PWN_Aguia

Συζήτηση για τους κόμβους κορμού του PWMN
User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Θα ξανανέβει ή όχι? Επίσης ο Eco είναι ενεργός στο pwmn?
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Hwoarang wrote:Θα ξανανέβει ή όχι? Επίσης ο Eco είναι ενεργός στο pwmn?
Ο mp μπορεί να ξέρει τι γίνεται δικός του είναι ο εξοπλισμός δεν ξέρω αν θα ξανανέβει. Για την offtopic ερώτηση για τον Eco, ω ναι είναι ενεργός δέχεται και pms απο forum.

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Κομπλέ . Merci beaucoup
Image
Blog :)

Comming soon . . .

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Αποφάσισα για λίγο διάστημα να ξαναασχοληθώ με το pwmn.net_Aguia. Θα επιθυμούσα να μάθω ποιοι είναι οι ενεργοί clients. Με mac scan είδα ως τώρα τους: ironchris, m4rk, interted, thimios-gw

Οι mac 00:13:E8:24:A5:D5 , 00:16:FE:32:3C:24 και 00:14:C1:21:A8:F0 με ips 192.168.0.11, 192.168.0.22 και 192.168.0.1 χρησιμοποιούν το AP για internet sharing μεταξύ τους. Αν άμεσα δεν δωθούν διευκρινήσεις για αυτές τις δύο mac θα γίνουν mac block. Το 192.168.0.1 δίνει internet, μπορώ να μοιράσω τη σύνδεση αυτή στο pwmn ως αντίμετρο. Θα ήθελα και τη γνώμη των άλλων για την αντιμετώπιση αυτής της "αρπαγής" του AP από άσχετους.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Συχνή απο παλιά και στο Pyrap αυτή η κίνηση απο "φιλαράκια"..macblock η λύση μιας και δε τους φτάνει το net share αλλά θέλουν και fileshare με αποτέλεσμα να σέρνει το AP. Στην περίπτωση σου μιας και βρήκες και net δεν είναι κακό να το μοιράσεις ανοιχτά στον κόσμο..να γουστάρουν και οι μεν και οι δε του δικτύου.

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

mp wrote:Θα ήθελα και τη γνώμη των άλλων για την αντιμετώπιση αυτής της "αρπαγής" του AP από άσχετους.mp
Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου. Αν δε βγάλεις κάποια άκρη, προχώρα άμεσα σε MAC Block. Ο τόπος έχει γεμίσει leecheria και lameria που θέλουν να εκμεταλλεύονται στη ζούλα υπηρεσίες που ναι μεν είναι δωρεάν κι ελεύθερες, όμως το ίδιο ελεύθερη και δωρεάν είναι και η εγγραφή ενός χρήστη, ή η συμμετοχή του στο forum και στο κοινό καλό του δικτύου. Τέτοιοι ματάκηδες-φαντάσματα θα πρέπει να μπλοκάρονται και να αποκόπτονται και τουλάχιστον αυτή την πάγια πολιτική εγώ θα ακολουθώ στον κόμβο μου και σε μελλοντικούς κόμβους που θα διαχειρίζομαι.
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Ποιο θα είναι το πλεονέκτημα αν δυο NLOS ή NoLOS που δεν βγαίνουν αλλιώς σαν link χρησιμοποιούν ένα AP σαν ενδιάμεσο repeater, ενώ σε αντίθετη περίπτωση ανέβαζαν την ισχύη εκπομπής στο max? Με άμεση συνέπεια την δημιουργία extra θορύβου στην περιοχή στους πελάτες κτλ.

Μήπως αν είχαν pwn (10.143.χ.χ) ή pwmn ips (10.140.x.x) να είχε διαφορά αν έκαναν ακριβώς την ίδια δουλειά; Πάλι θα κοίταζες να δεις την χρήση; (Σε εμένα προσωπικά στο kolga επικοινώνησε ένα παιδί για αυτή ακριβώς την δουλεία και του δήλωσα οτι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αρκεί να μην ενοχλεί τους υπόλοιπους και να κάνει ορθολογιστική χρήση του bw.)

