link και ap σε Ναυπακτο

Το PWMN ενδιαφέρεται για απομακρυσμένες διασυνδέσεις με άλλα δίκτυα της Δυτικής Ελλάδος
kelsos
Eniac
Posts: 6
Joined: Wed Feb 08, 2012 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0

link και ap σε Ναυπακτο

Post by kelsos »

θα με ενδιεφερε να δημιουργησω link με Πατρα και Access Point σε Ναύπακτο.
Εχω την ιδια δυνατοτητα και στον Αγιο Θωμα Μεσολογγίου-ισως για αργοτερα.
Μπορείτε να μου πείτε τι εξοπλισμος ενδικνειται.
Θα παρακαλούσα για τη δυνατόν λιγότερη ορολογια γιατι ειμαι newbis.
υ.γ. To pwmn εχει λινκ με AWMN?

User avatar
george
486
Posts: 352
Joined: Sun Jul 10, 2011 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 0
Contact:

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by george »

εγώ δεν γνωρίζω πολλά λινκ με AWMN δεν έχουμε όσο για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω,

ΕΙΣΑΣΤΕ από Ναύπακτο.


αν ναι που ίσος σα ενδιαφέρει μια ap που έχω γυρισμένοι Ναύπακτο στα 2.4 αν θέλετε μπείτε στο irc του δικτύου να τα πούμε καλυτέρα...

Εγώ είμαι από Ναύπακτο αν θέλετε πόντος εδω είμαι...
Last edited by george on Thu Feb 09, 2012 1:04 am, edited 1 time in total.

User avatar
george
486
Posts: 352
Joined: Sun Jul 10, 2011 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 0
Contact:

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by george »

ο εξοπλισμός εξαρτάτε βασικά από τι αποστάσει βρίσκετε εκείνος που θα σας κάνει το λινκ

για αρχή αν ενδιαφέρεστε και θέλετε να κάνετε κάποιο λινκ θα προτείνω μια grid για αρχή στα 30 db και ένα RouterBroad


εσείς ιστέ μήπως στο nwmn και ενδιαφερόσαστε για λινκ η απλός να γίνετε ένας νέος κόμβος..

Καλοςηρθες :wink:
Last edited by george on Thu Feb 09, 2012 1:06 am, edited 1 time in total.

User avatar
neoplan
Pentium IV
Posts: 1058
Joined: Mon Oct 08, 2007 10:55 pm
PWMN Wind Node ID: 188

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by neoplan »

@Kelsos: Αν θες ρίξε μια ματιά στο Wiki του PWMN όπου μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες για το τι και πως...

Αρχικά βάλε το στίγμα σου στο WiND ώστε να δεις οπτική επαφή με άλλους κόμβους. Στη συνέχεια ή εδώ ή στο IRC μπορούμε να δούμε τι προοπτικές υπάρχουν.
Old Services by neoplan: http://proxy.pwmn || http://services.pwmn || http://clips.pwmn
http://movies.pwmn || http://dude.pwmn || http://hotspot.pwmn
other services: fakebook.pwmn, dc.pwmn, irc.pwmn, ntp.pwmn

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by sf1n4k1 »

George..να περνάς το κείμενο πρώτα απο το open office για διόρθωση, μας τύφλωσες..νταξ όλοι κάνουμε λάθη..αλλά εσύ το έσκισες.

Φίλε kelsos..τα έχουμε ξαναπεί όλα αυτά..αν διαβάσεις το forum. Η καλύτερη λύση είναι να δώσεις στίγμα στο wind..να δεις με ποιούς κόμβους έχεις οπτική επαφή..να μιλήσεις με τους κομβούχους τους για το αν μπορούν να σου βγάλουν link και αν όλα αυτά γίνουν (λέμε τώρα) ίσως ν αλλάξω κ άποψη για το νερό της Ναυπάκτου..

User avatar
tom111
Intel 80286
Posts: 90
Joined: Sun Feb 13, 2011 5:16 pm
PWMN Wind Node ID: 737
Location: Μεσολόγγι
Contact:

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by tom111 »

Γεια σου φίλε


Αν είσαι από Άγιο Θωμά γράψου στο wait-net.gr και βάλε στήγμα στη wind :)

tsatasos
Intel 80286
Posts: 128
Joined: Mon Oct 18, 2010 3:56 pm
PWMN Wind Node ID: 724
Location: Άνω Γλυφάδα - Μεσολόγγι

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by tsatasos »

Γεια σου και καλωσήρθες,

Όπως είπε ο tom111 κάνε ένα κόπο και βάλε στίγμα στον Άγιο Θωμά.

