Περί της διασύνδεσης PWN-SPN

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
trv
486
Posts: 291
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:47 pm
PWMN Wind Node ID: 0

Post by trv »

Λοιπον για να τελειωνει το θεμα επιτελους.

Το PWN ΘΕΛΕΙ να υπαρχει διασύνδεση με το SPN (ή αφού δεν υπάρχει spn, με όσα AP ενδιαφέρονται).
Μονη προυπόθεση είναι να ικανοποιούνται 2 τεχνικές λεπτομέρειες όπως είναι το summarization, που προσωπικά πιστευω ότι είναι λογικές.
Αυτή τη στιγμή η διασύνδεση που υπάρχει είναι προσωρινή καθώς δεν υπάρχει το summarization κτλ.

Απο πλευράς SPN, μέχρι τώρα εγώ τουλάχιστον ΔΕΝ εχω καταλαβει αν υπάρχει ΘΕΛΗΣΗ να υπάρξει αυτή η διασύνδεση (άσχετα με τις 2 τεχνικές λεπτομέρειες).

Τα πράγματα ειναι ΑΠΛΑ:
Είναι τόσο δύσκολο να πεί ο κάθε admin αν θέλει ή όχι να υπάρξει διασύνδεση με το PWN ? Τοσο δύσκολο?

Αν υπάρξει θέληση, τότε συζητάμε και τις 2 αυτές τεχνικές λεπτομέρεις αν τυχόν υπάρξουν ενστάσεις ή διαφωνίες, σε κάποια συνάντηση για καφε όσων ασχολούνται με τα θέματα του routing.

Μέχρι τώρα είναι παράλογα αυτά που γίνονται, ή μόνο εγώ δε καταλαβαίνω το λόγο που μαλώνουμε?

Σχετικά με το link με τον tweety, αρχικά θα γίνει ώστε το Zion να συνδεθει με το ap του tweety, και αν τυχον κάποτε συμφωνήσουμε να γινει η διασύνδεση τότε γίνεται και αυτή.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@trv: well said.

Πρόσεχε μόνο μη σε ξαναπούν τσουτσέκι ... ή συμμορίτη
Last edited by mp on Tue Mar 27, 2007 3:37 pm, edited 1 time in total.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

trv wrote:Είναι τόσο δύσκολο να πεί ο κάθε admin αν θέλει ή όχι να υπάρξει διασύνδεση με το PWN ? Τοσο δύσκολο?
Ναι είναι τόσο δύσκολο..όσο δύσκολο ειναι το να καταλάβεις την απάντηση της πράξης..ΔΗΛΑΔΗ..πουθενα να μην έχει κοπεί το routing..ΑΡΑ?Όσο δύσκολο ήταν να μιλήσεις παλιά για τέτοια θέματα στο PWN εσύ px trv και να λάβεις θέση..τόσο δύσκολο είναι για άλλους εδώ..ΑΡΑ μιλας με εμένα ως PWN μιας και επιθυμείς διασύνδεση μαζί μου..ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ.

Λες για 2 τεχνικές λεπτομέρεις και αναφέρεις μια.

Anyway θα ρωτήσω άυριο άτομα απο AWMN πως μπορεί να γίνει. Γιατί οι routerades της Πάτρας δυσκολέυοντε.

Θέληση υπάρχει εφόσον υπάρχει LINK μη σηζητάμε και τ αυτονόητα.
Last edited by sf1n4k1 on Tue Mar 27, 2007 3:43 pm, edited 1 time in total.

ianos
Intel 80286
Posts: 86
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:13 pm
PWMN Wind Node ID: 18

Post by ianos »

sf1n4k1 wrote:
trv wrote:Είναι τόσο δύσκολο να πεί ο κάθε admin αν θέλει ή όχι να υπάρξει διασύνδεση με το PWN ? Τοσο δύσκολο?
Ναι είναι τόσο δύσκολο..όσο δύσκολο ειναι το να καταλάβεις την απάντηση της πράξης..ΔΗΛΑΔΗ..πουθενα να μην έχει κοπεί το routing..ΑΡΑ?Όσο δύσκολο ήταν να μιλήσεις παλιά για τέτοια θέματα στο PWN εσύ px trv και να λάβεις θέση..τόσο δύσκολο είναι για άλλους εδώ..ΑΡΑ μιλας με εμένα ως PWN μιας και επιθυμείς διασύνδεση μαζί μου..ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ.