Τώρα αν θες να κάνεις block ή αν και πως κατάλαβες οτι κάνουν internet/file sharing (αλήθεια πως το κατάλαβες; ), το βασικότερο ερώτημα είναι τι κερδίζουμε εμείς σαν δίκτυο (μιας και ρωτάς) αλλά κυρίως εσύ σαν κομβούχος της (ξένης) ταράτσας.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

korkakak wrote:Σε εμένα προσωπικά στο kolga επικοινώνησε ένα παιδί για αυτή ακριβώς την δουλεία και του δήλωσα οτι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αρκεί να μην ενοχλεί τους υπόλοιπους και να κάνει ορθολογιστική χρήση του bw.)
Ακριβώς αυτό ρε Νίκο. Επικοινώνησε μαζί σου το παιδί. Αν κατάλαβα καλά, αυτό κατακρίνει ο mp, τη μη επικοινωνία και την κατάχρηση υπηρεσιών. Μπορεί να κατάλαβα και λάθος. Διαφωτήστε με αν παρερμήνευσα κάτι.
Your mind is twisted. How can I resist it?

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

korkakak wrote:
Μήπως αν είχαν pwn (10.143.χ.χ) ή pwmn ips (10.140.x.x)
Φαντάζομαι έχεις κάνει λάθος και εννοείς ex pwn ή ex spn ips. Το pwmn χρησιμοποιεί και τα 2.

Ianos

ΥΓ: Αν κάνω λάθος εγώ τελικά πείτε μου να αλλάξω και το ssid μου ανάλογα....
We are the Borg

Resistance is futile

GfK
Motorola 6502
Posts: 68
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:46 pm

Post by GfK »

mp wrote:Αν άμεσα δεν δωθούν διευκρινήσεις για αυτές τις δύο mac θα γίνουν mac block. Το 192.168.0.1 δίνει internet, μπορώ να μοιράσω τη σύνδεση αυτή στο pwmn ως αντίμετρο.

mp
Διαβάζοντας τις ενότητες new users και faq του wiki
δεν ανακάλυψα κάπου ότι συντρέχει λόγος πρότερης ανακοίνωσης
του τρόπου χρήσης του (ελεύθερου) ΑΡ από νέο ή παλιό χρήστη.
Μάλιστα παροτρύνεται η χρήση των ΑΡs για internet sharing ή online gaming με φίλο που μένει λίγα χιλιόμετρα πιο πέρα.
Το MAC block και ακόμα χειρότερα το μοίρασμα μιας ξένης σύνδεσης dsl
κατά τη γνώμη μου είναι τουλάχιστον παραφροσύνη.
Πως είναι δυνατόν να υφίσταται σαν όραμα η χρήση wifi από κάθε πλατεία και δρομάκι
για διευκόλυνση όλων τη στιγμή που τρομάζουμε μόλις δούμε μια άγνωστη mac

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@korki:

Δε μπορώ να ερμηνεύσω το προσωπικό σου πρόβλημα με το άτομό μου. Δεν αφήνεις ούτε ένα post που να μη το σχολιάσεις ειρωνικά, ενώ φυσικά οι μπηχτές περί spn/pwn/pwmn είναι μόνιμες (σου απάντησε ο ianos κατάλληλα οπότε δεν επεκτείνομαι).

Δεν είναι το πρόβλημα του τι κάνουν οι χρήστες. Το πρόβλημα είναι το ότι το κάνουν κρυφά. Αν είχαν pwmn ips δε θα υπήρχε πρόβλημα. Το πως το ανακάλυψα νομίζω το ξέρεις, έχεις τις ελάχιστες τεχνικές γνώσεις για να το γνωρίζεις, αλλά αφού το θες, θα στο εξηγήσω. Βλέποντας 9 mac associations στο AP θέλησα να δω ποιοι είναι αυτοί οι clients. Με ένα nmap -sP 10.143.7.0/24 αποκαλύφθηκαν μόνο 4 χρήστες. Οπότε μετά έδωσα ένα tshark -i wlan0 και διαπίστωσα traffic από το 192.168.0.11 και 192.168.0.22 στο 192.168.0.1. Ικανοποιήθηκες τώρα;

Εκ των υστέρων μπορώ να εικάσω πως μπορεί και να είναι traffic εσωτερικό κάποιου client της aguias που από λάθος σύνδεση (wireless bridge χύμα πάνω στο τοπικό lan όπου υπάρχουν και pc με non-pwmn ips και dsl) φαίνονται σαν associations και μπουκώνουν το AP με το τοπικό traffic τους.
Αν οι παραπάνω mac ανήκουν σε κάποιον από τους M4rk, ironcrhis, interted ας ενημερώσουν και ας απομονώσουν το τοπικό τους δίκτυο από το AP.

