Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by mp »

Πρόσφατα προσπάθησα να συνδέσω ένα client στο pwmn, ο οποίος μένει στη δυτική Πάτρα. Το wind είναι γεμάτο κόμβους που δεν υπάρχουν (pwmn.net_Tei, pwmn.net_Zion, PWN_Liberty, PWN_Paralia), κόμβους που υπάρχουν αλλά είναι αποκομμένοι (pwmn_darkstar και pwmn_bk_ap), κόμβους που υπάρχουν μάλλον αλλά δε δουλεύουν (pwmn.net_Jester). Γενικά η δυτική Πάτρα δεν καλύπτεται καθόλου από το pwmn, εκτός κι αν υπάρχουν κόμβοι που αγνοώ, με εξαίρεση τον κόμβο του Γρηγόρη που όμως τον κόβει το ύψωμα της Αρόης σε πολλά σημεία. Επίσης βλέπω στο wind κόμβους όπως τον sv3cym, τον οποίο λαμβάνω αλλά 1. έχει WEP και 2. δε ξέρω αν ανήκει στο pwmn.

Υπάρχει δυνατότητα να συνδεθεί το ελεύθερο interface του BK_AP με κάποιο κόμβο; Πέραν του Γρηγόρη, υπάρχει άλλη επιλογή;

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by sf1n4k1 »

Μπα..απο τότε που έφυγε ο sostim και η ποντικομαμή ο trv, νομίζω οτι η δυτική πλευρά πέθανε..εξού και ο γρηγόρης έχει τιγκάρει clients.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by mp »

Τα bk_ap και darkstar παίζουν, αλλά είναι ξεκομμένα. Δε μπορούμε να βρούμε κάποιο uplink για τον Blacky;

Θα μπορούσε κι ο jnk να ξανασηκώσει τον κόμβο (οι κεραίες υπάρχουν), αρκεί να βρει κι αυτός κάποιο uplink.

edit: Καλό είναι πάντως οι νεκροί κόμβοι είτε να διαγραφούν από το wind είναι να αλλάξει το status τους σε "ασύνδετοι".

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by mp »

Απ' ότι βλέπω βγαίνει σαν link τόσο το BK_AP <-> grigoris όσο και το break (jnk)( <-> grigoris και break (jnk) <-> BK_AP.

Γρηγόρη, έχεις περιθώριο για άλλο link;

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by sf1n4k1 »

Πάνο απέναντι αντίριο παίζει να βλέπει κανείς απο jnk ή blacky?

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by grigoris »

για τον καθαρισμο του wind το εχουμε πει πολλες φορες, αλλα ακομη δεν ξερουμε ουτε ποιος το διαχειριζεται. Για να υπαρχει τετοιο μπαχαλο υποθετω κανενας σαπιοκορκις.. Πρεπει να φυγουν ολοι οι αναπηροι απο το wind (και ο sv3cym μαζι τους, δεν εχει καμια σχεση με pwmn).

MP, με blacky πρεπει να βγαινει για πλακα το λινκ.. σκεψου οτι και απο την τουλετα πιανω το ΑΡ του με το φορητο! Αν εχει ελευθερο if σε b μπορουμε να βγαλουμε κατευθειαν ενα dedi.

Εγω θελω να σε ρωτησω κατι αλλο.. εχει νοημα να βγει ΒΒ σε a? Εχουν κινηση? Εχουν κανεναν client αυτη τη στιγμη? Γιατι εγω εχω την εντυπωση πως τα εχουν παρατησει αμφοτεροι εδω και χρονια.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by sf1n4k1 »

Πάντως η περιοχή έχει πολλούς clients αν κρίνω απο εσένα Γρηγόρη που κάθε μέρα σου ξεφυτρώνει και ένας, αν υπάρχει δυνατότητα για προσωρινό b και αργότερα για a ώστε να συνδεθούν τα παιδιά δε θα ήταν άσχημο. Και οι 2 τα παράτησαν απο τότε που σταμάτησαν να έχουν κάποιο σοβαρό link..και οι 2 έχουν προσφέρει εδώ και τα AP τους με μια αναβάθμιση σε hotspot θα τιγκάρουν clients..

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by grigoris »

και αν σου παρει ενα μηνα να τον βρεις στο τηλεφωνο ποιος θα βγαλει το link? (εστω και το dedi)

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by sf1n4k1 »

Αφου παίζουν και οι 2 ρε..έχουν εξοπλισμό και b και a να κάθεται και απλά να εκπέμπει χρόνια..σίγουρα θα τους βρεις..πετάχτε ένα link on the fly..Πάνο αν μπορείς ενημέρωσε το blacky να μπει εδώ..

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by grigoris »

εγω μεσα, ας βγει τωρα ενα dedi να μπουν τα παιδια και οταν ερθω το καλοκαιρι παιρνω κεραια να το γυρισουμε και σε a.

Επισης mp,sf1n4k1 και λοιποι τσεκαρετε λιγο το wind. Εκανα ενα ξεσκαρταρισμα τωρα, εδιωξα πολυ σκουπιδι και τους παλιους κομβους τους εβαλα inactive (πχ zion , tei και center). Κατι αλλοι ακυροι (του στυλ timotheos3D, thebest, spynet) δεν ξερω τι παιζει, οποτε ας βοηθησει καποιος.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by mp »

Ο blacky έχει spare το a link που είχε με sostim. Μπορεί εύκολα να το γυρίσει προς τα σένα αν έχεις και εσύ spare a link. Εναλλακτικά μπορείς να πέσεις σαν client στην omni του και να σετάρουμε ένα routing προσωρινά μέχρι να μπορείς να βάλεις κι εσύ a link.

Traffic δεν έχουν τώρα, αλλά οι κόμβοι είναι εκεί up και θα μπορούσαν να καλύψουν κάποιους clients. Εγώ προσπαθώντας να συνδέσω ένα client το Σ/Κ έπιανα και bk_ap και darkstar αλλά τίποτ' άλλο.

Μίλησα με jnk, προς το παρόν δεν πολυενδιαφέρεται να ξανασηκώσει τον κόμβο του. Οι κεραίες είναι εκεί, αλλά το pc που είχε κάηκε και δεν έχει όρεξη να στήνει άλλο. Θα προσπαθήσω να τον μεταπείσω. Ο jnk στην ταράτσα του έχει μία omni και 2 a interfaces. Δεν έχει pc.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by mp »

Και το PWN_Liberty είναι offline.

grigoris, έχω την εντύπωση πως έσβησες κατά λάθος τον δικό σου κόμβο.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by mp »

break-boukis.png
(2.41 KiB) Not downloaded yet
bk_ap-boukis.png
(2.6 KiB) Not downloaded yet
Με virlas είναι ακόμη χειρότερα.

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by grigoris »

πανο τελη αυγουστου θα ερθω ελλαδα. μεχρι τοτε μονο ενα dedi μπορει να βγει.

Δεν εσβησα τον κομβο μου.. με το που εκανα login ειχαν εξφανιστει και οι 40-50 κομβοι που ειχα στο wind

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Εκκαθάριση wind, κόμβοι στην δυτική Πάτρα

Post by mp »

grigoris wrote:πανο τελη αυγουστου θα ερθω ελλαδα. μεχρι τοτε μονο ενα dedi μπορει να βγει.

Δεν εσβησα τον κομβο μου.. με το που εκανα login ειχαν εξφανιστει και οι 40-50 κομβοι που ειχα στο wind
Ωχ! backup δεν υπάρχει;

Post Reply