Λες για 2 τεχνικές λεπτομέρεις και αναφέρεις μια.

Anyway θα ρωτήσω άυριο άτομα απο AWMN πως μπορεί να γίνει. Γιατί οι routerades της Πάτρας δυσκολέυοντε.

Θέληση υπάρχει εφόσον υπάρχει LINK μη σηζητάμε και τ αυτονόητα.

Εγώ βλέπω so far αδιαφορία και ειρωνία (με μόνη εξαίρεση το tweety). Αυτά επίσης μέχρι σήμερα συνοδεύονται από έλειψη συνεργασιας.

Μπορεί να είμαι παράξενος, αλλά δεν μπορεί να τα δω θετικά, γαία πυρή μειχθήτω.

Ianos
We are the Borg

Resistance is futile

User avatar
undertaker
Intel 80286
Posts: 94
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:56 pm
PWMN Wind Node ID: 0
Location: not found
Contact:

Post by undertaker »

mp wrote:Το PWN δεν συζήτησε και δε συζητά τη διασύνδεση με το router του sf1n4k1 αλλά τη διασύνδεση με το SPN. Τουλάχιστον εγώ αυτό έχω καταλάβει, όντας παρών στη συνάντηση που συζητήθηκε το θέμα. Γι' αυτό και η κατάθεση της γνώμης του καθενός σας είναι απαραίτητη και αναγκαία.

mp wrote:Itmy, το σκεπτικό λειτουργίας σας το γνωρίζω και το σέβομαι απόλυτα.
Από οτι φαίνεται δεν εχεις καταλάβει ακριβώς την φιλοσοφία του SPN, αν θέλει κάποιος link με SPN πρέπει να κανονίσει διασύνδεση με to router ένος SPN admin και τίποτα παραπάνω. Τα τεχνικά προβλήματα λύνονται τοπικά πρώτα, και ο SPN admin κανονιζει με τους γείτονες του κ.ο.κ. Δεν χρειάζεται το PWN να ασχοληθεί με ολους τους admin του SPN.
mp wrote:Αυτό είναι το ένα (η διάθεση για σύνδεση). Το άλλο είναι αν έχετε το ενδιαφέρον και τη διάθεση να συνεργαστούμε για να εκπληρώνονται οι τεχνικές προϋποθέσεις διασύνδεσης που το πλαίσιο λειτουργίας του PWN αναφέρει. Τους αναφέρω εν συντομία, είναι η εξασφάλιση μη μεταφοράς εσωτερικής κίνησης άλλων δικτύων μέσα από το PWN και η συνοπτική αναφορά στο πίνακα δρομολόγησης. Το πρώτο είναι ζήτημα αρχής, το δεύτερο έχει να κάνει με την αδυναμία των linksys wrt54g που χρησιμοποιούνται σε κάποια σημεία στο δίκτυό μας να χειριστούν μεγάλους ospf γράφους (μένει από μνήμη το quagga). Με σχεδόν δεδομένη τη δεύτερη διασύνδεση PWN - SPN σε λίγες μέρες (tweety - zion) και με ενδεχόμενες και άλλες στο μέλλον (aguia - beat ;), θα πρέπει να συνεργαστούμε συνολικά σαν δίκτυα, αυτοί που έχουμε τις γνώσεις, για το πως μπορούμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό configuration, με σεβασμό και στα δύο δίκτυα, στο τρόπο και στη φιλοσοφία λειτουργίας τους.
Καταρχάς η εξασφάλιση μη μεταφοράς εσωτερικής κίνησης άλλων δικτύων μέσα από το PWN είναι περισσότερο θέμα πολιτικής παρά θέμα τεχνικό. Και αποτελεί τροχοπέδη σε κάθε προσπάθεια που κάνετε για διασυνδεση με αλλα δίκτυα, ιδιαιτέρως αν αυτα επιτρέπουν το routing. Μου δημιουργείται η εντύπωση οτι προσπαθείτε να "λυσετε" τέχνικά προβλήματα με περιοριστικούς κανόνες και οχι με τεχνικές λύσεις.
mp wrote:Αυτή τη στιγμή τα δίκτυα είναι διασυνδεδεμένα μέσω του pf. Μόλις συνδεθούν και οι trv - tweety, με το υπάρχον setup, θα έχουμε αναπόφευκτα εσωτερική κίνηση του ενός δικτύου μέσα από το άλλο. Είναι κάτι που δε μπορεί να το λύσει μόνος του ο pf ή ο sf1n4k1 ή ο trv ή ο tweety. Είναι κάτι που πρέπει να το δούμε όλοι μαζί, σε πλαίσιο συνεργασίας. Αν δε το επιθυμείτε, πείτε το τουλάχιστο να μη μπαίνουν τα παιδιά και στον κόπο.
Μετα το link (tweety - zion), και τα τεχνικά θέματα (traffic,summarization) που θα προκύψουν αυτοι που θα ασχοληθούν ειναι οι tweety και sf1k4k1. Γιατι λές οτι είναι κάτι που δε μπορεί να το λύσει μόνος του ο pf ή ο sf1n4k1 ή ο trv ή ο tweety? Για παράδειγμα αν δεν θέλετε να περνάει traffic βαζουν οι άκρες static routes δεν περνάει ospf ή καλλίτερα βάζουν BGP.