@GfK: το πρόβλημα είναι πως αν γίνεται αυτό, γίνεται κρυφά και με ips εκτός του pwmn.

mp

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote:@korki:

Δε μπορώ να ερμηνεύσω το προσωπικό σου πρόβλημα με το άτομό μου. Δεν αφήνεις ούτε ένα post που να μη το σχολιάσεις ειρωνικά, ενώ φυσικά οι μπηχτές περί spn/pwn/pwmn
Nothing personal αγαπητέ ζήτησες απόψεις και τις καταθέτουμε. Έκανα κακα;

Επι της ουσίας τώρα:
Μήπως αν είχαν pwn (10.143.χ.χ) ή pwmn ips (10.140.x.x) να είχε διαφορά αν έκαναν ακριβώς την ίδια δουλειά; Πάλι θα κοίταζες να δεις την χρήση;
και το βασικότερο πιστεύω (άσε που το mac block παρακάμπτεται πολύ εύκολα)

Ποιο θα είναι το πλεονέκτημα αν δυο NLOS ή NoLOS που δεν βγαίνουν αλλιώς σαν link χρησιμοποιούν ένα AP σαν ενδιάμεσο repeater, ενώ σε αντίθετη περίπτωση ανέβαζαν την ισχύη εκπομπής στο max? Με άμεση συνέπεια την δημιουργία extra θορύβου στην περιοχή στους πελάτες κτλ.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

korkakak wrote:
Ποιο θα είναι το πλεονέκτημα αν δυο NLOS ή NoLOS που δεν βγαίνουν αλλιώς σαν link χρησιμοποιούν ένα AP σαν ενδιάμεσο repeater, ενώ σε αντίθετη περίπτωση ανέβαζαν την ισχύη εκπομπής στο max? Με άμεση συνέπεια την δημιουργία extra θορύβου στην περιοχή στους πελάτες κτλ.
δηλάδη τωρα εσυ νομιζεις οτι χρησιμοποιουν το AP για να μην ανεβασουν ισχυ και βρωμισει η περιοχη? Σωθηκες τωρα ρε korki :)

2 cases παιζουνε
1. nolos ειναι και δε προκειτε να εβγαιναν direct που να χτυπιοντουσαν
2. για να βγουν πρεπει να παρουν ακριβες καιρεες κτλ και δε θελουν να δωσουν λεφτα

Η 'αντιθετη' περιπτωση που λες θα ηταν απλα η να δωσουν λεφτα ή να μη βγαλουν λινκ

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

trv wrote:
korkakak wrote:
Ποιο θα είναι το πλεονέκτημα αν δυο NLOS ή NoLOS που δεν βγαίνουν αλλιώς σαν link χρησιμοποιούν ένα AP σαν ενδιάμεσο repeater, ενώ σε αντίθετη περίπτωση ανέβαζαν την ισχύη εκπομπής στο max? Με άμεση συνέπεια την δημιουργία extra θορύβου στην περιοχή στους πελάτες κτλ.
δηλάδη τωρα εσυ νομιζεις οτι χρησιμοποιουν το AP για να μην ανεβασουν ισχυ και βρωμισει η περιοχη? Σωθηκες τωρα ρε korki :)

2 cases παιζουνε
1. nolos ειναι και δε προκειτε να εβγαιναν direct που να χτυπιοντουσαν
2. για να βγουν πρεπει να παρουν ακριβες καιρεες κτλ και δε θελουν να δωσουν λεφτα

