Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Π

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Οι απόψεις του sf1n4k1 αλλά και του korki δεν είναι και απόψεις του συνόλου..και είναι απόψεις..δεν ξέρω για τον korki..αλλά εμένα προσωπικά με χαλάει ένας admin χωρίς σαφή θέση στα άπειρα ζητήματα και του PWN παλαιότερα αλλά και της ενοποίησης..δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω απο το να διαβάσεις/σετε την στάση του..mp says no trv says no, trv says yes mp says no trv says no...δε θα κρυφτώ και πίσω απ το δαχτυλό μου..ο νοών νοήτω.

Παρ όλα αυτά δε θεωρούμαι ούτε θέλω να θεωρούμαι εμπόδιο στο να είναι admin. Απλά η γνώμη μου είναι σαφής οτι θεωρώ άλλους πολύ πιο αμερόληπτους απ την μεριά του PWN που θα μπορούσαν να έχουν μια τέτοια θέση και έχω πει και ποιος..το 100% support απ τη μεριά του PWN δείχνει κάτι άλλο so be it..δε μ ενδιαφέρει και τόσο όσο νομίζεις αγαπητέ mp. Το μόνο που μ ενδιέφερε και μ ενδιαφέρει πάντα είναι το καλό του δικτύου. :-)

Ps Σε σημερινή κατ ιδίαν συνομιλία με τον jnk θα προχωρήσουμε και link με αρόη ώστε να κλείσει και απο εκεί το δίκτυο..ενώ με την 1η ευκαιρία θα γίνει και dedicated σε 802.11a.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@sf1n4k1:
Αφήνω ασχολίαστα τα εκ νέου σχόλιά σου για το ήιθος και την προσωπικότητα trv. Εξακολουθείς να μασάς την καραμέλα του παρελθόντος, περί "φερέφονων" του mp. Έλεος δηλαδή, πίστευα πως τα έχεις ξεπεράσει αυτά. Μα τόσο πολύ σε πείραξε το προσωρινό ban που σου έριξε; get over it ...

Από τη μεριά του PWN τα άτομα που έχουν τις γνώσεις να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο θέμα είναι οι κατ' αλφαβητική σειρά ianos, jnk, mp και trv. Ο πρώτος μάλλον δεν ενδιαφέρεται ενώ εγώ δε νομίζω πως προλαβαίνω να ασχοληθώ και με αυτό το θέμα (ούτε στο PWN ασχολούμαι). Ο trv έχει και τις γνώσεις και την εμπειρία και τις ικανότητες και θα είναι ο ένας εκ των admins, προερχόμενος εκ του PWN, έχοντας την αμέριστη εμπιστοσύνη όλων από το PWN. Δεν είναι θέμα προς συζήτηση το συγκεκριμένο και αυτό είναι σαφές.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Fine with me όπως προείπα..αλλά η άποψη μου θα μου επιτρέψεις να παραμείνει.

Ναι με πείραξε και το ban..αι να χαθεί το ποντίκι..δεν είναι αυτό που με κάνει να μη το χω ξεπεράσει βέβαια αλλά η γενική στάση του trv ακόμη και πρόσφατα.

Στους admins δε συμπεριέλαβες τον ιανό, που θεωρώ και θα θεωρώ τον πιο ικανό..ο οποίος πιστέυω οτι θα ζηλέψει:P με το νέο δίκτυο και θα μας ακολουθήσει.

Ps. Έθιξα και το ζήτημα ένωσης στον supernova χρήστη του wifiradio. Θα μιλήσω και στον ίδιο τον Θέμη και θέλω να πιστέυω οτι η Πάτρα θα πάρει πίσω αυτά που της αξίζουν στο θέμα wifi..

keep going..

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@sf1n4k1:

Φυσικά και συμπεριέλαβα τον ianos, πρώτο πρώτο μάλιστα. Αλλά όπως ο ίδιος έχει πει, δε τον ενδιαφέρει πλέον κάτι σχετικό με τα wireless οπότε το να επιμένετε ξανά και ξανά στο όνομά του δεν έχει νόημα.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Στραβωμάρα..

Εγώ θα επιμένω σε όλους..δεν έχουμε να χωρίσουμε τπτ πια..

