PWN_Eglykada - pwmn.net_Koukos failed

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

PWN_Eglykada - pwmn.net_Koukos failed

Post by mp »

Η προσπάθεια σύνδεσης από το PWN_Eglykada στο pwmn.net_Koukos απέτυχε. Προφανώς το PWN_Eglykada δεν είναι μέσα στο range εκπομπής του pwmn.net_Koukos. Με πιάτο 80cm και feeder έγινε οριακή λήψη 2-3 db snr ενώ με μία stella 19db δεν γινόταν καν associate. Οπότε Θανάση θα πρέπει να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι από τη μεριά σου, άμεσα ή στο μέλλον.

Επίσης για να λυθεί το μυστήριο απόδοσης των πιάτων, έγινε συγκριτικό τεστ του συνδυασμού πιάτο - feeder vs stella 19db. Έγινε associate σε σχετικά κοντινό access point. Το καλύτερο που πέτυχε η stella ήταν -69db signal. Με το πιάτο φτάσαμε το -62. Άρα, το πιάτο απέδωσε 7 db παραπάνω από την 19αρα stella, δηλαδή 26 db, σχετικά κοντά στο ονομαστικό 28db δηλαδή.

Αυτά περί πιάτων ...

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: PWN_Eglykada - pwmn.net_Koukos failed

Post by sf1n4k1 »

mp wrote: Η προσπάθεια σύνδεσης από το PWN_Eglykada στο pwmn.net_Koukos απέτυχε. Προφανώς το PWN_Eglykada δεν είναι μέσα στο range εκπομπής του pwmn.net_Koukos. Με πιάτο 80cm και feeder έγινε οριακή λήψη 2-3 db snr ενώ με μία stella 19db δεν γινόταν καν associate. Οπότε Θανάση θα πρέπει να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι από τη μεριά σου, άμεσα ή στο μέλλον.
Ναι το εγλυκάδα δεν είναι μέσα στην γωνία θέασης του panel της Αρόης με την 1η ευκαιρία θα μπεί ένα panel σε a και μια καρτούλα για να κλείσει σε a το ring με Αρόη. Θα σας ενημερώσω με το που θα είμαι έτοιμος..δε ξέρω πότε, αλλά να θεωρήσουμε σίγουρο το οτι θα γίνει.

mp wrote: Επίσης για να λυθεί το μυστήριο απόδοσης των πιάτων, έγινε συγκριτικό τεστ του συνδυασμού πιάτο - feeder vs stella 19db. Έγινε associate σε σχετικά κοντινό access point. Το καλύτερο που πέτυχε η stella ήταν -69db signal. Με το πιάτο φτάσαμε το -62. Άρα, το πιάτο απέδωσε 7 db παραπάνω από την 19αρα stella, δηλαδή 26 db, σχετικά κοντά στο ονομαστικό 28db δηλαδή.

Αυτά περί πιάτων ...

mp
Σίγουρα αν είχατε και μια 24ra ferimex θα βλέπατε καλύτερα αποτελέσματα. Τα 7db πάνω και η σύγκριση με stella (η πλέον χειρότερη grid) δείχνουν για άλλη μια φορά πόσο χάλια είναι τα πιάτα:P

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: PWN_Eglykada - pwmn.net_Koukos failed

Post by mp »

sf1n4k1 wrote: Σίγουρα αν είχατε και μια 24ra ferimex θα βλέπατε καλύτερα αποτελέσματα. Τα 7db πάνω και η σύγκριση με stella (η πλέον χειρότερη grid) δείχνουν για άλλη μια φορά πόσο χάλια είναι τα πιάτα:P
Τα db είναι db. Η 24άρα θα ήταν 5 παραπάνω από την stella. Η διαφορά της ferimex με τη stella είναι στο ότι έχει πιο σωστό λοβό εκπομπής (δεν είναι δηλαδή ο σταυρός της stella) και καλύτερη κατασκευή. Το πιάτο ήταν 26, άρα καλύτερο. :P

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

To 26 που πήρες είναι θεωρητικό και το έβγαλες επειδή νομίζεις οτι η stella είναι 19 μιας και γράφει 19..είμαι σίγουρος οτι θα έβλεπες μεγαλύτερη διαφορά με την ferimex απ το πιάτο;-) Παρόλο που είναι 24db ενώ σύμφωνα με τη συγκρισή σου το πιάτο 26:-)

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Σου ρίχνω το γάντι. Φέρε μία ferimex 24db στην ταράτσα του jnk και προσπάθησε να πιάσεις το ap του sv3eaz (σ' αυτό έγιναν οι δοκιμές) με κάτι καλύτερο από -62. Θυμίζω: stella 19db -69, πιάτο + feeder -62. :P

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Μέσα ! Να μας λυθεί μια και καλη η απορία..πότε?Κάρτα κτλ θα χρησιμοποιήσουμε την ίδια φαντάζομαι..

