ότι φαίνεται η μεγαλύτερη ταχύτητα επιτυχάνεται μόνο σε εσωτερική χρήση, λόγω κυρίως της τεχνολογίας multipath reflection. Αντιγράφω από ένα site:
Spatial multiplexing is one of the key advantages of multiple-in, multiple-out (MIMO) antennas. Using multipath reflection, a MIMO device—such as any future 802.11n radio—can produce multiple data streams that contains different information passing over the same frequencies.

Οπότε τελικά απλώς μένουμε στο double-wide channels (40MHz) - σαν το turbo δηλαδή που έχουμε τώρα, απλώς ποιο standarized, και πραγματικές ταχύτητες γύρω στα 70Mbit.

mp

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Επειδη εχω μια wifi σε " n " εδω στο σπίτι πάει αρκετά καλα αρκει να ειναι κοντα

Σε αποσταση δυο μετρα το σημα εινανι 270Mbps ( σκοτώνει ) και το transfer 19-22mbp/s . Θα μπορούσε να ναι και παραπάνω φαντάζομαι αλλα το κράτάνε πίσω οι δισκοι μου που σέρνουν

Πάντως απο την κουζίνα μεχρι το δωμάτιο (3 μετρα χωρις οπτικη ) δεν κουμπωνε πάνω απο 100-110mbps
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ε τους δίσκους..ext3 τους έχεις?ΑΧΑΧ

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Αϊ ρε. Maxtor σε IDE κανάλι. Δεν πάνε μια :shock: :shock: :shock:
Image
Blog :)

Comming soon . . .

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Hwoarang wrote:Επειδη εχω μια wifi σε " n " εδω στο σπίτι πάει αρκετά καλα αρκει να ειναι κοντα

Σε αποσταση δυο μετρα το σημα εινανι 270Mbps ( σκοτώνει ) και το transfer 19-22mbp/s . Θα μπορούσε να ναι και παραπάνω φαντάζομαι αλλα το κράτάνε πίσω οι δισκοι μου που σέρνουν

Πάντως απο την κουζίνα μεχρι το δωμάτιο (3 μετρα χωρις οπτικη ) δεν κουμπωνε πάνω απο 100-110mbps
Μπορείς να δοκιμάσεις την ταχύτητα με το sockbench του jnk; Για να μη σε περιορίζουν δίσκοι. Με ενδιαφέρει και μένα για μέσα στο σπίτι γιατί τώρα με ένα 802.11g πιάνω γύρω στα 3,5MB/sec και σε κάποια HD videos δεν αρκεί.

mp

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Θα το δοκιμάσω το βραδάκι να δω. Θα χρησιμοποιήσω το Utility που μου έχει δώσει ο pf. Πρέπει να ειναι το ίδιο με του jnk.

Το δικτυο βεβαια των δυο καρτών δεν ειναι ad-hoc αλλα client-client αφου ΑP είναι ο ρουτερ που ειναι και αυτος "Ν". Μπορει να εχει καμια ρυθμιση για βελτιωση η κάτι άλλο τέλος πάντων

Aπο την USR μου ειπαν οτι support για λινουξ θα υπάρξει με κάποιου είδους patch (?) πάνω στον madwifi. Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο εννοούσε, καθότι αυτος με τον οποιο μιλαω δεν ειναι στο τεχνικο τμήμα

More info tonight
Last edited by Hwoarang on Tue Jul 24, 2007 2:40 pm, edited 1 time in total.
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Δηλαδή ρε mp αυτό που είπε .. στέκει?και τον παροτρύνεις να το δοκιμάσει με sockbench για να σου δείξει σωστή ταχύτητα?..μήπως μπουκώνουν οι IDE δίσκοι και με το USB 2 (480Mbps) ?

Έλεος πια..μη κολάτε ιους με τους proxy..

Για σοβαρευτείτε γιατί θα ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε..άκου σέρνουν οι Maxtor σαν IDE..σοβαρή δικαιολογία στην μαλακία που είπες Μάρκο..εκτός να έχεις κανα δίσκο στις 4200rpm ξέρω γω..στην τεχνολογία της κιβωτού του Νώε..

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

~~delete~~
Image
Blog :)

Comming soon . . .

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Δηλαδή ρε mp αυτό που είπε .. στέκει?και τον παροτρύνεις να το δοκιμάσει με sockbench για να σου δείξει σωστή ταχύτητα?..μήπως μπουκώνουν οι IDE δίσκοι και με το USB 2 (480Mbps) ?

Έλεος πια..μη κολάτε ιους με τους proxy..

Για σοβαρευτείτε γιατί θα ξεχάσουμε κ αυτά που ξέρουμε..άκου σέρνουν οι Maxtor σαν IDE..σοβαρή δικαιολογία στην μαλακία που είπες Μάρκο..εκτός να έχεις κανα δίσκο στις 4200rpm ξέρω γω..στην τεχνολογία της κιβωτού του Νώε..
Μπορείς να μιλάς λίγο πιο κόσμια και να μην αφορίζεις πάντα και για κάθε τι με το οποίο διαφωνείς; Can you do that?

