DSL review - Tellas Zisto - Altec Jetpack

Χώρος ελεύθερης συζήτησης
User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

κομπλε!
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@supernova: Με ποιο εργαλείο κάνεις load balancing σε windows;

mp

supernova
Intel 80286
Posts: 115
Joined: Fri Apr 13, 2007 3:18 am

Post by supernova »

Γινεται με mikrotik πολυ ευκολα και με πολυ καλα αποτελέσματα. Ετσι το εχω κανει και εγω ακολουθώντας το παρακάτω tutoriar. http://wiki.mikrotik.com/wiki/Load_Balancing_Persistent

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

supernova wrote:Γινεται με mikrotik πολυ ευκολα και με πολυ καλα αποτελέσματα. Ετσι το εχω κανει και εγω ακολουθώντας το παρακάτω tutoriar. http://wiki.mikrotik.com/wiki/Load_Balancing_Persistent
Χμμμ, αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω και στο linux με iptables (το mikrotik είναι linux και αυτά που λέει το wiki είναι ουσιαστικά iptables rules). Αυτό που δεν έκανα είναι αυτό που λέει για τα persistent connections (γιατί δεν έχω το module nth στον kernel μου) και είχα αυτό ακριβώς το πρόβλημα. Θα κάνω build νέο kernel και θα το δοκιμάσω. Πολύ καλό info, thanks.

mp

User avatar
cornilios
Pentium
Posts: 469
Joined: Sat Mar 10, 2007 6:23 pm

Post by cornilios »

βαλε miκrotik να δεις την υγειά σου ρε παναγιώτη :lol: .βασανίζεσε ερήμη .......
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ
ΞΕΡΟΥΜΕ.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

cornilios wrote:βαλε miκrotik να δεις την υγειά σου ρε παναγιώτη :lol: .βασανίζεσε ερήμη .......
Λεφτά σε αυτούς που έχουν παραβιάσει τις GPL Open Source άδειες του Linux δε πρόκειται να δώσω. Επιπλέον το mikrotik δεν έχει άλλα iptables modules, πχ layer7filter, ipp2p κτλ.

Προτιμώ να παιδεύομαι λίγο παραπάνω και να μαθαίνω και πέντε πράγματα από το να χρησιμοποιώ κάτι που κλέβει το μόχθο της open source κοινότητας.

mp

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

mp wrote:
cornilios wrote:βαλε miκrotik να δεις την υγειά σου ρε παναγιώτη :lol: .βασανίζεσε ερήμη .......
Λεφτά σε αυτούς που έχουν παραβιάσει τις GPL Open Source άδειες του Linux δε πρόκειται να δώσω. Επιπλέον το mikrotik δεν έχει άλλα iptables modules, πχ layer7filter, ipp2p κτλ.

Προτιμώ να παιδεύομαι λίγο παραπάνω και να μαθαίνω και πέντε πράγματα από το να χρησιμοποιώ κάτι που κλέβει το μόχθο της open source κοινότητας.

mp
Πάλι τις ίδιες παπάτζες ρε Πάνο..?

Απο πότε στηρίζεις την open source κοινότητα και πως?

Σου έκοψε το φαί το mikrotik και το κράζεις έτσι?

Αφού ακόμα και μετα απο πόσους μήνες στηρίζεις τα λόγια σου γιατί δεν έχει γίνει κάτι ενάντια σ αυτό το routerOS?

Λες να μη θέλει η open source κοινότητα ή λες να είναι πιο απλό?

Πχ να έφτιαξαν κάτι πάνω στο open source και να το πουλάνε επειδή το έφτιαξαν..κ έτσι γουστάρουν δε παίζει?Εσύ δε πουλάς υπηρεσίες?Αυτοί γιατί να μη το κάνουν?

To redhat τί είναι και πουλιέται τόσο ακριβά?Windows?Linux?Τι?

Στη τελική αν νιώθεις οτι κλέβουν και θίγεσαι, κλέψτους και εσύ με την cracked 2.9.27 και κάνε πιο έυκολη τη ζωή σου, ειδικά αν ο εγωισμός σου τη δυσκολέυει..

Στα άφησα όλα με κενά για να μη δυσκολεύσαι στα quote..:P

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

sf1n4k1 wrote: To redhat τί είναι και πουλιέται τόσο ακριβά?Windows?Linux?Τι?

[stuff deleted]

Στη τελική αν νιώθεις οτι κλέβουν και θίγεσαι, κλέψτους και εσύ με την cracked 2.9.27 και κάνε πιο έυκολη τη ζωή σου, ειδικά αν ο εγωισμός σου τη δυσκολέυει..
Offtopic alert mode on!!! ;-)

Το redhat είναι linux. Πουλάει την υποστήριξη. ΟΛΑ τα πακέτα του redhat μπορείς να τα κατεβάσεις σε source μορφή. Αυτό εκμεταλλεύονται distros τύπου CentOS, που δεν είναι τίποτ' άλλο παρά repackaging του Redhat Enterprise.

