Fonera router dd-wrt v24

Γενική Συζήτηση Θεμάτων του που αφορούν το δίκτυό μας
Post Reply
jim.christou
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Thu Oct 30, 2008 2:56 am
PWMN Wind Node ID: 386

Fonera router dd-wrt v24

Post by jim.christou »

καλησπερα παιδια ειμαι για το link με την λακκοπετρα προσ το παρον προσπαθω να συνδεθω ως client και αργοτερα ως ΒΒ.

Το προβλημα μου ειναι οτι χρησημοποιω ενα fonera με dd-wrt v24 θελω καποιον που να ξερει απο ddwrt για το πως θα σετρω το routeraki σε dhcp γιατι κατι οδηγουες που ακολουθησα και με τις λιγες γνωσεις που εχω στο status λεει οτι εχω σημα -75 με -78 αλλαζει συχνα μου εμφανιζει την mac του pwmn.net_wildAP του γρηγορη που θελω να συνδεθω και μου λεει και η δυναμη του σηματοσ ειναι 18 με 25% αυτο κανονικα δεν σημαινει οτι εχει συνδεθει??

δεν ξερω τι αλλες πληροφοριες θελετε οτι ειναι πειτε μου, η που μπορω να κοιταξω για να το σεταρω εστω απο την αρχη.
Dimitris Christou

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: Fonera router dd-wrt v24

Post by grigoris »

δε βλεπω καμια απο τις mac σου συνδεδεμενη στο cisco..
δεν παιρνεις κανενα bulletακι που το εχουμε δει πως παιζει? 35ευρωπουλια παει..

jim.christou
Intel 4004
Posts: 19
Joined: Thu Oct 30, 2008 2:56 am
PWMN Wind Node ID: 386

Re: Fonera router dd-wrt v24

Post by jim.christou »

καλησπερα και παλι

Δεν ξερει κανεις απο dd-wrt?

κοιτα γρηγορη εγω απο τριτη τεταρτη θα κατεβω παλι λακκοπετρα αν ειναι νακανω καποιες δοκιμες ακομα και βλεπουμε.

να σου πω εσυ θα εισαι πατρα απο τριτη και μετα??
υπαρχει περιπτωση να συναντηθουμε στην πατρα η αν θες να ερθεις απο λακκοπετρα (να κανεισ και τα μπανια σου) και να το δουμε εκει στην παρξη?

επισης αυτο το bullet που λες μπορει να επεκταθει το ιδιο σε a η ειναι μονο b??

Thanx
Dimitris Christou

User avatar
grigoris
AMD Athlon
Posts: 951
Joined: Mon Mar 12, 2007 12:25 pm
PWMN Wind Node ID: 74
Contact:

Re: Fonera router dd-wrt v24

Post by grigoris »

μονο τηλεφωνικα μπορει να γινει γιατι δεν κα8ομαι πατρα το καλοκαιρι.. μαλλον ζαχαρω θα ειμαι εκεινες τις μερες.
Το bullet βγαινει ειτε για a ειτε για b/g. απλα τα εχω δουλεψει και ειναι και οτι πιο φτηνο

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Fonera router dd-wrt v24

Post by mp »

Αυτό που θυμάμαι εγώ όταν είχα ένα fonera με dd-wrt, είναι πως δε δούλευε σωστά σε client bridge mode. Έκανε associate αλλά δεν έπαιρνε ip από dhcp και αν του την έβαζες καρφωτή πότε δούλευε και πότε όχι. Τελικά είχα μπει με ssh και είχα σβήσει διάφορα iptables rules που είχε από default και τότε δούλεψε με καρφωτή ip αλλά δε δούλεψε ποτέ με dhcp.

Επίσης είχε πολύ μικρή διαμεταγωγή, έφτανε το πολύ τα 1,5MB/sec σε 802.11g (όταν στην ίδια απόσταση laptop με atheros έπιανε 3,7MB/sec)

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Fonera router dd-wrt v24

Post by sf1n4k1 »

mp ζείς εσύ μας οδηγείς ΤΕΛΟΣ.

Πανούλη που χάθηκες?Ε?Ε?Χαζομπαμπά..ούτε χρόνο να τσακωθούμε πια δεν έχεις..ελπίζω να τα πούμε σύντομα κι απο κοντά ΨΗΣΟΥ. Sorry για το off topic.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Re: Fonera router dd-wrt v24

Post by mp »

sf1n4k1 wrote:mp ζείς εσύ μας οδηγείς ΤΕΛΟΣ.

Πανούλη που χάθηκες?Ε?Ε?Χαζομπαμπά..ούτε χρόνο να τσακωθούμε πια δεν έχεις..ελπίζω να τα πούμε σύντομα κι απο κοντά ΨΗΣΟΥ. Sorry για το off topic.
Τον χρόνο τον αποροφά πλέον η μικρή μας μπέμπα.
Να βρεθούμε έξω λίγο δύσκολο αλλά όποτε θέλετε περάστε μία βόλτα από το σπίτι να τα πούμε και να δείτε και τη μικρή. Θα έχω και άδεια από το τέλος αυτής της εβδομάδας οπότε θα είναι ακόμα πιο εύκολο να κανονίσουμε κάτι.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Re: Fonera router dd-wrt v24

Post by sf1n4k1 »

Ωραίος χαζομπαμπά θα χτυπήσω τηλ :-) ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ:-)

Post Reply