Που 'ναι η forthnet ...

Χώρος ελεύθερης συζήτησης
mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Τα νέα από το μέτωπο των DSL 24Mbit.

Όποιος έχει conn-x, μπορεί άμεσα να αναβαθμιστεί με ένα απλό τηλέφωνο στο 134. Πέρνει δώρο ένα router ενσύρματο (ασύρματο δώρο αν είναι μεταφορά από άλλο ISP). Δεσμεύεται για 6 μήνες.
Όποιος έχει OTENET με σύμβαση, πρέπει να σπάσει τη σύμβαση και να πληρώσει το χαράτσι διακοπής σύμβασης για να μεταφερθεί. Επίσης οι νέες μειωμένες τιμές δεν ισχύουν ακόμα για OTENET. Αν έχει αορίστου (έχει λήξει δηλαδή η περίοδος σύμβασης) μπορεί να κάνει την αλλαγή χωρίς χαράτσι, ενώ πέρνει δώρο και το wifi router. Δεσμεύεται για 6 μήνες.

Η ΟΤΕΝΕΤ κάπου έχει χάσει τη μπάλα μου φαίνεται. Τι στο καλό, δε συννενοούνται μεταξύ τους ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ;

Αυτά

mp

ΥΓ: Εμένα λήγει η δέσμευση 31/12, οπότε πρέπει να περιμένω λίγες μέρες για να μη πληρώσω κερατιάτικα.

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Ποστ απο το φορουμ myprotia.gr σημερα:
ηρθε! στο slam κωνσταντινουπώλεος
22δβ attenuation
κλειδωνει στα 19600 και πιάνει περίπου 16 δλδ 2μβπς
[ δεν μιλαει για τη forthnet ε ;) ]

Επισης και αρκετοι αλλοι, σε πελοπα και κων/λεως.

jason ακους??? μαρκο???

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Downstream Upstream
SNR Margin: 9.3 / 9.2 db
Line Attenuation: 27.0 / 16.2 db
Data Rate: 9879 / 857 kbps

Να πω την αλήθεια ήλπιζα σε κάτι καλύτερο με 27db line attenuation.

Cornilios, να κοιτάξω καμμιά ρύθμιση, να δοκιμάσω κανένα άλλο modem; Έχω ένα planet αγορασμένο από τον sf1n4k1.

mp

Memphis
Intel 8088
Posts: 46
Joined: Thu Apr 19, 2007 4:33 pm

Post by Memphis »

Περιμένω και εγώ αναβάθμιση στα 24 με 16,5 attenuation.Κέρδισα 3dB με το τελευταίο firmware upgrade του router οπότε φροντίστε όσοι περιμένετε 24 να είστε στα τελευταία σταθερά firmware.

Κωνσταντινουπόλεως έχει κάνει ήδη αναβάθμιση ένας φίλος στα 24 εδώ και μία εβδομάδα.Με 20dB συγχρονίζει στα 15808 και μένει πάνω από το LeCoq σε παλιά πολυκατοικία.

Πάντως κάντε υπομονή γιατί όλη η Ελλάδα θέλει αναβάθμιση και είναι λογικό να καθυστερήσουν.

Θεωρώ όμως πως αξίζει!

Επίσης διάβασα σε μια συνέντευξη πως μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2008 θα διατίθεται και εμπορικά πλέον IPTV.

Οι εξελίξεις τρέχουν, ετοιμαστείτε να τις υποδεχτούμε!

PS:Όταν συγχρονίσει στα 24 θα ποστάρω ταχύτητα :)

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

να σου την φτιαξουμε θες να πεις :wink: μεμφις.

πανο ναι δοκιμασε και το πλανετ ρε και θα σου πω.
Αυτο που βλεπεις σε εσενα ειναι πλασματικο ρε στο εχω ξαναπει.
περιμενε νεα μου :wink:
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

Memphis
Intel 8088
Posts: 46
Joined: Thu Apr 19, 2007 4:33 pm

Post by Memphis »

Χαχα!

Κορνήλιε κάνε γρηγοραααααααααα!Δεν μπορώ την αναμονή :)

Memphis
Intel 8088
Posts: 46
Joined: Thu Apr 19, 2007 4:33 pm

Post by Memphis »

Κυριακή βράδυ γύρισα σπίτι και η αναβάθμιση είχε γίνει!

20,616 down

1,023 up

Πάει σφαίρα :)

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

http://jetpack.altectelecoms.gr/megabit/homepage.html

Αυτό είναι το κακό να βιάζεσαι. 24mbit με 89 ευρώ για 6 μήνες. Fatality από την altec. ΧΑΜΟΣ!!!!

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:http://jetpack.altectelecoms.gr/megabit/homepage.html

Αυτό είναι το κακό να βιάζεσαι. 24mbit με 89 ευρώ για 6 μήνες. Fatality από την altec. ΧΑΜΟΣ!!!!

mp
Κάτι δε διάβασες..

** 12μηνη ελάχιστη παραμονή στην υπηρεσία Viewpoint. Μετά το πέρας των 5 μηνών μόνο €39,99 το μήνα με ΦΠΑ Οι ταχύτητες ισχύουν με την προϋπόθεση της αναβάθμισης του δικτύου ADSL στην περιοχή σας. Σε περίπτωση που δεν υποστηρίζονται η ταχύτητα που θα δίνεται είναι η 2048 με μηνιαία συνδρομή 15,99€.
Η προσφορά ισχύει ως τις 31/01/2008


Σε δεσμέυει για 17 μήνες μήπως η Altec?Και θα έχεις πληρώσει?Αουτς.