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Κάρτα: netgear prism pci σε linux. Καλώδιο H1000 περίπου 3m. Βύσμα στην άκρη προς κεραία: n-type αρσενικό. Αν η ferimex θέλει θηλυκό, χρησιμοποιούμε ένα adaptor n-type female - female και δίνουμε 0,5-1 db "αέρα" για τον παραπάνω connector.

mp

ΥΓ: Να ρίξουμε και κανένα poll; ferimex vs πιάτο + feeder fight is ON!!!!!! :P

User avatar
beat
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:48 pm
PWMN Wind Node ID: 102
Location: tracert 10.140.5.71

Post by beat »

etsi na tis metrisoume :P
mi peis tipota se katalava apo tin IP

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Post by supernova »

sf1n4k1 ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΙΣ οτι η ferimex ειναι καλυτερη απο πιάτο! Να μου πεις οτι σε κοντινα links η ferimex θα αποδωσει τοσο καλα οσο και το πιατο δεκτο!
Ομως αμα πας για μακρινο λινκ το πιατο με 2-3 μοιρες οριζοντια εκπομπη που εχει ειναι απιαστο....

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Συντομα αποδείξεις στην πράξη..ως ώρας τα 28db έγιναν 26..συγκρινόμενα με stella..!

:lol:

Μέσα στην πόλη σαφώς και μιλάμε για κοντινά links..δε θα αναλύσουμε γιατί μια grid είναι ανώτερη εκεί..δε θέλει πολύ μυαλό..ακόμα κ αν υπερτερεί σε db το 80ρι πιατάκι..θεωρητικά ακόμα:P

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Post by supernova »

Μα ειναι πολυ κουτο να παρεις grid οταν με τα λεφτα αυτα παιρνεις πιατο με feeder. Δεν ειναι τυχαιο που ολοι στην αθηνα εχουν πιατα.
Τωρα αμα φτιαχνεις ψευτικους ιστους και δεν αντεχουν πιατα αντε ασχολησου με αλλο χομπι :P
Και αλλο σημαντικο , τα πιατα ρουφανε πολυ λιγοτερο θόρυβο.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

supernova wrote: Τωρα αμα φτιαχνεις ψευτικους ιστους και δεν αντεχουν πιατα αντε ασχολησου με αλλο χομπι :P
xoxoox είδες pro μου εσύ?Λάθος λέξη..ιστός..σωστή βάση στήριξης πιάτου δεν ήταν ποτέ 1 κομμάτι ιστός..όσο για την Αθήνα, θα δεις αν ξεφυλίσεις το forum της πολλά σπίρτα να έχουν σώσει απο θάυμα γείτονες και ταράτσες τους μέχρι να πάρουν απόφαση την σωστή κατασκευή που λές και κυρίως τα σωστά πιάτα. Τα ακραία καιρικά φαινόμενα είναι και στην Ελλάδα γεγονός..

Τα πιάτα ρουφάνε λιγότερο θόρυβο στα 2.4 μέσα στην πόλη?Aκόμα θυμάμαι το άστοχο πάντα πιάτο της Αγυιάς να κοιτάει στο πιο τυφλό απο δίκτυα σημείο (ζαβλάνι) και να πιάνει απο Αρόη μέχρι pf πίσω του.. (2-3s μοίρες το άνοιγμα?)...Θα γίνω mythbuster μου φαίνεται..

Price?Για πές τι πιάτα ψωνίζεις τι feeder και τι στήριξη, βάλτα κάτω και πές σ έναν client να σου πει πόσο του στοίχισε η grid στο κάγκελο του μπαλκονιού του...η στον ιστό που προυπήρχε για την κεραία TV.

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Post by supernova »

Πες μου εσυ ποσο σου στοιχισε η ferimex 24 και θα σου πω εγω οτι ενα πιατο 80 με feeder μου στοιχιζει 40 (με handmade απο Αθηνα feeder) ή 60 με κανονικό. Είναι πολλα για τα DBi που βγάζουν?
Επισης το 2-3 μοιρες ανοιγμα δεν το έβγαλα απο το κεφάλι μου ούτε το μέτρησα εγω,ειναι τα χαρακτηριστικά τους :P
Τώρα για την περιπτωση που μιλας δεν ξέρω τι έπαιζε με το πιάτο σας και δεν πιηγαινε καλα η δουλειά!
Στο οτι ειναι πιο βολική η grid για client δεν διαφωνώ καθόλου, όμως
εσυ μίλησες για καλυτερη αποδοση στην αρχη και είπα να σου απαντήσω!

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Σαφώς και μιλάω και για απόδωση όταν κάτι που παίρνεις 60+ ευρώ και σου λένε 28db το συγκρίνεις με ότι πιο σάπιο και βλέπεις 7db διαφορά. Άρα και στην απόδωση δε βλέπω τρελλές διαφορές ώστε να δικαιολογήσω ρίσκο/κόστος στήριξης, τρέξιμο κάθε τόσο στην ταράτσα και μια 60ρα μες την πόλη..το handmade feeder έχει και CE aprove?

78Ε η τιμή της 24ρας ferimex..67Ε η τιμή της 24ρας stellas με δώρο βάση στήριξης παντού..λές να είναι 22db?..εγώ λέω οτι θα την συγκρίνουμε με το πιάτο του jnk και θα γίνει 28db..η το πιάτο 24..:/

:wink:

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Post by supernova »

Στα 500 μετρα που ειναι το AP που δοκιμαζετε το ξερω οτι θα εχουν την ιδια αποδοση δεν χρειαζεται καν να πας να το δοκιμασεις! Αντε ομως να δοκιμασεις απο Ριο προς Πατρα με την ferimex και με το πιατο και ελα πες μου μετα!

Post Reply