Η δικιά μου άποψη πάντως ειναι η ίδια με του Itmy, δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλα δεν θα ασχοληθώ με links αλλων admins εκτος και αν μου το ζητησουν.
live fast, die young
and resurrect in 3 days.

Do not upset me, I will kill again...

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Μετά από συνάντηση των ianos, mp, trv με τους itmy, korki, undertaker, zeroone νομίζω πως είναι αμοιβαίο ένα κλίμα καλής γειτονίας, διασύνδεσης και συνεργασίας. Όλα τα άλλα θα διευθετηθούν με συζήτηση. Αν θέλει κάποιος άλλος ας γράψει περισσότερα.

Νομίζω θα ήταν καλό να γίνει και μία γενικότερη συνάντηση, για μάσα, χαβαλέ και σύσφιξη των διαταραγμένων ομολογουμένως σχέσεών μας.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Οκ..δηλαδή σε πόσο χρονικό διάστημα η επόμενη αναμπουμπούλα?2 βδομάδες?Η θα το αφήσουμε σταθερά στη 1?

Σε ερώτηση "αν δε σου απάνταγε κανείς στο παραπάνω post (μάσα,χαβαλε κτλ) αν θα παρεξηγιόσουν" απάντησες "όχι πια". Γιατί?Για πόσο καιρό?

Γιατί εγώ και αυτό το έργο το έχω δει..οπότε δε μου λέει κάτι καμία συνάντηση..στο θέμα "Κάνω κάτι θετικό για την ασύρματη κοινότητα της Πάτρας=σπάω τα @@ μου, και του κόσμου"

Ως ώρας δεν έχω βγει κάπου ψέυτης..για να δούμε πότε θα με βγάλεις.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

Ειλικρινά Θανάση, δε θέλω να το συνεχίσουμε αυτό. Από τη πλευρά μου δε νομίζω πως στο συγκεκριμένο θέμα είπα κάτι διαφορετικό απ' όσα είπε ο trv ή ο ianos. Το ότι τα λέω με το δικό μου ιδιαίτερο τρόπο δεν αλλάζει την ουσία του πράγματος. Και γι' αυτό δε καταλαβαίνω γιατί ξανά και ξανά μου επιτίθεσαι, ακόμα και τώρα που τα πράγματα φαίνεται να μπαίνουν σε μια σειρά.