Πολύ πιθανό να έχουμε οπτική και να μπορούμε να βγάλουμε μαζί link.

kelsos
Eniac
Posts: 6
Joined: Wed Feb 08, 2012 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by kelsos »

Ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις, δειχνουν ενεργη κοινοτητα και μου δινουν κουραγιο να ασχοληθω γιατι δεν κρυβω πως σαν "νιουφης" εχω πελαγωσει με τοσες οδηγιες και ορολογια.
George μη μασας απο μπιχτες απο σφηνακι, αλλωστε εδω ειναι tech forum, αν δεν του αρεσει η γλωσσα ασ παει σε κανα φιλολογικο forum που κερνανε και τσαγακι :wink:
οσο για το νερο της ναυπακτου - αν και δεν ειμαι Ναυπακτιος να παρεξηγηθω - θα σου πω οτι το ιδιο πινω και στην Πάτρα, το λενε εμφιαλωμενο!
καλο το wiki neoplan, αλλα -και λογικο ειναι - δινει συγκεκριμενο εξοπλισμο, και οι εποχες και το κοστος δεν μου δινουν περιθωρια για πειραματισμους. Στο wind εκανα εγγραφη και τους 3! κομβους που θελω να στησω:
#927 kelsos_naf1 , #928 kelsos_naf2 και last but not least #929 kelsos_alikyrna
Στο #928 θελω να δωσω τη DSL του #927 και κατ'επεκταση voip, και ενα λινκ και των τριων μεσω Πατρας, οπότε και Αμαλιαδας , Αγρινιου και οποιου αλλου mnw θα ηταν το τελειο.
Για το waitNET δε γνωριζα καθολου, tom111 και δεν σου κρυβω πως ειναι ευχαριστη εκπληξη. Ειμαι ηδη μελος!
Τασο απο οτι βλεπω και Μεσολογγι και Αθηνα εχεις κανει καλη δουλεια και πιστευω οτι μπορεις να βοηθησεις - τουλαχιστον στην αρχη :)
ψωνιο το αποθημενο μου για ραδιοερασιτεχνισμο θα το βγάλω σε 2.4!! bean me up scotty!!!

tsatasos
Intel 80286
Posts: 128
Joined: Mon Oct 18, 2010 3:56 pm
PWMN Wind Node ID: 724
Location: Άνω Γλυφάδα - Μεσολόγγι

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by tsatasos »

Μπαίνεις δυνατά και αυτό είνα καλό.

Σου γράφω τί θα χρειαστείς για να στήσεις για αρχή έναν κόμβο με ένα backbone link:

- 1x RB 433AH (για να μπορείς μελλοντικά να σηκώσεις και 2ο, 3ο link ή AP)
- 1x miniPCI CM9 (ή R52nM αν έχεις πολύ καλή οπτική επαφή και σκέφτεσαι μελλοντικά για n)
- 1x Pigtail UFL to N-Type Female (ή MMCX to N-Type Female αντίστοιχα)
- 1x Outdoor case >IP65
- 1x PoE Ubiquiti 24V-1.0A
- 1x Καλώδιο LMR400 Male to Male 3m (αν σε παίρνει μπορείς να πάρεις και 1.0m)
- 1x Feeder nvak
- 1x Gibertini OP-80E ή OP-80L
- 1x Ιστός Πράσινος Υδραυλικός Γαλβανιζέ 1.5" (βγαίνει 6m - εσύ κρατάς όσο χρειάζεσαι)
- 3x Βάσεις Τοίχου για τον ιστό
- Συρματόσχοινο τουλάχιστον φ4
- 1x Αστέρας, 1x Σφικτήρας U για κάτω από τον αστέρα, 3x Εντατήρες, 12x Σφιγκτήρες για το συρματόσχοινο
- Ούπα πλαστικά για τον τοίχο (για τούβλο), Σιδερένα για μπετό και δάπεδο για τα συρματόσχοινα
- Καλώδιο UTP μέσα σε σπιράλ ή μαύρο εξωτερικού χώρου χωρίς σπιράλ.
- Ταινία και λαστιχοταινία 3m
- Silica Gel για μέσα στο κουτί για την υγρασία

Από 'Αγιο Θωμά μπορούμε να δοκιμάσουμε όποτε θες.

User avatar
tom111
Intel 80286
Posts: 90
Joined: Sun Feb 13, 2011 5:16 pm
PWMN Wind Node ID: 737
Location: Μεσολόγγι
Contact:

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by tom111 »

Ότι χρειαστείς φίλε εδώ είμαστε. :mrgreen:

User avatar
george
486
Posts: 352
Joined: Sun Jul 10, 2011 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 0
Contact:

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by george »

μαζι σου :D :D

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by sf1n4k1 »

Αν και βγαίνω off topic λίγο..μη μας κάνεις και υποδείξεις φίλε kelsos για το πως θα γίνεται το moderate του forum..που αν δε "μασούσε" κανένας θα το χα κάνει μπάχαλο 1ος και εγώ..και δεν θα έβλεπες ούτε ενεργή κοινότητα ούτε ένα post reply. Αν τα Ελληνικά 3ης δημοτικού σε παραπέμπουν σε φιλολογικό φόρουμ και δε σε τυφλώνουν ή δε σε κάνουν να ξεχνάς τα βασικά που ήδη ξέρεις τότε συγχώρεσέ με που εμένα με ενοχλούν και σεβάσου το μαζί με τον george..:-)

Απο εκεί και πέρα το νερό της Ναυπάκτου έχει θέμα..μέτρα τα post απ τα μέρη σου εδω μέσα και θα διαπιστώσεις τι εννοώ..και πρόσφατα posts και παλαιά, το νερό μένει το ίδιο.