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

mp wrote:... αλλά και για το αμερόληπτο της στάσης του από το σύνολο των διαχειριστών κόμβων του PWN και είναι πέραν από κάθε συζήτηση η περίπτωση να μην είναι ο trv ο ένας τουλάχιστο από τους διαχειριστές, προερχόμενος εκ του PWN.
Αυτή είναι η ανευ όρων ενωση SPN και PWN? Οτι δεν ζητάτε τπτ κτλ ? Μήπως το κοινό καλό μας τελείωσε? Μήπως να σου θυμίσω τα λόγια σου ?

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ και το λέω ευθέως και χωρίς υπεκφυγές να έχουμε για admin σε ένα νέο φορέα που θα κινείται με σαφώς μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή του pwn κάποιον που θέλει 3 βδομάδες για ενα db dump. Ο μόνος από όλους του pwn που γνωρίζω εγω προσωπικά οτι μπορεί να εκτελέσει καθήκοντα διαχειριστή είναι ο ianos και σε αυτό συμφωνώ με τον θανάση.

Αυτά τα ολίγα και θα επανέλθω λιαν συντόμως. Προσωπικά πιστεύω στο σχήμα που θα γίνεται το host στο Υ/Κ του CEID είτε στο CNL και το διαχειριστικό έργο να το αναλάβει κάποιος από τα junior που πιστεύω οτι θα δείξει ιδιαίτερο ζήλο και θα τα απολαύσει και θα κερδίσει κάτι από αυτά. Αλλά το κοιτάμε...
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:Στραβωμάρα..

Εγώ θα επιμένω σε όλους..δεν έχουμε να χωρίσουμε τπτ πια..
Κι εγώ το ίδιο Θανάση, αλλά με το ζόρι γάμος δε γίνεται. Μη ξεχνάς πως και εγώ είχα κάνει επαφή με τον supernova σε ποιο δύσκολες εποχές (και ας χλεβάστικα τότε, ξέρω πως αυτό που έκανα ήταν σωστό).

mp

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@korki:

Δε μίλησε κανείς για όρους. Είναι νομίζω προφανές πως όταν δύο διαφορετικές "ομάδες" - "κοινότητες" αποφασίζουν να ακολουθήσουν μια διαδικασία ένωσης ώστε με το πέρασμα του χρόνου να εκμηδενίσουν τις όποιες διαφορές τους, διαφορές είτε σε αντίληψη των πραγμάτων είτε σε προσωπικές διαφωνίες από το παρελθόν, η διαδικασία αυτή πρέπει να αφήνει μια αίσθηση ικανοποίησης και στις δύο πλευρές ότι κανείς δεν "καπελώνει" τον άλλο. Σε αυτή τη λογική νομίζω είναι αυτονόητο να υπάρχουν admins των κεντρικών υπηρεσιών που να προέρχονται και από τις δύο μεριές, και ξεκαθάρισα πως για εμάς τους προερχόμενους εκ του PWN ο trv είναι η μία και αδιαπραγμάτευτη επιλογή. Όπως εγώ προσωπικά δε θα είχα αντίρρηση να είναι admin ο sf1n4k1 με τον οποίο έχω λογομαχήσει σε πολύ έντονο βαθμό στο παρελθόν, θεωρώ πως κάθε αντίρρηση στο πρόσωπο του trv, ή και στο δικό μου αν αποφασιστεί να είναι περισσότεροι του ενός admins από κάθε πλευρά, είναι εκ του πονηρού και δε βοηθά στην καλή πορεία που έχει ξεκινήσει.

Η επιμονή στο πρόσωπο του ianos αρχίζει και καταντά αστεία αλλά πιστεύω θα σας απαντήσει ο ίδιος, όταν δει το παρόν thread. Μέχρι λοιπόν να αλλάξει γνώμη και να θέλει να ασχοληθεί με το αντικείμενο, η επιμονή να προτείνετε το πρόσωπό του είναι το λιγότερο περίεργη.

Πρέπει επίσης να γίνει αντιληπτό σε όλους πως οι ρυθμοί που λειτουργούν τα άτομα στο PWN δεν είναι ίδιοι με τους δικούς σας, και αυτό πρέπει να γίνει αποδεκτό. Ο καθένας προσφέρει όσο μπορεί. Ειδικά για το dump της db του wind, ξέρεις πολύ καλά πως ο trv δε μπορούσε να σου το δώσει μέχρι να πάρει την έγκριση από την ομάδα διαχείρισης του PWN. Από τη στιγμή που την πήρε, είναι στη διάθεσή σου για κάθε ενέργεια.

