Μετα"πήδηση" από Forthnet σε Connex

Χώρος ελεύθερης συζήτησης
Post Reply
giorgos197
Intel 80286
Posts: 81
Joined: Mon May 21, 2007 4:59 pm
PWMN Wind Node ID: 133

Μετα"πήδηση" από Forthnet σε Connex

Post by giorgos197 »

Είπα και εγώ πριν 40 μέρες να μεταπηδήσω από Forthnet στον ΟΤΕ. Είχα Forthnet 2 Mbps και αγόρασα πακέτο 1 Μbps Connex.
Πάω στο Γερμανό στην Έλληνος και μου λένε πρέπει να συμπληρώσεις μία αίτηση και να στείλεις στον ΟΤΕ. Θα τα βρουν ο ΟΤΕ με τη Forthnet, θα διακοπεί η συνδεσή σου και θα μπει το Connex. Δε χρειάζεται να απευθυνθείς εσύ καθόλου στη Forthnet. Σε πόσες μέρες θα έχω Connex? Σε 10 εργάσιμες.
Περνάει μια εβδομάδα, με παίρνουν τηλέφωνο από ΟΤΕ μου λένε να μας στείλεις αίτηση για διακοπή, ώστε να διακόψουμε τη Forthnet. Μα σας την έστειλα απαντώ, μου λένε όχι, ξαναστείλε. ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ....
Οι μέρες περνάνε, έχουν περάσει 40 μέρες, συνέχιζα να μπαίνω κανονικά με Fothnet χωρίς καμία αλλαγή να συγκλονίσει τη ζωή μου.
Με παίρνουν σήμερα τηλέφωνο και μου δίνουν συνθηματικό πελάτη από ΟΤΕ. Λέω απο μέσα μου "ωραία έκοψαν τη Forthnet", πάω σπίτι είχα κανονικά Internet με Forthnet. Παίρνω πριν λίγη ώρα το helpdesk 8011135555, μου λένε πάρε αύριο το 134 να μάθεις σε ποιον ανήκει η γραμμή σου. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις???

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!

User avatar
panoulix
Pentium IV
Posts: 1044
Joined: Thu May 17, 2007 2:53 am
PWMN Wind Node ID: 137
Location: Patra (most of the time)
Contact:

Post by panoulix »

Την προσευχή σου τέκνον μου... :lol: :lol: :lol:
Your mind is twisted. How can I resist it?

User avatar
korkakak
AMD Athlon
Posts: 992
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:52 pm
PWMN Wind Node ID: 87
Location: Πλατεία Όλγας

Re: Μετα"πήδηση" από Forthnet σε Co

Post by korkakak »

giorgos197 wrote:Είπα και εγώ πριν 40 μέρες να μεταπηδήσω από Forthnet στον ΟΤΕ. Είχα Forthnet 2 Mbps και αγόρασα πακέτο 1 Μbps Connex.
Πάω στο Γερμανό στην Έλληνος και μου λένε πρέπει να συμπληρώσεις μία αίτηση και να στείλεις στον ΟΤΕ. Θα τα βρουν ο ΟΤΕ με τη Forthnet, θα διακοπεί η συνδεσή σου και θα μπει το Connex. Δε χρειάζεται να απευθυνθείς εσύ καθόλου στη Forthnet. Σε πόσες μέρες θα έχω Connex? Σε 10 εργάσιμες.
Περνάει μια εβδομάδα, με παίρνουν τηλέφωνο από ΟΤΕ μου λένε να μας στείλεις αίτηση για διακοπή, ώστε να διακόψουμε τη Forthnet. Μα σας την έστειλα απαντώ, μου λένε όχι, ξαναστείλε. ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ....
Οι μέρες περνάνε, έχουν περάσει 40 μέρες, συνέχιζα να μπαίνω κανονικά με Fothnet χωρίς καμία αλλαγή να συγκλονίσει τη ζωή μου.
Με παίρνουν σήμερα τηλέφωνο και μου δίνουν συνθηματικό πελάτη από ΟΤΕ. Λέω απο μέσα μου "ωραία έκοψαν τη Forthnet", πάω σπίτι είχα κανονικά Internet με Forthnet. Παίρνω πριν λίγη ώρα το helpdesk 8011135555, μου λένε πάρε αύριο το 134 να μάθεις σε ποιον ανήκει η γραμμή σου. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις???