On topic τώρα..έτοιμη και η λίστα απ τον φίλο tsataso (μόνο δε στα παρήγγειλε)..καλό δρόμο!

User avatar
freelan
386
Posts: 195
Joined: Fri Jan 30, 2009 9:25 pm
PWMN Wind Node ID: 447

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by freelan »

Σε καλοσωριζω και εγω φιλε και ευχομαι να μπεις γρηγορα στους ενεργους κομβους γιατι η πολη οντως το χρειαζεται.
Οτι χρειαστεις απο βοηθεια μην διστασεις να τη ζητησεις και σιγουρα θα σου δοθει.

Οσο για το θεμα της ανορθογραφιας επιπεδου george συμφωνω με τον sf1n4k1.
Δυστυχως ειναι ενα δειγμα (οπως και τα greeklish αλλωστε) πολιτιστικης παρακμης σημαδι των ημερων μας
Καλο θα ηταν να κρατησουμε ενα επιπεδο.
Η Υπερηφάνεια Δεν Θέλει Να Χρωστάει Και Ο Εγωισμός Δεν Θέλει Να Πληρώνει - Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό -

User avatar
george
486
Posts: 352
Joined: Sun Jul 10, 2011 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 0
Contact:

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by george »

και γω δεν λεω απλος εχω μαθει τα greeklish ζητω συχνομη αλλα θα προσπαθεισω

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: link και ap σε Ναυπακτο

Post by sf1n4k1 »

george wrote:και γω δεν λεω απλος εχω μαθει τα greeklish ζητω συχνομη αλλα θα προσπαθεισω
απλώς συγνώμη προσπαθήσω

george..και εμείς με greeklish μεγαλώσαμε..δε ξεχνάμε όμως και τη μητρική μας γλώσσα. Επειδή το αναλύσαμε πολύ όμως και δε βλέπω ουσιαστική προσπάθεια. ΘΑ ΠΑΣ http://www.openoffice.org/el/about-spellcheck.html θα εγκαταστήσεις το open office, θα γράφεις πρώτα εκεί το κείμενο, θα το διορθώνεις και μετά εδώ..roger that?Το ίδιο να κάνουν και οι αλλοδαποί του φόρουμ ή να πάνε σε site μετάφρασης ή να γράφουν στα Αγγλικά.

Είναι η τελευταία φορά που εγώ προσωπικά ασχολούμαι ν αναλύω τα πλέον βασικά. Δε δέχομαι απο κανέναν ωχαδερφισμό και ειρωνεία για την Ελληνική γλώσσα ή ελαστικότητα. Είμαι όσο εθνικιστής και ρατσιστής είναι ο Γάλλος ο Γερμανός ο Άγγλος ο Ιταλός κοκ και λόγω της εποχής που ζούμε μπορώ να πω οτι είμαι και λίγο παραπάνω απο αυτούς. Δε μιλάω για απλά λάθη μιλάω για "αλλοδαπή" γραφή. Και όπως μια τέτοια γραφή δε θα στεκόταν σε κανένα ξένο φόρουμ είτε φιλολογικού είτε hitech περιεχομένου, έτσι δε θα στέκεται και εδώ. Η διαγραφή post σα του παραπάνω απο τον george θα γίνεται χωρίς προειδοποίηση πια. Ο σεβασμός στους κανόνες του φόρουμ αλλά και προς τους αναγνώστες του είναι απαραίτητος για τη φιλοξενία μας εδώ.

Ελπίζω να μη βγούμε άλλο off topic και ζητώ συγνώμη απ τον kelsos που του το καταστρέψαμε λίγο το 1ο θέμα, όπως και ίσως για την ειρωνική μου συμπεριφορά..αλλά δυστηχώς και εγώ και πολλοί συνάδελφοι του wifi ούκ ολίγες φορές έχουμε πετάξει χρόνο και ταρατσάδες και χρήμα για links απο Νάυπακτο που ουσιαστικά δεν βγήκαν ποτέ, ή έπαιξαν για 1 μήνα και μετά πήγαν φαντάροι. Η βγάλανε 1 bb για να παίρνουν proxy και να κατεβάζουν τσόντες. Η το κάνανε ιδιωτικό και πουλάνε net και άλλα. Η πήραν τον εξοπλισμό που χαρίσαμε και βγάλανε link με το γείτονα για να μοιράσουν την dsl τους. Εξού και έχω καταλήξει στο νερό, γιατί δεν μιλάμε για έναν, αλλά για έναν κάθε μήνα πια.

Υ.Γ Που είσαι mp να με δεις.. :P
Υ.Γ2 Το νού σας μην αρχίσω να γράφω πάλι ωρέ..κανονήστε.

Post Reply