Τσακωμοί θα υπάρχουν πάντα, σε μία μέρα ή σε 10 βδομάδες, who knows. Το θέμα είναι να μη ξεπερνάμε το μέτρο, πράγμα που έχουμε κάνει και οι δυο μας πολλές φορές, και φταίμε και οι δύο. Ελπίζω να ήταν η τελευταία φορά.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Για να δούμε...κ αυτό το έργο το χω δει βέβαια..

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Από σήμερα το SPN γίνεται πλέον PWN, σύμφωνα με την απόφαση του συμβουλίου των admins. Οι ips θα αλλάξουν σε 10.143.χ.χ από σήμερα το βράδυ.
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Χαίρομαι για την ομόφωνη απόφαση που πήραμε. Να ενημερώσουμε όλους τους clients οτι το forum αυτό απο άυριο δε θα ισχύει θα μπαίνουμε όλοι στου PWN.

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Itmy wrote:Από σήμερα το SPN γίνεται πλέον PWN, σύμφωνα με την απόφαση του συμβουλίου των admins. Οι ips θα αλλάξουν σε 10.143.χ.χ από σήμερα το βράδυ.
Πλάκα μου κάνεις? :?

Κατι που δεν μπορουσατε να λύσετε 2 μήνες το λύσατε σε ένα βράδυ και έτσι απλά αλλάζουμε IP πάλι και SSID?Lets see again
Image
Blog :)

Comming soon . . .

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

[13:47] <hwoarang> allitheia einai auto pou lene?
[13:47] <hwoarang> oti allazoume IP ?
[13:47] <hwoarang> tha allakseis kai SSID?
[13:47] <SaTaN> nai
[13:47] <SaTaN> PWN_Sf1n
[13:47] <hwoarang> na ta ruthmisw ola prin paw to PC panw
[13:48] <hwoarang> ola ta PSN_* giontai PWN e
[13:48] <SaTaN> nai
[13:48] <SaTaN> basika sumfwna me to neo plaisio tou pwn omws
[13:48] <SaTaN> tha yparxei limit gia tous clients
[13:48] <SaTaN> sta 50K/s
[13:48] <SaTaN> opote kalo einai na baleis 2 keraies
[13:48] <SaTaN> gia na exeis 100k/s
[13:48] <SaTaN> taytoxrona
[13:49] <SaTaN> kai mh sou pw na mpeis kai s ena trito AP
[13:49] <hwoarang> duo tha valw
[13:49] <hwoarang> tin mistral ston korki
[13:49] <hwoarang> kai ferimex se sena
[13:49] <hwoarang> giati toso ligo re gmt
[13:49] <hwoarang> :S
[13:49] <SaTaN> nai re mlk..100k omws?
[13:49] <SaTaN> e etsi apofasisan..
[13:49] <SaTaN> :/
[13:49] <hwoarang> :\
[13:49] <hwoarang> malista


Καλή πρωταπριλιά και σε εσένα..καλό ΜΗΝΑ σε όλους!


ΧΑΧΑαχΧΑχααχχααχχααχχαχαΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑ

User avatar
yian
386
Posts: 231
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:36 pm
PWMN Wind Node ID: 99

Post by yian »

Κορυφή ! :lol: :lol: :lol:
Καλό μήνα @ all

User avatar
Hwoarang
Pentium
Posts: 520
Joined: Fri Mar 09, 2007 11:31 am
PWMN Wind Node ID: 48
Location: /home/hwoarang
Contact:

Post by Hwoarang »

Αντε ρε βλάκες να πουμε. Και ψάρωσα. Καλα που εν έπιασα να αλλαζω IP και διάφορα τέτοια :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Image
Blog :)

Comming soon . . .

Post Reply