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!
Δοκίμασε το username και το password, λογικά θα παίζει με το υπάρχον setup δεδομένου οτι έχεις ΑΡΥΣ (Ίσως χρειαστεί αλλαγή το VC και το identifier)
Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.

ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ! ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕ ΤΟ wiki

:arrow: my blog

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Γιατί δε πήρες 134 απ την αρχή παρα το έκανες με την παλιά γραφειοκρατική διαδικασία?Στο 134 μπορούσες να κάνεις οτι έκανες στο γερμανό, χωρίς να συμπληρώνεις αιτήσεις, χωρίς να τρέχεις και σίγουρα πιο γρήγορα απο μια γραπτή αίτηση. Τουλάχιστον δεν έχασες το internet καθόλου και λογικά μόλις δημιουργήσεις user/pass θα μπεις με οτενετ.
Btw για εμένα είναι λάθος εποχή για δεσμέυσεις..connex :P

giorgos197
Intel 80286
Posts: 81
Joined: Mon May 21, 2007 4:59 pm
PWMN Wind Node ID: 133

Post by giorgos197 »

Πήρα σήμερα στο 134 και μου είπαν περίμενε η Forthnet να το κόψει και μετά ενεργοποίησέ το. Λογικά μου είπαν σε 5 μέρες θα το έχει κόψει. Η μαλακία δεν οφείλεται μόνο στη forthnet αλλά και στον ΟΤΕ που έστειλε για διακοπή στις 5 Δεκ. όπως μου είπαν.
Στο 134 όμως ήταν ευγενέστατοι. Με πήραν τηλέφωνο για περισσότερες διευκρινήσεις, και τέρμα τα μισάωρα καθυστερήσεων στα σάπια τηλεφωνικά της Forthnet.

Memphis
Intel 8088
Posts: 46
Joined: Thu Apr 19, 2007 4:33 pm

Post by Memphis »

Υπάρχει πλέον διαδικασία ,όπου όταν έχεις ΑΡΥΣ το αργότερο σε δύο μέρες είσαι στον ΟΤΕ.
Γενικότερα όταν θες να κάνεις κάτι που αφορά τον ΟΤΕ μην απευθύνεσαι σε Γερμανό ή οπουδήποτε αλλού.Μόνο 134 να παίρνεις.
Παίρνεις μια σύμβαση με fax, την διαβάζεις, την υπογράφεις και τη στέλνεις επίσης με fax στο 134 με μία φωτοτυπία της ταυτότητας του ιδιοκτήτη του τηλεφώνου.
Αφού γίνει αυτό παίρνεις κατευθείαν κωδικούς Otenet και λήγει κάθε σχέση με τη Forthnet.
Αν περιμένεις να την καταργήσει η Forthnet και να κάνεις εκ νέου αίτηση θα περιμένεις πολύ δυστυχώς γιατί καθυστερούν.Επιπλέον με τη διαδικασία αυτή δεν κόβεται καθόλου το ADSL και το βασικότερο δεν χάνεις την πόρτα και δεν περιμένεις εκ νέου ενεργοποίηση.
Όταν κάνεις την αίτηση για να έρθεις στο connx στέλνεται και από τον ΟΤΕ ειδοποιητήριο στη Forthnet για διακοπή της παροχής.Βέβαια καλό είναι να ενημερώσεις και εσύ την Forthnet ότι θα διακόψεις την υπηρεσία.
Όπως και να έχει από τη στιγμή που στα υπολογιστικά συστήματα θα περάσεις σε ΟΤΕ Λιανική δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα η Forthnet και ας μην έχεις ζητήσει εσύ άμεσα κατάργηση σε αυτήν.

Γενικότερα αν θες οτιδήποτε κάνε μου ένα τηλέφωνο να σου πω τί έχει γίνει με το νούμερό σου ή πάρε σήμερα μετά τις 18:30 στο 2610-631086 και ζήτα τον κύριο Σταματόπουλο :!:

Post Reply