Btw πέραν του ΟΤΕ ποιά άλλη εταιρία έδωσε 24Mbit στην Πάτρα το 2007 ?Γιατί ο ΟΤΕ έδωσε το 2007 χωρίς να το έχει τάξει απ τον Ιούνιο..γεια σου ρε forthnet-hol..που χάνεις τους πελάτες δυό δυό..θα δούμε τα κέρδη των εταιριών σε λίγο καιρό..πάλι...ΧΑΧΑΑΧΑΧ

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Θανάση, όχι, το viewpoint είναι άλλη υπηρεσία που σου δίνει και την κάμερα αξίας 250 ευρώ δωρεάν - αν δεςι τα δύο αστεράκια εκεί δείχνουν. Το σκέτο jetpack megabit είναι 69 ευρώ για 5 μήνες και μετά 19,90 για τους επόμενους μήνες, με δέσμευση 6 μηνών (συμπεριλαμβανομένων και των 5 προπληρωμένων). Οπότε είναι 89 ευρώ για 6 μήνες. Το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά γιατί το παράγγειλα για την κοπελιά μου. Είναι καταπληκτική προσφορά. Αυτό που δε ξέρω είναι πόσο καλό δίκτυο έχει η altec και αν μπορεί να σηκώσει σαν ISP πολλούς 24αρηδες χρήστες.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Μόνο αυτό δεν ξέρεις?Ξέρεις αν και πότε θα έχει τα 24Mbit η altec εδώ?Επίσης διάβασα κάτι για 12+ μέρες για ενεργοποίηση + αν υπάρξουν τεχνικές δυσκολίες. Αυτές οι 12 μέρες για κάποιον που έχει και τηλέφωνο ήδη είναι πολλές και η εταιρία δεν εγγυάται αν θα είναι και ένας μήνας η όχι σημειώνοντας το "οτι μπορεί να φταίξει ο ΟΤΕ" :P ! Πολύ καλή η τιμή έχεις δίκιο για το 12μηνο δέσμευσης. Απο εκεί και πέρα επειδή ψάχνω κάτι και εγώ για το σπίτι οικονομικό και ας μην είναι τόσο αξιόπιστο όσο ο ΟΤΕ ενημερωσέ μας για το πως θα πάει το πακέτο μιας και το παράγγειλες. Επίσης δεν βρήκα πουθενά info για το upload του πακέτου.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Ρε Θανάση έλεος. Δεν είναι εναλλακτικός, μέσω ΑΡΥΣ δίνει το κύκλωμα, οπότε η διαθεσιμότητα των 24mbit αλλά και ο χρόνος ενεργοποίησης είναι ο ίδιος που είναι και για conn-x κτλ. Και προφανώς δε σου κόβεται κανένα τηλέφωνο. 12 μέρες ενεργοποίησης δίνει και ο ΟΤΕ (αν και συνήθως γίνεται πιο γρήγορα).

Μόλις γίνει η σύνδεση θα ενημερώσω.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ρε φίλε μέσω ΑΡΥΣ ήταν όλοι και όταν έδινε ο ΟΤΕ 8Mbit (Πάτρα μιλάμε πάντα) αλλά καμία altec δεν έδινε 8 έστω και στα λεφτά του ΟΤΕ. Γιατί να μην έχω την ίδια εντύπωση που είχα και πριν δλδ?τι έλεος?Απλές ερωτήσεις κάνω..

Επίσης η ενεργοποίηση δεν είναι 12 μέρες. Σε ποιον ΟΤΕ σου είπαν 12?5 είναι. Και δε σου προαναγγέλουν για περιπτώσεις τεχνικών δυσκολιών όπως προαναφέρουν στο site για το πακέτο που λες, για να σ έχουν προετοιμασμένο, επειδή βλέπουμε πολλές πατάτες το ψάχνουμε λίγο παραπάνω..η αν θες είμαι καχύποπτος, κακό είναι?

Με το πακέτο αυτό παραμένει το πάγιο του ΟΤΕ τηλεφωνίας?Αν ναι..δε συμφέρει και τρελά η δέσμευση. Αν όχι, εννοείται οτι θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο. Αυτό λεώ.

Και κάτι που δεν απάντησες, γνωρίζεις τπτ για το upload?Γιατί δε το βρήκα όσο και αν το έψαξα.

Δεν δείχνω έλεος..ζητώ μόνο:P

Εν αναμονή λοιπόν των προσωπικών σου αποτελεσμάτων.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Βρε Θανάση, τι χάπια παίρνεις πρωτοχρονιάτικα; ;-)

Είναι ΑΡΥΣ, 24/1 όπως ΟΤΕ, τα περί 12 ημερών τα λένε για να φυλάνε τον κώλο τους και ναι, το ίδιο λέει και η ΟΤΕΝΕΤ - τόσο μου είχαν πει την τελευταία φορά που έκανα νέα σύνδεση. Δεν έχει τηλέφωνα, μόνο internet και φυσικά είναι super προσφορά γιατί δίνει με 89 ευρώ αυτό που ο ΟΤΕ το δίνει με 6*29,90=180 ευρώ. Η μόνη προσωπική μου αμφιβολία είναι αν το backbone της altec μπορεί να σηκώσει πολλές 24αρες συνδέσεις, γιατί απ' ότι έχω ακούσει έχει μόλις 1gbit με εξωτερικό.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ok πάσο

Παίρνω augmentin, tantum, trebon-n, κάτι άλλες καραμέλες για το λαιμό και ένα σπρέυ κορτιζόνης για το αναπνευστικό!:P Επίσης αρκετά depon ημερησίως για τον πυρετό!

Post Reply