Επειδή επίσης βλέπω να έχεις προαποφασίσει για το που θα γίνονται host οι υπηρεσίες του νέου δικτύου, να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτό αποτελεί θέμα συζήτησης, το που θα είναι το hosting δεν έχει να κάνει και με το ποιοι θα είναι admins, πως hosting σαν αυτό που έχει τώρα το SPN είναι το λιγότερο αστείο (η dsl του trv που "στεγάζει" τις υπηρεσίες του PWN έχει λιγότερο downtime σε ένα χρόνο απ' ότι έχει το vlsi.wspn.gr σε μία εβδομάδα) και γι' αυτό θα πρέπει να επιλεγεί μια θέση με υψηλό επίπεδο αξιοπιστίας (και δόξα τω θεώ τέτοιες έχουμε αρκετές ήδη).

Κλείνοντας, να πω πως και εγώ ψυχολογικά δε θα ήθελα τον korki σαν admin, αλλά αν αυτός είναι η επιλογή του SPN δε θα αντιδράσω. Και μιας και προτείνουμε άτομα, η φιλοσοφία και το ήρεμο πνεύμα των Itmy και Tweety με καλύπτει απόλυτα.

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Αγαπητε korki και γω λεω ευθεως και χωρις υπεκφυγες οτι στα @@ μου ποια ειναι η αποψη σου για εμενα, και για το καθυστερημενο κατα χ βδομαδες dump, το οποιο αλλωστε δεν ηταν στην προσωπικη μου ευχερεια να κανω και ξερεις οτι υπηρξε εσωτερικο θεμα το οποιο επρεπε να λυθει και λυθηκε.

Και στο κατω κατω, ποιος εισαι εσυ που θα αποφισεις απο μονος σου
που θα παει το hosting και ποιος θα ειναι admin? Να ξερουμε δηλαδη ποιος κανει κουμαντο και ποιος οχι

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Εφόσον από οτι φαίνεται δεν μπορούμε να καταλήξουμε πουθενά ποιο είναι το εναλλακτικό σχέδιο?

Η πρόταση μου για την διαχείρηση mp την είδες? Είχε σχέση με εμένα?
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

korkakak wrote:Εφόσον από οτι φαίνεται δεν μπορούμε να καταλήξουμε πουθενά ποιο είναι το εναλακτικό σχέδιο?
Αυτό το "δε μπορούμε να καταλήξουμε" από που βγήκε τώρα; Νομίζω πως το θέμα είναι υπό συζήτηση, αυτό κάνουμε.
korkakak wrote:Η πρόταση μου για την διαχείρηση mp την είδες? Είχε σχέση με εμένα?
Η άποψή μου είναι συγκεκριμένη. admins και από τις δύο "κοινότητες", ένας ή περισσότεροι, τουλάχιστο για την πρώτη μεταβατική περίοδο. Στο μέλλον μπορούν να βγαίνουν με δημοκρατικές διαδικασίες. Τώρα αν κάποιο από τα άτομα θα είναι κάποιος νέος με όρεξη, ακόμα καλύτερα. Όσο για το hosting, θα πρέπει αφού το συζητήσουμε όλοι μαζί να βρούμε την καλύτερη σε θέμα αξιοπιστίας θέση. Θέμα κόστους νομίζω δε τίθεται ούτε για το υπ. κέντρο που προτείνεις εσύ, ούτε για τον κόμβο που προτείνει ο trv, ούτε για πιθανή εγκατάσταση σε κάποιο server του ITY που έχει προτείνει στο παρελθόν ο ianos, ούτε για το server που έχει ο jnk στο unixshell.