Η 'αντιθετη' περιπτωση που λες θα ηταν απλα η να δωσουν λεφτα ή να μη βγαλουν λινκ
Το θέμα δεν είναι τι κερδίζουν "αυτοί" αλλά τι χάνουμε εμείς. Αν το link είναι όχι NoLOS αλλά NLOS και ο εξοπλισμός χάλια τότε να προσπαθήσουν να βγάλουν link απευθείας κατά πάσα πιθανότητα θα δημιουργηθεί ιδιαιτερα σοβαρό πρόβλημα αυξάνοντας την η/μ ρύπανση της περιοχής. Στόχος όλων μας φαντάζομαι είναι να έχουμε καλύτερης ποιοτητας ζεύξης όχι να καπαρώσουμε ή να καπακώσουμε τους άλλους (εδώ δεν είναι ο καβαλάρης των FM με τον στάθη ψάλτη) και αυτό το πετυχαίνουμε με διάφορους τρόπους. Σίγουρα όμως δεν είναι αναγκάζοντας ανθρώπους να προβούν σε πράξεις που θα μας δημιουργήσουν προβλήματα στο μέλλον. Πιστεύω οτι η συζήτηση που γίνεται εδώ είναι σημαντικότερη από το ερώτημα του mp τι κάνω με τον κόμβο μου και σίγουρα έχει σχέση με την ευρύτερη κουλτούρα που πρέπει να έχουμε ως προς το φάσμα την διαχειριση και την χρήση του. Κάποια στιγμή θα το μεταφέρω και θα το ξεκαθαρίσω σε άλλο thread ώστε να υπάρξει μια πιο εποικοδομητική συζήτηση για το φάσμα χωρίς να σπαμμάρουμε το thread της Αγυιάς.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Στην περίπτωση της κακής και μόνιμης χρήσης που αντιμετόπισα εγώ με τέτοια παλικάρια και που έσκιζαν και όλους τους clients του AP μου τι κάνεις korki-Gfk?Δε πρέπει τουλάχιστον να ενημερώσουν?Οι κόμβοι μας δεν είναι απρόσωποι..έχουν όνομα και forum απο πίσω..έχουν με ένα click irc..έχουν οι περισσότεροι DHCP..η κουλτούρα για την μπαντα κτλ οκ σωστή..μήπως να παροτρίνουμε και τον κόσμο να κλέβει dsl απ το γείτονα για να μη πάρει wifi connx δικό του και μολύνει την μπάντα?Νομίζω οτι τα ηθικά όρια πρέπει να υπάρχουν αν δεν υπάρχουν σε κανόνες ελεύθερου αλλά όχι άναρχου δικτύου..στην περίπτωση που δεν υπάρχουν ούτε τα ηθικά όρια υπάρχουν τα macblock κύριοι κ αυτή είναι η λύση στην συγκεκριμένη περίπτωση..το ασύρματο της Πάτρας επίσης Gfk έχει ορισμένο address space..το 192.168 δεν είναι αυτό..άλλο ενημερώνομαι και χρησιμοποιώ, και άλλο χρησιμοποιώ κάτι που βρήκα χωρίς να σκέφτομαι καν ποιους και τι μπορώ να επηρεάσω.

Σε όλες τις περιπτώσεις είναι στην κρίση του διαχειριστή το τι θα κάνει. Και η απόφασή του είναι σεβαστή.

offtopic
ianos wrote:
korkakak wrote:
Μήπως αν είχαν pwn (10.143.χ.χ) ή pwmn ips (10.140.x.x)
Φαντάζομαι έχεις κάνει λάθος και εννοείς ex pwn ή ex spn ips. Το pwmn χρησιμοποιεί και τα 2.

Ianos

ΥΓ: Αν κάνω λάθος εγώ τελικά πείτε μου να αλλάξω και το ssid μου ανάλογα....
Ένα απ τα θέματα που δε σας ενημέρωσε ίσως ποτέ ο mp είναι οτι μας είχε τάξει και την ομοιομορφία στο address space κατα τ άλλα τα χει κάνει όλα απ τη μεριά του και έχει μείνει η μεριά μας να τηρηθεί μόνο στις συμφωνίες...δε νομίζω οτι όλη διευθυνσιοδότηση της αχαίας ανήκει στην Πάτρα και το PWMN αρκείται στο 10.140 ώς ώρας. Το spn για την ιστορία είχε 10.144 οπου αναγκάστηκε να το αλλάξει καθώς δεν ανήκει στο νομό αχαϊας γιατί σηζητούσαμε για vpn με αθήνα και ήταν όρος, μετά απο λίγο γίναμε PWMN, δε ξέρω πόσες φορές έχεις αλλάξει address space σε ολόκληρο δίκτυο με αρκετούς κόμβους πάντως ήταν επίπονη διαδικασία για να το ξανακάνουμε, οπότε σκέψου αν θες να πάρεις το 10.140. για να μη μπερδέυεις το νέο χρήστη. Το b-class του έχει περίπου άλλα 230 c-class ελέυθερα ;-) . Τώρα αν όλα αυτά έχουν θέμα με το SSiD σου άλλαξε το όπως νομίζεις..αλλά χωρίς απειλητικό ύφος..δεν είσαι μέλος του PWMN ούτε το εκφράζεις με το SSiD σου για εμάς..αλλά για εσένα, το hobby σου και την προσφορά σου εδώ. Κοινώς ναι κάνεις λάθος στο θέμα και κάνεις και ότι θες με το ssid σου χρόνια τώρα.
Συμβουλή: βγες απ το trip mp, SPN-PWN με το παραμικρό σε απειλή η μπηχτή και μάλιστα offtopic.

Offtopic.

Locked