Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Π

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Κομπλέ αν και το AP σκοτώνει!

Μηπως να έβγαζες ενα bb με το βλήμα τον γύπα και από εκεί να κατεβαινε κάτω πάτρα?
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Αφου μόνος σου τα λες.."βλήμα" εγώ γιατί ν ασχοληθώ?:P

Blacky
Intel 8080
Posts: 20
Joined: Sun Mar 11, 2007 11:07 am

Post by Blacky »

sf1n4k1 wrote:Αν δεν μείνει πάντος ο ianos και η αρόη είναι μια λύση..ένα link μ έσενα και ένα με jnk θα σκοτώσει.
Nai giati oxi apo tin meria mou kanena provlima... alla kalo einai o Ianos na simetexei stin nea prospatheia, tha einai megali apolia gia tin nea Asirmmati Patra (prosopiki Ektimisi)
Blacky

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

Blacky wrote:
sf1n4k1 wrote:Αν δεν μείνει πάντος ο ianos και η αρόη είναι μια λύση..ένα link μ έσενα και ένα με jnk θα σκοτώσει.
Nai giati oxi apo tin meria mou kanena provlima... alla kalo einai o Ianos na simetexei stin nea prospatheia, tha einai megali apolia gia tin nea Asirmmati Patra (prosopiki Ektimisi)
Re mpas kai eimai o Ronaldinio tou wifi kai de to exo katalabei? :lol: :lol:
We are the Borg

Resistance is futile

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ε ντακς οχι και ronaldinio..αλλά ronaldo ναι:P

User avatar
sostim
IBM 701
Posts: 14
Joined: Thu Mar 22, 2007 9:16 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: Πάτρα, πριν το Χάραμα

Post by sostim »

Εξακολουθώ να λείπω συχνά από την Πάτρα, αλλά και όταν είμαι εδώ προτιμώ να πηγαίνω για μπάνιο, φαγητό, καφέ, ποτό, ύπνο (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά :wink: ). Έτσι δεν μένει ελεύθερος χρόνος για το χόμπυ μου. Για του λόγου το αληθές:
"You last visited on 22 Jun 2007 17:59
The time now is 02 Jul 2007 02:23"

Την ταπεινή μου άποψη για την ένωση των 2 δικτύων την έχω γράψει στο http://forum.pwn.gr/viewtopic.php?f=106 ... 8&start=21
Τι ήθελα όμως και έγραφα στις 22/6 το παρακάτω: "Σίγουρα θα έρθουν πάλι στιγμές που θα υπάρξουν διαφωνίες και κόντρες, αλλά στο χέρι μας θα είναι μέσα από το πνεύμα συνεργασίας και με γνώμονα πάντα την περαιτέρω βελτίωση και ανάπτυξη του δικτύου να τις ξεπεράσουμε."; 2-3 μέρες μετά να οι αντιπαραθέσεις και οι διαξιφισμοί. Ένας moderator δεν μπόρεσε να πάρει (σχεδόν όλα) τα posts από τις σελίδες 3 ως 7 και να τα μεταφέρει στο off-topic ή σε νέο thread; (Για να σας προλάβω, το συγκεκριμένο είναι το τρίτο thread που διάβασα).

Ας αφήσουμε την καχυποψία και τις κακές στιγμές του παρελθόντος στην άκρη, αφού πάμε να δημιουργήσουμε κάτι νέο.
ΚΑΛΑ LINKS ΣΤΟ PWMN!!!

ΥΓ ianos μήπως να κλείσεις ένα συμβόλαιο με την Παναχαϊκή να βλέπoυμε και λίγη μπάλα της προκοπής; :P :P

sostim
:) :D :)

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Δεν τίθεται κάν θέμα mod στο συγκεκριμένο thread..όποιες και να είναι οι αντιπαραθέσεις..προχωράμε όλοι μαζί και είμαστε όλοι μαζί στο νέο φορέα που δημιουργείται..πιστέυω οτι ακόμα και απο τις αντιπαραθέσεις βγαίνει κάτι καλό..το mod απλά θα όξυνε περισσότερο τη γκρίνια..και δεν υπήρχε τόσο έντονο ύφος όπως παλιά ίσα ίσα..να να ρώτα και τον blacky αν δεν με πιστέυεις :-)

Καχυποψία και γκρίνια έσβησαν θέλω να πιστέυω μετά απο τις όμορφες κινήσεις του trv που προχώρησε σε ουσιαστικά πράγματα.