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Post by korkakak »

Είναι προφανές οτι εγώ εμμένω στην θέση μου περι κολυσιεργίας του trv, ενώ εσείς το αντίθετο και αντιδρώ και θα αντιδράσω σε κάθε του ανάμιξη περι διαχείρησης οποιασδήποτε υπηρεσίας κτλ. Προφανώς μέχρι να αποσυρθεί η πρόταση "trv" δεν θα καταλήξουμε πουθενά! Από εκεί και πέρα ας συζητάμε.
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Κουμάντο?Που?Στα @@ σου στα ξε@@ σου..αργείς trv..δεν έχεις ευθύτητα και ελευθερία άποψης επαναλαμβάνω. Αν είναι ν αργείς..ακόμα και post να κάνεις, να μη συμμετέχεις καν..επίσης αν δεν είναι στο χέρι σου κάτι..να λες παίδες..δεν είναι στο χέρι μου..και να μη γράφεις τον οποιονδήποτε..admin=υποχρεώσεις..είτε το δέχεστε είτε οχι. Έναν που θα τον ψάχνουμε η θα του παίρνει καμια βδομάδα να απαντήσει με άποψη και αμεροληψία..δε νομίζω οτι τον θέλουμε σαν admin σ ενα δίκτυο πρότυπο. Έτσι τουλάχιστον το φαντάζομαι εγώ..

Απο εκεί και πέρα..είπα οτι ο trv και ο κάθε trv προκειμένου να ξεκινήσει η διαδικασία ένωσης που είναι για το καλό όλων..αν επιμένετε και αν θέλετε ας είναι..τη γκρίνια μου εκεί που θα "κολυσιεργεί" να την περιμένετε όμως όπως και την πρόταση για αποπομπή του.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

korkakak wrote:Είναι προφανές οτι εγώ εμμένω στην θέση μου περι κολυσιεργίας του trv, ενώ εσείς το αντίθετο και αντιδρώ και θα αντιδράσω σε κάθε του ανάμιξη περι διαχείρησης οποιασδήποτε υπηρεσίας κτλ. Προφανώς μέχρι να αποσυρθεί η πρόταση "trv" δεν θα καταλήξουμε πουθενά! Από εκεί και πέρα ας συζητάμε.
Προφανώς μιλάς για τον εαυτό σου και μόνο, και η άποψή σου είναι σεβαστή. Ο Θανάσης είπε πως δε θα ήθελε τον trv σαν admin αλλά δε θα το κάνει και θέμα. Εσύ ασκείς κάποιου είδους veto;

Καλό είναι να μάθουμε και τη γνώμη των υπολοίπων ap admins του SPN, γιατί αν ένα τόσο ασήμαντο θέμα είναι ικανό να σταματήσει τη διαδικασία, μάλλον δεν υπήρχε ποτέ η διάθεση για ένωση ισότιμων κοινοτήτων, με σεβασμό ο ένας για τον άλλο.

Τα posts για τον trv είναι αρκετά για να χαλάσουν την εικόνα στους admins του PWN για το SPN και την ένωση σε κάτι νέο και μεγαλύτερο. Ελπίζω να μην την έχουν ήδη χαλάσει.

@sf1n4k1: Από τη στιγμή που θα έχουμε πολλούς admins, δε νομίζω πως τίθεται ζήτημα κάποιος να κολυσιεργεί. Οι υπηρεσίες κορμού του PWN (forum, cacti, wind) λειτουργούν καιρό τώρα άψογα και αυτό είναι έργο trv. Οφείλετε να τον σεβαστείτε και posts που τον προσβάλλουν προσωπικά να τα διορθώσετε.

trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Ωπα κάτσε sf1n που θα μου πεις τώρα τι είναι να είσαι admin σε φόρουμ και τι όχι, τι δουλεία κάνουμε χρόνια τώρα, σε 5-6 (μεγάλα) forum έχω κάνει admin και mod έλεος δηλαδή. Ξέρω πολύ καλά τι υποχρεώσεις έχει ο κάθε ένας σε τέτοιο πόστο.

Τα περί καθυστέρησης δε τα σχολιάζω ιδιαίτερα, εκτός ότι έχω και εγώ τις δουλειές μου, όταν υπάρχουν extra θέματα αυτά πρέπει να λυθούν. Εξακολουθείς να χτυπάς το ότι τον 'ψάχνουμε'? Είπαμε υπήρχαν λόγοι, τέλος. Το έχεις ξαναδεί να γίνεται? Ποτέ? Ποτέ δεν έχω κάνει κάτι ανάλογο.

Τα περί 'κουμάντο' που είπα πριν εννοώ ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό πρόλαβε να πει ο korki:
Quote:
"Προφανώς μέχρι να αποσυρθεί η πρόταση "trv" δεν θα καταλήξουμε πουθενά!"


Από που και ως που μπορεί ένα άτομο να ασκεί 'βέτο' σε τέτοια θέματα?

Post Reply