Το mikrotik RouterOS δε δίνει το GPL κώδικα των αλλαγών που έχει κάνει. Δε δίνει τις αλλαγές που έχει κάνει στον kernel για να συνεργάζεται με τα routerboard της, με αποτέλεσμα άλλα linux distros να δυσκολεύονται στα routerboards. Γενικά παραβιάζει το GPL με πολλούς και διάφορους τρόπους. Κανείς δεν αρνήθηκε να βγάλει λεφτά η Mikrotik, αλλά όχι έτσι.

Δε θα κάνω πιο εύκολη τη ζωή μου βάζοντας mikrotik. Για την ακρίβεια θα κάνω πιο εύκολα 10 πράγματα, αλλά δε θα μπορέσω ποτέ να κάνω τα 20 που θα κάνω με το κανονικό Linux.

Το ψωμί μου δε θα μου το φάει καμία mikrotik, γιατί αυτά που κάνω εγώ είναι πολύ πιο πολύπλοκα από αυτά που κάνει το Mikrotik. Κάνε traffic shaping με layer7filtering και p2p masking στο mikrotik και μετά τα ξαναλέμε. Απλώς δε γουστάρω να παίρνει credit μια εταιρεία από το έργο των άλλων. Πχ όλο το παραπάνω που έκανε ο supernova είναι δουλειά των linuxάδων, αυτών που έφτιαξαν το netfilter, τα iptables, τα tc κτλ κτλ κτλ. Δεν είναι έργο της mikrotik. Και με την πολιτική της η Mikrotik "κλέβει" το credit από αυτούς που δώσανε τόση προσπάθεια για όλα αυτά. Το μόνο που έκανε η Mikrotik είναι να φτιάξει ένα ωραίο management software για όλα αυτά που ΜΟΝΟ το linux μπορεί να κάνει. Αυτό είναι το έργο της και τίποτ' άλλο.

mp

edit: το ότι δεν κυνηγάνε την Mikrotik δε σημαίνει πως δε παραβιάζει το GPL. Απλώς είναι πολύ μικρός για να ασχοληθούν μαζί της. Αν κάτι αντίστοιχο γινόταν από καμία linksys - cisco, θα πέφτανε να τη φάνε. Μη ξεχνάμε πως οι για τους routers της Linksys με linux έχει αναγκαστεί να δώσει πλήρες GPL software development kit.

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Η παρανομία δλδ και η πάταξη της για την open source κοινότητα πάει σύμφωνα με το πόσο μεγάλος είσαι?..αν μπορούσαν να κάνουν κάτι θα το είχαν κάνει. Πολύ απλά δε μπορούν..

Γιατί να δώσει τις αλλαγές που έχει κάνει για να παίζει στα routerboard της?Δικές της είναι και δε θέλει να μάθουν πως παίζουν πάνω τους άλλες διανομές linux..τι σε χαλάει?Πάρε ένα rb φάε τα νιάτα σου αν μπορείς..και κάντο μόνος σου να παίζει debian να στηρίξεις και την open source community...κάντο και stupid user friendy (mp-box) και μη το πουλήσεις μετά..δώστο free στο λαό. Έτσι θα στηρίξεις και το open source που δε μας έχεις πει ακόμα πως το στηρίζεις και το υπερασπίζεσαι με το παραμικρό..α μη ξεχάσω..πέτα και ένα κάρο χρήματα στην atheros να σου βγάλει σωστούς drivers..και όχι madwifi..

Και το mikrotik πουλαει υποστήριξη..εκτός αν δε το ξέρεις.

mp
AMD Athlon
Posts: 813
Joined: Sat Mar 10, 2007 12:51 pm
PWMN Wind Node ID: 320

Post by mp »

@sf1n4k1:
Αν δε καταλαβαίνεις γιατί πρέπει να δώσει τις αλλαγές που έχει κάνει σε GPL open source κώδικα, προφανώς και δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει GPL. Οπότε κάθε συνέχεια της κουβέντας είναι αδιάφορη. Άλλωστε το καλό με τις γνώμες είναι πως όλοι μπορούν να έχουν από μία ...

Αν το FSF και οι υπόλοιποι φορείς που υπερασπίζονται το open source κυνηγούσαν τον κάθε τυχάρπαστο τύπου Mikrotik, θα χάνανε το χρόνο τους. Κυνηγάνε τα μεγάλα "ψάρια". Αν ποτέ η Mikrotik γίνει μεγάλη (yeah right) να είσαι σίγουρος πως θα την κυνηγήσουν.

Όσο για μένα, και μόνο ότι στηρίζω το linux και το προωθώ σε δεκάδες εγκαταστάσεις, είναι αρκετό. Αν το κάναμε όλοι ο Μπιλάκος θα είχε πάρει τον π..... από καιρό. Αλλά φτάνει ο καιρός του. Ο καιρός γαρ εγγύς που λέει και ο Λιακό ... ;-)

mp

Post Reply