Αρόη μόνιμα Down

Χώρος ελεύθερης συζήτησης
Post Reply
User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Αρόη μόνιμα Down

Post by sf1n4k1 »

Ο κόμβος που έχει στηθεί στην Αρόη δυστηχώς θα κατέβει. Ο λόγος είναι οτι το άτομο που μας παρείχε πρόσβαση..έκανε μια παρανομία σε δικά του μηχανήματα (FM-αναμεταδότη) και τον πήρε η μπάλα γενικά και μαζί και εμάς..αυτή τη στιγμή έχει αυτόφωρο..μετά το πέρας του αυτοφώρου και πιθανόν μέσα στο weekend η αρόη θα ξηλωθεί για να μη μας κατάσχουν και τον εξοπλισμό (τον οποίο δε τον πήραν χαμπάρι ενώ κατάσχεσαν μηχανήματα μέσα στο konteiner).

Απο εκεί και πέρα αυτοί που επηρεάζοντε άμμεσα είναι οι clients του Koukou, ο Cornilios που δεν έχει εναλλακτικό link και ο yian...

Οι clients μπορούν να συνδεθούν σε AP του PWN, το οποίο έχει πια 802.11α απο iano μέχρι το SPN, ενώ ο cornilios μπορεί να βγεί μέσω best βάζοντας στον best ένα panel και μια κάρτα της Αρόης.

Το pc ανήκει στον Itmy και panels - κάρτες σε εμένα οπου πιστέυω θα τα χρησιμοποιήσουμε και οι 2 για το καλύτερο του δικτύου, αν και εφόσον βρεθεί μόνιμη θέση στην Πάτρα που να εξυπηρετεί το δίκτυο. H βρούμε μετέπειτα της μπόρας θέση πάλι στην Αρόη.

Στον pf θα μείνει επίσης ένα ελέυθερο if που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για link με beat ή best, αν συμφωνεί και ο pf.

Η απογοήτευση μου είναι μεγάλη αλλά δε με πειράζει γιατί το δίκτυο έχει εναλλακτικές και όρεξη..σύντομα ελπίζω να φτάσουμε και στο ρίο.

corn-best-itmy-beat-undersf1npf-korki-twetytrv είναι το δίκτυο μας πια. Ουσιαστικά χάνουμε την δυτική πλευρά της Πάτρας και πάλι, ενώ τα links που υπάρχουν σίγουρα αντέχουν το traffic.

Έτσι είναι τα wireless, προχωράμε και είδωμεν. Εγώ αυτό το διάστημα θ ασχοληθώ με το Ριο και τα πιθανά links του.

Σύμφωνα με τα παραπάνω δε θα ήταν κακό απο εδώ και πέρα να συνεργαστούμε και με μη κομπλεξικά άτομα του PWN για ένα η δυο ενωμένα καλύτερα δίκτυα στην Πάτρα.

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Κρίμα :(
Δεν πειράζει Θάνο. Πάνω απ'όλα υγεία, και θα έρθει πάλι η Δυτική πλευρά. Υπομονή και επιμονή χρειάζεται.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Ο cornilios θα συνδεθεί μέσα στο σ/κ με best.
Το if του pf μπορει να στραφεί προς giorgos197 ο οποίος στήνει κόμβο (1a interface +1ap με 12ρα omni) μέσα στο σ/κ λογικά και αυτός.
Όσο για τη νότια πλευρά, αυτή την καλύπτει ο iduck από το σπίτι του. To μόνο πρόβλημα είναι πως θα γινει link iduck με spn. ίσως μέσα από ψηλά αλώνια ?1-2 hops από εκείνη την πλευρά είναι αναγκαία.
A! Επίσης καλό είνα να αναβαθμήσουμε το link μου με Beat, (μια 24ρα στον beat) μιας και όλο το traffic προς τα εδώ θα περνάει από εκεί. Καλό επίσησ θα ήταν να βγάζαμε και ένα backup b-link κατευθυντικό sfin-thebest.
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ωραία μέσα στο 3ήμερο αν μπορούμε και όσοι μπορούμε να αναβαθμίσουμε ότι μπορούμε (αν κ έχω ξήλωμα αρόης και Ρίο, εκτός αν πάμε όλοι μαζί όσοι μπορούμε παντού..)

Θα περιμένουμε και την πρόταση κόρκι μήπως βρεί θέση στην Αρόη πριν σπάσουμε τον εξοπλισμό της απο εδώ και απο εκεί, μιας και είναι εξοπλισμός χωρίς προβλήματα..φτου φτου.

User avatar
Itmy
AMD Athlon
Posts: 893
Joined: Thu Mar 08, 2007 12:17 am
PWMN Wind Node ID: 108
Location: Itmy Territory
Contact:

Post by Itmy »

Εννοείται ότι θα έρθουμε για βοήθεια να τελειώνουν όλα μπαμ μπαμ.
Death to all Fanatics

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Χωρίς laptop να δω τι θα κάνουμε..

User avatar
yian
386
Posts: 231
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:36 pm
PWMN Wind Node ID: 99

Post by yian »

Αυτόφωρο? Τι λες τώρα ..

Ο εξοπλισμός που μου έχει δανείσει ο sf1n4κ1 ( 5ghz feeder + καρτα + πιάτο ) για Αρόη, γίνεται κοινόχρηστος για όπου χρειαστεί .

Καλή συνέχεια, όλα για καλό :wink:

User avatar
sf1n4k1
Pentium IV
Posts: 2046
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:11 am
PWMN Wind Node ID: 95
Location: Rio

Post by sf1n4k1 »

Ναι ρε ο κώστας..έβγαλε αναμεταδότη στη ζύρια ο μλκς..και τον δώσανε..

Σου δάνεισα εγώ πιάτο?:P

User avatar
TheKeyMaster
486
Posts: 356
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:18 pm
PWMN Wind Node ID: 2
Location: Ougk_city

Post by TheKeyMaster »

Δεν ξέρω παιδιά... Ότι θέλετε εσείς. Εγώ πάντως θα έλεγα να μη μπλέξουμε με ραδιοερασιτέχνες... Όπως είναι γνωστό τσακώνονται μεταξύ τους. Σήμερα μπορεί να πάρουμε το οκ για να τα στήσουμε, αλλά αύριο μπορεί να κάνει μια παρανομία κάποιος απ'αυτούς και να μας πάρει και εμάς η μπάλα.

User avatar
yian
386
Posts: 231
Joined: Thu Mar 08, 2007 9:36 pm
PWMN Wind Node ID: 99

Post by yian »

sf1n4k1 wrote:Ναι ρε ο κώστας..έβγαλε αναμεταδότη στη ζύρια ο μλκς..και τον δώσανε..
Μα καλα ... δεν του είπε κανείς οτι ζύρια μπορεί να βγεί από το streaming του stbill ? :D

Ναι ναι , δάνεισες και πιάτο

Post Reply