Το να παρεμβάλεις κι άλλα layers στη μέτρηση διαμεταγωγής του δικτύου, ακόμα κι αν αυτά τα layers είναι θεωρητικά αρκούντως γρήγορα, ενέχει την περίπτωση λάθους μέτρησης. Για παράδειγμα μπορεί οι δίσκοι να μην έχουν ενεργοποιημένα dma transfers, αυτομάτως η όλη μέτρηση πάει περίπατο. Μπορεί το αρχείο που μεταφέρει να είναι fragmented στο file system, μπορεί η υλοποίηση του πρωτοκόλλου μεταφοράς (samba, ftp) να έχει επιπλέον overhead, μπορεί, μπορεί, μπορεί ... Το sockbench στέλνει ένα συνεχές stream από data, memory generated, οπότε σίγουρα θα πάρεις τη μέγιστη διαμεταγωγή από αυτό.

@hwoarang: το sockbench είναι ένα utility μέτρησης διαμεταγωγής tcp/ip που έχει φτιάξει ο jnk για windows και linux. Ο pf μάλλον σου έχει δώσει το binary για windows.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:
Το να παρεμβάλεις κι άλλα layers στη μέτρηση διαμεταγωγής του δικτύου, ακόμα κι αν αυτά τα layers είναι θεωρητικά αρκούντως γρήγορα, ενέχει την περίπτωση λάθους μέτρησης. Για παράδειγμα μπορεί οι δίσκοι να μην έχουν ενεργοποιημένα dma transfers, αυτομάτως η όλη μέτρηση πάει περίπατο. Μπορεί το αρχείο που μεταφέρει να είναι fragmented στο file system, μπορεί η υλοποίηση του πρωτοκόλλου μεταφοράς (samba, ftp) να έχει επιπλέον overhead, μπορεί, μπορεί, μπορεί ... Το sockbench στέλνει ένα συνεχές stream από data, memory generated, οπότε σίγουρα θα πάρεις τη μέγιστη διαμεταγωγή από αυτό.

mp
Έτσι ναι..να το δεχτώ..οτι θα είναι πιο accurate και η καλύτερη μέτρηση...αλλά το σέρνει ο maxtor ide..όχι δε το δέχομαι και δε θα μιλάω κόσμια..τι να λέμε μαλακίες τι να λέμε χαζομάρες το ίδιο μου κάνει..θα διαβάσει και κανείς που ψάχνει τίποτα καμια μέρα..και θα πει..καλά δηλαδή το Gbit στο uni τσάμπα το πλήρωσαν?Δε δουλέυει?Για να δουλέψει σωστά πρέπει να βάλουν όλοι raptor?

Επίσης θα ήθελα να μας πεί ο μάρκος πόσο θα πιάσει στο sockbench για να δούμε και την διαφορά..

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Καλα δηλαδη ρε θαναση τοσα χρονια στα Windows δεν εχεις παρατηρησει οτι το transfer των windows sharing σε 100αρι δίκτυο δεν πάει πάνω απο 5mb/s? Σε αλλα windows δουλεύεις ή όλος ο πλανητης έχει λάθος? Δεν έχεις ακουσει οτι για high-speed transfer σε windows χρησιμοποιεις Unix Client μέσα απο τις ιδιοτητες της κάρτας δικτυου σου γιατι το προτοκολο του sharing ειναι για πεταμα? ΑΝ ειναι δυνατον

Ποσταρε μου screenshot επειδη εσυ δεν μπουκώνεις όπως φαινεται τις ταχυτητες σου σε file transfer μεσα απο τα windows να δουμε δηλαδη ποσο σφαιρατο ειναι το συστημα σου εκει

ΓΙατι εγω πάνω απο 5-6mb/s δεν εχω δει σε 100αρια σε windows

Το να κάνει bottleneck ενα δικτυο δεν σου εχει συμβει ποτε εσενα έτσι? Δηλαδη το να μην ειναι τα DMA των δισκων τα σωστα, να ειναι παλια η mobo να σετάρει λάθος DMA στους δισκους , να βάζει το DMA1 που νομιζω έχει 10mb/s ταχυτητα ( παει καιρος που τα διαβαζα δεν θυμαμαι ) εσενα δεν σου εχει συμβει? Lucky boy

Τελος με αυτα. Εφοσον δεν σου εχουν συμβει τετοια προβληματα καλως. Μην θεωρεις οτι δεν συμβαινουν όμως

@mp

Θα δοκιμάσω πρώτα με το iperf που το έχω στημένο και θα σου δείξω

Ετσι κι αλλιως τα μηχανάκια εχουν αναγκαστηκα windows αφου μονο για windows μου έδωσαν drivers :evil:
Image
Blog :)

Comming soon . . .

Post Reply