Μετά απο μερικούς μήνες θα λέμε και "ζήσανε τα links καλά και εμείς καλύτερα" :P

Ps Ianos αν δεν σου δώσουν 3MB/s κάτσε σ εμάς..(μη μας το φάνε και τσάμπα το παιδί εκει στην Παναχαική).

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Μία ανασκόπηση της μέχρι τώρα διαδικασίας:

Κοινό routing, ανοιχτή δρομολόγηση παντού.

Υιοθέτηση του ονόματος pwmn.net_XXXX από αρκετούς κόμβους προερχόμενους από το SPN και δύο μέχρι στιγμής προερχόμενους από το PWN. Προσωπικά έχω κάνει κλήση στους υπόλοιπους admins προερχόμενους εκ του PWN να υιοθετήσουν το νέο όνομα.

Κοινό wind.

Ομαδική δουλειά στην αντιμετώπιση προβλημάτων (όπως πχ χτες το βράδυ με το πρόβλημα του ospf).

Σαν τελευταίο βήμα νομίζω πρέπει να ξεκινήσει η δημιουργία του νέου forum/portal (ή ενοποίηση των 2 φόρουμ σε ένα - ότι βολεύει καλύτερα).

Είμαι χαρούμενος που πέρα από κάποιες μικροδιαφωνίες, η διαδικασία έχει εξελιχθεί ομαλά και σε καλό κλίμα.

mp

edit: οι κόμβοι προερχόμενοι από το PWN που έχουν υιοθετήσει το όνομα του νέου δικτύου είναι πλέον τρεις (pwmn.net_Aguia, pwmn.net_Babylon, pwmn.net_Eglykada)
Last edited by mp on Tue Jul 10, 2007 5:53 pm, edited 1 time in total.

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

eides re mp an yparxei synennohsh? ayto htan to wspn. :wink:

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ναι είναι καιρός ν αρχίσει να υλοποιείται και το τελικό στάδιο..κοινό forum κτλ..

Στα πλαίσια της συνεργασίας που δείχνει να δουλέυει άψογα ως ώρας, θα πρέπει ν αρχίσουμε να σηζητάμε και το θέμα "κοινο address space" για ευκολία ενός νέου χρήστη και μόνο..αλλά και δική μας :-)

το ospf πετάει Πάνο thanks

credits to under :P

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

για το κοινο φορουμ, πρεπει να δουμε αν θα 'εμπεριεχει' εστω και κλειδωμενα τα παλια φορουμς, κατι που κατα την αποψη μου ειναι το ιδανικό.

Προσωπικα μπορω να ασχοληθω, αλλα μετα το τελος του μηνα λογω σχολης..
Οταν λεω να ασχοληθω εννοω
->1. μετατροπη spn φορουμ σε phpbb3
->2. προσπαθεια για merge με αντιστοιχο του pwn
->3. απο εκει και περα κλειδωμα ενοτητων δημιουργια νεων κτλ κτλ

Το βημα 2 μπορει πολυ ευκολα να αποτυχει λογω μεγαλης δυσκολιας και πολυπλοκοτητας..

Αν το pwn δεν ηταν phpbb3 αλλα ειχε μεινει ακομα στο 2 οπως αυτο, τοτε το merge θα γινοταν ευκολα σχετικα, το εχω κανει και στο παρελθον. Μετα απο αυτο θα γινοταν upgrade σε phpbb3 στο merged.

Αλλη μεθοδολογια ειναι να γινει προσπαθεια να γινει μετατροπη και απο phpbb3 και παλι σε 2 στο pwn forum, αν και αυτο σχεδον σιγουρα θα αποτυχει.

Τριτη μεθοδολογια ειναι να γινει merge το τωρινο spn forum με το backup απο το pwn forum πριν τη μετατροπη σε phpbb3 η οποια εχει 1 μηνα νομιζω και κατι, δεν θα ειναι και τοσα πολλα τα νεα ποστς.. Αν συμφωνησουν ολοι βεβαια.


Αυτα απο μενα, αν θελετε να επιχειρηθει οτιδηποτε τετοιο, μπορω να το δω μετα τις 27.. με τα αποτελεσματα να μην ειναι σιγουρα ομως

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Δεν θα ήταν πιο σωστό να έχουμε και ένα portal, αντί για ένα κλασσικό για Πάτρα χύμα forum?

Post Reply